| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Blachodachówka i blacha trapezowa. Układanie pokrycia z blach profilowanych

Blachodachówka i blacha trapezowa. Układanie pokrycia z blach profilowanych

Pokrycie dachowe z blachy profilowanej, czyli pokrycie z blachodachówki albo blachy trapezowej montuje się zwykle na ruszcie nośnym wykonanym z łat i kontrłat drewnianych. Można też zastosować specjalne łaty stalowe. Sprawdź, jak montować blachodachówki oraz jak uniknąć błędów przy układaniu pokrycia z blach profilowanych? Poznaj podstawowe zasady przykręcania blachy proflowanej do konstrukcji dachu.

Autor: Mariusz Bykowski

Pokrycie dachowe z blachy profilowanej, czyli pokrycie z blachodachówki albo blachy trapezowej montuje się łatwiej niż blachę płaską. Trzeba się jednak bardziej napracować nad przygotowaniem rusztu nośnego z łat i kontrłat oraz ułożeniem izolacji przeciwwilgociowej dachu.

Blachodachówka w arkuszach: montaż pokrycia

Arkusze blachodachówki mocuje się do łat przybitych do kontrłat, zaczynając od dołu połaci. Rozstaw łat ustala producent pokrycia i trzeba się do tego stosować. Można wykorzystać tańsze, tradycyjne łaty drewniane, koniecznie zaimpregnowane środkiem chroniącym przed grzybami, lub specjalne łaty stalowe. Zaletą łat stalowych jest to, że nie trzeba ich niczym zabezpieczać (są ocynkowane) i da się je przykręcać od razu do krokwi. Zbędne będą kontrłaty.

Do mocowania arkuszy blachodachówki służą wkręty wzbogacone o specjalne kapturki uszczelniające z tworzywa EPDM. Aby przymocować arkusz blachy profilowanej do konstrukcji nośnej, wkręty długie (35 mm) umieszcza się w dole fali. Jeśli łączymy tylko krawędzie arkuszy, wkręty kótsze (20 mm) muszą się znaleźć w górnej części fali.

Arkusze blachodachówki montuje się na zakład, przykrywając rowki kapilarne uformowane w ich krawędziach.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Montaż blachodachówek w arkuszach przy zastosowaniu stalowych łat

Blachodachówka w panelach: montaż pokrycia

Blachodachówkę w panelach zaczyna się układać od góry połaci. Kolejne panele wsuwa się pod te już ułożone. Pionowe ścianki sąsiadujących paneli (górnego i dolnego) należy połączyć gwoździami dekarskimi, a na koniec na miejsce łączenia nałożyć uszczelniacz.

Razem z panelami kupuje się oksydowane gwoździe potrzebne do ich montażu. Po wbiciu ich łby pokrywa się kitem i zasypką. Dzięki temu nie widać ich na połaci dachu, a jednocześnie są chronione przed korozją.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Sposób mocowania na dachu blachodachówek w panelach

Blacha trapezowa: montaż pokrycia

Arkusze blachy trapezowej mocuje się do łat wkrętami z plastikowymi uszczelkami, podobnie jak blachodachówkę. Blachę trapezową trzeba układać do góry tą stroną, która ma węższe rowki – dzięki temu woda będzie szybciej odprowadzana z powierzchni dachu. Kolejne arkusze układa się, robiąc zakład na szerokość co najmniej jednego tłoczenia.
Jeśli blacha trapezowa ma rowek kapilarny, należy go przykrywać sąsiednim arkuszem blachy.

WARTO WIEDZIEĆ

Zasady przykręcania blachy proflowanej

  • do montażu blachy profilowanej służą wkrety długie (35 mm) i wkręty krótkie (20 mm). Wkrętami długimi mocuje się blachę do konstrukcji dachu; mocuje się je w dole fali. Wkręty krótkie stosuje się do łączenia krawędzi (arkuszy) blachy i umieszcza się je w górze fali.
  • podczas montażu blachy profilowanej wkręty umieszcza się wzdłuż kalenicy, wzdłuż bocznej krawędzi, na połaci, wzdłuż okapu (wkręty powinny być umieszczone w dole fali) oraz na łączeniu podłużnym i poprzecznym arkuszy blachy (wkręty w górze fali).

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.