| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Blachodachówka i blacha trapezowa. Układanie pokrycia z blach profilowanych

Blachodachówka i blacha trapezowa. Układanie pokrycia z blach profilowanych

Pokrycie dachowe z blachy profilowanej, czyli pokrycie z blachodachówki albo blachy trapezowej montuje się zwykle na ruszcie nośnym wykonanym z łat i kontrłat drewnianych. Można też zastosować specjalne łaty stalowe. Sprawdź, jak montować blachodachówki oraz jak uniknąć błędów przy układaniu pokrycia z blach profilowanych? Poznaj podstawowe zasady przykręcania blachy proflowanej do konstrukcji dachu.

Autor: Mariusz Bykowski

Pokrycie dachowe z blachy profilowanej, czyli pokrycie z blachodachówki albo blachy trapezowej montuje się łatwiej niż blachę płaską. Trzeba się jednak bardziej napracować nad przygotowaniem rusztu nośnego z łat i kontrłat oraz ułożeniem izolacji przeciwwilgociowej dachu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Blachodachówka w arkuszach: montaż pokrycia

Arkusze blachodachówki mocuje się do łat przybitych do kontrłat, zaczynając od dołu połaci. Rozstaw łat ustala producent pokrycia i trzeba się do tego stosować. Można wykorzystać tańsze, tradycyjne łaty drewniane, koniecznie zaimpregnowane środkiem chroniącym przed grzybami, lub specjalne łaty stalowe. Zaletą łat stalowych jest to, że nie trzeba ich niczym zabezpieczać (są ocynkowane) i da się je przykręcać od razu do krokwi. Zbędne będą kontrłaty.

Do mocowania arkuszy blachodachówki służą wkręty wzbogacone o specjalne kapturki uszczelniające z tworzywa EPDM. Aby przymocować arkusz blachy profilowanej do konstrukcji nośnej, wkręty długie (35 mm) umieszcza się w dole fali. Jeśli łączymy tylko krawędzie arkuszy, wkręty kótsze (20 mm) muszą się znaleźć w górnej części fali.

Arkusze blachodachówki montuje się na zakład, przykrywając rowki kapilarne uformowane w ich krawędziach.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Montaż blachodachówek w arkuszach przy zastosowaniu stalowych łat

Blachodachówka w panelach: montaż pokrycia

Blachodachówkę w panelach zaczyna się układać od góry połaci. Kolejne panele wsuwa się pod te już ułożone. Pionowe ścianki sąsiadujących paneli (górnego i dolnego) należy połączyć gwoździami dekarskimi, a na koniec na miejsce łączenia nałożyć uszczelniacz.

Razem z panelami kupuje się oksydowane gwoździe potrzebne do ich montażu. Po wbiciu ich łby pokrywa się kitem i zasypką. Dzięki temu nie widać ich na połaci dachu, a jednocześnie są chronione przed korozją.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Sposób mocowania na dachu blachodachówek w panelach

Blacha trapezowa: montaż pokrycia

Arkusze blachy trapezowej mocuje się do łat wkrętami z plastikowymi uszczelkami, podobnie jak blachodachówkę. Blachę trapezową trzeba układać do góry tą stroną, która ma węższe rowki – dzięki temu woda będzie szybciej odprowadzana z powierzchni dachu. Kolejne arkusze układa się, robiąc zakład na szerokość co najmniej jednego tłoczenia.
Jeśli blacha trapezowa ma rowek kapilarny, należy go przykrywać sąsiednim arkuszem blachy.

WARTO WIEDZIEĆ

Zasady przykręcania blachy proflowanej

  • do montażu blachy profilowanej służą wkrety długie (35 mm) i wkręty krótkie (20 mm). Wkrętami długimi mocuje się blachę do konstrukcji dachu; mocuje się je w dole fali. Wkręty krótkie stosuje się do łączenia krawędzi (arkuszy) blachy i umieszcza się je w górze fali.
  • podczas montażu blachy profilowanej wkręty umieszcza się wzdłuż kalenicy, wzdłuż bocznej krawędzi, na połaci, wzdłuż okapu (wkręty powinny być umieszczone w dole fali) oraz na łączeniu podłużnym i poprzecznym arkuszy blachy (wkręty w górze fali).

Błędy przy montażu blach profilowanych (blachodachówka, blacha trapezowa, blacha falista)

Do przykręcania blach profilowanych trzeba używać tak zwanych wkrętów farmerskich z gumowymi uszczelkami. Pozostałe są niedopuszczalne. Przez nieuszczelniony otwór mogłaby wciekać woda. Uszczelka prawidłowo zamocowanego wkrętu farmerskiego powinna nieco wystawać ponad jego łebek.

Niektórym pseudodekarzom zdarza się łączyć blachę z łatami przez górne części fali. Jest to błąd. Łączenia blachy z konstrukcją dachu powinno być umieszczane w dole fali. Góra fali jest zarezerwowana dla połączeń typu blacha-blacha.

Newralgicznym miejscem połaci jest też kosz dachowy. Ogromne znaczenie ma tu odstęp między krawędziami pokrycia zbiegających się połaci. Nie może być on zbyt mały. Kosz jest wtedy zbyt wąski i powstają trudności z odbieraniem wody spływającej z dachu. Przy koszu o szerokości około 30 cm odstęp nie może być mniejszy niż 20 cm.

Zatruciem tlenkiem węgla. Jak uniknąć zaczadzenia

Tlenek węgla – czad – nazwany jest cichym zabójcą. Zatrucie czadem może wystąpić...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zalety dachówek ceramicznych. Dlaczego warto...

Przedstawiamy 9 najważniejszych zalet dachówek ceramicznych. Dowiedz się, z czego powstają...

Gdzie odprowadzać deszczówkę? Sposoby na...

Aby uchronić ściany i fundamenty przed zawilgoceniem, należy odprowadzać deszczówkę, gromadzoną przez...

Modny Dach

W wielu dziedzinach życia kierujemy się modą. Dotyczy to także budowy domów. Jakie trendy obowiązują...

Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...

Remont stropu drewnianego. Izolacja starego...

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT