Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dach z blachy: kolejność prac przy montażu pokrycia dachowego

Dach z blachy: kolejność prac przy montażu pokrycia dachowego

Jak zawsze w przypadku pokryć dachowych roboty zaczynają się od pomiarów dachu, a kończą na odbiorze prac od dekarzy. Zobaczmy, co czeka nas między tymi etapami, jaka powinna być prawidłowa kolejność prac przy układaniu pokrycia dachowego z blachy.

Niezależnie od tego, czy wybieramy pokrycie z blachy płaskiej, czy z blachy profilowanej (blachodachówki, blacha trapezowa), kolejność prac przy montażu pokrycia dachowego będzie podobna.

Montaż pokrycia dachowego z blachy musi rozpocząć pomiar (obmiar) dachu i wyliczenie ilości potrzebnych materiałów. Najlepiej, żeby zajęła się tym zatrudniona przez nas firma dekarska. Firmie dekarskiej można także zlecić zakup blachy dachowej i wszelkich niezbędnych akcesoriów do montażu pokrycia.

Czas trwania robót trudno na początku oszacować. Zależy on bowiem od wielkości połaci, stopnia skomplikowania ich kształtu, rodzaju pokrycia, ale także od pogody, która może spowodować nawet dłuższą przerwę.
Zazwyczaj montaż pokryć z blach dachowych nie trwa jednak dłużej niż tydzień lub dwa tygodnie, o ile nie rozłożymy prac na kilka etapów.

1. Sprawdzenie geometrii więźby dachowej

Gdy materiał do krycia dachu jest już na placu budowy, ekipa ponownie mierzy więźbę, tym razem koncentrując się na wykryciu odchyleń od pionów, poziomów i płaszczyzn. Porównuje się wówczas, czy przekątne połaci dachowych są sobie równe, czy kąty między elementami nie są zwichrowane, a także czy grzbiety krokwi tworzą równą płaszczyznę.

Przed rozpoczęciem krycia dachu trzeba skorygować wszelkie odchyłki, naprawiając więźbę lub dokładając tu i ówdzie podkładki dystansowe. W skrajnych sytuacjach, gdy więźba jest w bardzo złym stanie (ze starości lub w wyniku partactwa cieśli), dekarze mogą odmówić kontynuowania prac, dopóki cieśle nie naprawią usterek.

2. Montaż izolacji przeciwwilgociowej i przygotowanie rusztu pod pokrycia z blach profilowanych (blachodachówki, blacha trapezowa) bądź wykonanie sztywnego poszycia pod pokrycie z blachy płaskiej

Tylko niektóre pokrycia blaszane można mocować do konstrukcji nośnej dachu, czyli więźby. Wśród nich są tak zwane blachodachówki samonośne i specjalne panele z blachy cynkowo-tytanowej.
Najpierw jednak należy wykonać izolację przeciwwilgociową z folii wstępnego krycia. Mocuje się ją zszywkami do krokwi. Gdy zostanie już ułożona, można robić ruszt nośny pod pokrycia profilowane (blachodachówki, blacha trapezowa) lub wspomniane panele z blachy płaskiej. Tradycyjnie najpierw wzdłuż krokwi przybija się drewniane kontrłaty. Później poprzecznie do nich przytwierdza się łaty w odstępach zalecanych przez producenta pokrycia. Jeśli kupiliśmy blachodachówkę samonośną lub panele cynkowo-tytanowe, zamiast drewnianych kontrłat i łat prostopadle do krokwi przybijamy metalowe profile nośne.

Budowa konstrukcji nośnej pod pokrycia płaskie wygląda trochę inaczej. Zamiast izolacji z folii i rusztu z drewnianych listew trzeba w pierwszej kolejności przybić do krokwi sztywne poszycie.
Sztywne poszycie robi się przeważnie z desek lub dużych drewnopochodnych płyt OSB. Jeżeli materiał taki nie jest fabrycznie zabezpieczony przed wchłanianiem wody, należy go samodzielnie zaimpregnować, malując preparatem chroniącym przed grzybami i ogniem. Na sztywnym poszyciu trzeba ułożyć szczelną hydroizolację. Zwykle robi się ją z papy termozgrzewalnej. Podpłaskie pokrycie można też kupić specjalną wzmocnioną folię wstępnego krycia lub membranę separacyjną.

Zanim prace dekarskie ruszą na dobre, w sztywnym poszyciu lub między łatami należy przygotować otwory na elementy, które będą przechodzić przez połać, na przykład na przewody antenowe, kominki wentylacyjne, kominki odpowietrzające system kanalizacyjny. Później będzie to już niemożliwe.

Pokrycia dachowe z blachy. Czym się różnią blachy na dach?

Do produkcji pokryć dachowych blacha wykorzystywana jest od lat. Na dachu układa się blachę...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
WIDEO: Od A do Z film z układania dachu...

Oto nowy model wielkoformatowej dachówki TITANIA firmy Creaton i wcale nie duży dach. Krok po kroku...

Ważny detal: izolacja termiczna dachu w domu...

Niskie koszty użytkowania w domu energooszczędnym to przede wszystkim zasługa odpowiedniej izolacji dachu....

Pod okapem dachu. Podbitka PCV czy podbitka...

Podbitka dachowa to element wykończeniowy pod okapem dachu. Materiały na podbitkę różnią się...

Ocieplenie dachu skośnego. Jak ocieplić dach by...

Budujący dom często zadają sobie pytanie, jak ocieplić dach skośny, jaką grubość termoizolacji zastosować....

Modne pokrycie dachowe w szarym kolorze

Naturalna barwa sprawia, że nie odcina się on od otoczenia, ale doskonale wpisuje w krajobraz. Pasuje...

Dachówki płaskie. Poznaj ten rodzaj dachówek...

Dachy pokryte dachówkami płaskimi wyróżniają się prostotą. Na połaci panuje porządek wyznaczony...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.