| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Blacha płaska. Uniwersalne pokrycie dachowe

Blacha płaska. Uniwersalne pokrycie dachowe

Blacha płaska to popularny materiał dekarski niezbędny do obróbki trudnych miejsc na każdym dachu. Uniwersalny wygląd blachy i jej niemal dowolny kolor zachęcają wielu inwestorów do pokrycia nią całego dachu.

Autor: Wiktor Greg

Blacha płaska umożliwia krycie zarówno dachów płaskich – można ją stosować na powierzchni o minimalnym spadku 3-5° – jak i połaci o dużym kącie nachylenia. Ze względu na łatwość formowania sprawdza się ona także przy kryciu dachów krzywoliniowych. Lekkość tego materiału oraz łatwość i szybkość jego montażu powodują, że coraz częściej pojawia się na współczesnych dachach.

Do wyboru mamy ładne i bardzo trwałe, ale jednocześnie drogie blachy szlachetne – miedziane i cynkowo-tytanowe – oraz mniej trwałe­ i znacznie tańsze – blachy ze stali ocynkowanej lub pokrytej alucynkiem. Na rynku są też nowoczesne blachy wielowarstwowe – stalowe lub aluminiowe, powlekane kolorowymi powłokami z tworzywa.

Autor: materiały prasowe

Materiały i kolory blachy płaskiej

Miedź. Jest plastyczna, odporna na korozję i wyjątkowo trwała – na dachu wytrzymuje około 300 lat. Blacha miedziana jest najdroższa – może kosztować nawet 30-40% więcej niż dość droga cynkowo-tytanowa. Z czasem miedź pokrywa się patyną, czyli warstwą tlenku miedzi, który nadaje pokryciu charakterystyczny zielony lub ciemno­brązowy kolor. Jednak nie kolor jest tu ważny – patyna to przede wszystkim warstwa ochronna, dzięki której pokrycia z blachy miedzianej nie trzeba konserwować. Ponieważ miedź powoduje korozję innych metali, najlepiej jej z nimi nie łączyć.

Cynk. Blacha cynkowa ma podobne właściwości jak blacha miedziana i podobnie się pokrywa warstwą ochronną – węglanem cynku. Dzięki temu z upływem czasu nabiera koloru szarosrebrzystego lub ciemnoszarego. Niestety, blacha cynkowa odznacza się mniejszą trwałością (około 50 lat) i dlatego w Europie od dawna się jej nie stosuje. Zastąpiła ją znacznie trwalsza blacha ze znikomym dodatkiem tytanu i miedzi (łącznie 0,005%) – blacha cynkowo-tytanowa – której trwałość szacuje się na 120-140 lat. Dodatek tytanu zwiększa trwałość i wytrzymałość tej blachy, a dodatek miedzi ułatwia jej profilowanie. Niektóre z blach cynkowo-tytanowych są zabezpieczane od dołu warstwą lakieru kompozytowego.

Stal. Dawniej ocynkowane blachy stalowe były popularnym materiałem pokryciowym stosowanym na dachach domów jednorodzinnych. Obecnie wykorzystuje się je do produkcji pokryć powlekanych warstwami, które są wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Taka warstwa dość dobrze chroni blachę i nadaje jej kolor – blachy płaskie powlekane (wielowarstwowe) są dostępne w kolorach tradycyjnych (na przykład miedziany, srebrzysty, grafitowy) oraz nowoczesnych. Bez barwnej powłoki stal ocynkowana ma kolor srebrzysty, który z czasem szarzeje i matowieje. Niekiedy wierzchnia strona kolorowej blachy bywa zabezpieczana specjalną folią, dzięki której materiał nie rysuje się podczas transportu. Niestety, żywotność kolorowej powłoki jest ograniczona (szacowana na kilkanaście lat) – promienie słoneczne, zanieczyszczenia atmosferyczne oraz bliskość morza to główni sprawcy starzenia się koloru. Obecnie są też produkowane stalowe blachy płaskie pokryte alucynkiem, który ma właściwości samonaprawcze, chroni więc odkrytą stal przed korozją w miejscach zarysowań i na obciętych krawędziach.

Aluminium. Blachę aluminiową, podobnie jak stalową, pokrywa się powłokami ochronnymi. Blacha aluminiowa nie koroduje tak szybko jak stalowa i jest od niej lżejsza. Niestety, pod wpływem zmian temperatury aluminium się rozszerza i kurczy bardziej niż stal, co trzeba uwzględnić podczas montażu. Z blachy aluminiowej są produkowane przede wszystkim małe elementy, którymi można pokrywać dach.

Wymiary blachy płaskiej w arkuszach i zwojach

Blachę płaską grubości 0,6-1 mm kupuje się w dociętych na wymiar arkuszach albo w zwojach.

  • Arkusze. Blacha płaska w arkuszach ma szerokość 1-1,25 m i długość 2 lub 3 m. Pokrycie z arkuszy wyglądem przypomina pokrycia starych dachów, ponieważ blachę układa się na mijankę, czyli sąsiadujące arkusze przesuwa się względem siebie o połowę długości. Wadą takiego sposobu układania blachy są pracochłonne poprzeczne połączenia arkuszy zwiększające koszty robocizny i przedłużające czas robót dekarskich.
  • Zwoje (rolki, kręgi). Szerokość blachy płaskiej w zwojach wynosi 57 cm do 1 m. Krycie długimi pasami blachy (ich długość może wynosić nawet 16 m) sprawdza się na dużych połaciach o jednolitej powierzchni oraz na dachach bardzo stromych. Do formowania i zamykania rąbków stojących pomiędzy pasami blachy można używać specjalnych maszyn wypożyczanych zwykle dekarzom przez producentów blach. Usprawnia to roboty dekarskie i skraca czas montażu, dzięki czemu zmniejszają się koszty wykonawstwa.

Zobacz, jakie są zasady układania pokrycia z blachy płaskiej >>

Dlaczego warto ocieplić dach

Przez dach ucieka bardzo dużo ciepła, dlatego powinien być dobrze zaizolowany.

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.