Kupno domu na kredyt. Jakie dokumenty dotyczące nieruchomości dołączyć do wniosku kredytowego

2011-03-14 14:55
Koszt zmian dla sektora bankowego zaproponowanych przez rząd, to ok 5-6 mld zł.
Autor: archiwum muratordom Koszt zmian dla sektora bankowego zaproponowanych przez rząd, to ok 5-6 mld zł.

W zależności od tego, czy kupujesz dom na rynku pierwotnym czy wtórnym, do wniosku o kredyt trzeba dołączyć nieco inny komplet dokumentów dotyczących nieruchomości. W obu przypadkach jednak banki zwykle wymagają odpisu z księgi wieczystej i umowy przedwstępnej.

Kupno domu na rynku pierwotnym

W przypadku zakupu domu na rynku pierwotnym konieczne będą takie dokumenty jak: odpis księgi wieczystej, umowa przedwstępna, dokumenty rejestracyjne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez dewelopera, pozwolenie na budowę lub na użytkowanie (gdy budynek jest gotowy), wypis z rejestru gruntów.

W niektórych sytuacjach potrzebna jest zgoda na bezciężarowe odłączenie nieruchomości (jeśli inwestycja dewelopera finansowana jest kredytem), oświadczenie dewelopera wyjaśniające wzmianki występujące w księdze wieczystej itd.;

Kupno domu na rynku wtórnym

Podstawowe dokumenty, które trzeba dołączyć do wniosku o kredyt to: odpis księgi wieczystej, dokument potwierdzający tytuł prawnydo nieruchomości obecnego właściciela (na przykład akt notarialny) i umowa przedwstępna oraz wycena nieruchomości sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego.

Brak umowy przedwstępnej

Jeśli kupujący i sprzedający nie chcą na razie podpisywać umowy przedwstępnej, do wniosku kredytowego można załączyć pismo rezerwacyjne wystawione przez dewelopera lub tak zwane oświadczenie zbywcy w razie transakcji zawieranej na rynku wtórnym.

Umowe będzie można dostarczyć później, przed podpisaniem umowy kredytowej. Banki zazwyczaj nie narzucają formy umowy przedwstępnej (może być zwykła pisemna lub akt notarialny), pozostawiając wybór kontrahentom.

Kredyt na zakup i remont

Jeśli kredytobiorca chce jednocześnie uzyskać środki na nabycie nieruchomości i jej remont, do wniosku kredytowego musi dołączyć kosztorys określający zakres planowanych prac remontowych, ich koszt oraz termin wykonania (każdy bank ma swój druk kosztorysu). Na ogół banki udzielają kredytu maksymalnie do 100% wartości nieruchomości, co w przypadku kredytu na zakup i remont oznacza docelową wartość nieruchomości, czyli po wykonaniu prac remontowych.

Dom z kredytem

Jeżeli nabywana nieruchomość jest obciążona kredytem zaciągniętym przez sprzedającego, powinien on zgłosić chęć sprzedaży nieruchomości w swoim banku i uzyskać tam oświadczenie wskazujące, pod jakimi warunkami bank wyda zgodę na zwolnienie hipoteki.

W pierwszej kolejności musi być bowiem spłacone zadłużenie sprzedającego, zaś pozostałe środki stanowiące różnicę między ceną transakcyjną a tym kredytem zostaną mu udostępnione po wydaniu zgody przez bank na wykreślenie hipoteki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany