Nowoczesna jadalnia między kuchnią a salonem. Praktyczna aranżacja jadalni

2022-05-24 12:16
Nowoczesna jadalnia
Autor: Marcin Grabowiecki Nowoczesna jadalnia znajduje się w salonie. Proste meble ustawiono na tle fototapety. Projekt: Marta Pala-Szczerbak/Minimoo

Nowoczesna jadalnia jest najczęściej częścią otwartej strefy dziennej, dlatego też aranżacja jadalni powinna być zharmonizowana z kuchnią i salonem. Jak wykończyć i zaaranżować nowoczesną jadalnię, by stała się sercem domu, a zarazem ulubionym miejscem całej rodziny?

Położenie nowoczesnej jadalni pomiędzy kuchnią i salonem ma wiele atutów. Jest to rozwiązanie wygodne – gotowe potrawy można przynieść wprost z kuchni i postawić na stole. Bliskość kuchni sprawia również, że osoba przygotowująca posiłek nie traci kontaktu z domownikami siedzącymi przy stole w jadalni. W rodzinie, gdzie są małe dzieci, jadalnia jest ważnym miejscem. Nowoczesna jadalnia powinna być funkcjonalnie usytuowana, wygodnie skomunikowana z kuchnią i salonem, a także tworzyć atrakcyjną część strefy dziennej.

Jednym z rozwiązań jest umieszczenie jadalni w narożniku otwartej przestrzeni, w której znajdują się także salon i kuchnia, dzięki czemu jest ona doskonale doświetlona światłem naturalnym. Takie rozwiązanie ma jeszcze jeden atut. Ponieważ w jadalni brakuje miejsca na komodę lub kredens, gdzie trzyma się obrusy i zastawę, ich funkcje przejęły łatwo dostępne meble kuchenne i pokojowe.

Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.

Nowoczesna jadalnia połączona z kuchnią i salonem

Połączenie jadalni z otwartą kuchnią bywa ryzykowne, jeżeli goście przy stole mogą dostrzec panujący w niej bałagan. Można wprowadzić rozwiązanie, że otwarta kuchnia jest niewidoczna – stół jest od niej oddzielony barkiem, który zasłania kuchenny rozgardiasz. Dzięki takiemu połączeniu wnętrze jest bardziej okazałe i przestronne. Wybierając takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że jest ono zobowiązujące. Dlatego kuchnię warto wykończyć materiałami wysokiej jakości.

Jadalnia, chociaż wyodrębniona, jest jednocześnie zintegrowana z salonem – przestrzeni nie dzieli zabudowany mebel, ścianka ani materiał posadzkowy. Takie rozwiązanie sprzyja życiu rodzinnemu i towarzyskiemu. Daje też większą swobodę w aranżacji – łatwiej przystosować wnętrze do aktualnych potrzeb. Wystarczy jedynie przesunąć meble wypoczynkowe w salonie, by niewielka na co dzień jadalnia pomieściła licznych biesiadników. 

Okna w jadalni 

Elementem podkreślającym wspólnotowy charakter przestrzeni mogą być okna otwierające jadalnię na południe i zachód – takie same jak w salonie. Aby spotęgować wrażenie obecności ogrodu w jadalni, okna warto umieścić na wysokości 50 cm ponad podłogą. Dzięki temu siedząc przy stole, można cieszyć oczy zielenią trawy i krzewów.

Przeczytaj też: Modne, wysokie okna sięgające od podłogi aż po sufit

Salon z jadalnią - co na podłogę

Elementem łączącym jadalnię z salonem jest posadzka. Na podłogach warto wyłożyć dębowe deski. Stąpając po nich, czuje się drewno, jego naturalność i usłojenie. Ponieważ jest ciepłe w odbiorze, grzeje stopy, gdy siedzimy przy stole, a przesuwanie krzeseł po drewnie odbywa się ciszej niż po płytkach ceramicznych.

W domu, gdzie są małe dzieci, ważne, by posadzkę łatwo było odnawiać. Dlatego deski powinny zostać zaolejowane. Gdy pojawią się na nich rysy, będzie można je usunąć samodzielnie. Podłogę w kuchni można wykończyć dużymi płytkami jasnego gresu.

Przeczytaj też: Co na podłogę. 30 pomysłów wykończenia podłogi w domu

Kuchnia połączona z salonem
Autor: Marcin Grabowiecki Stonowane wnętrze i funkcjonalność to dla Panny najważniejsze aspekty w aranżacji jej przestrzeni wokół

Wyposażenie nowoczesnej jadalni - stół i krzesła

Wybierając stół do jadalni należy postawić na wygodę. Warto wybrać stół, który umożliwia rozsunięcie blatu lub wygodne dostawienie do niego innego stołu. Stół z ciemnego drewna jest dopasowany do stolarki okiennej i kuchennej zabudowy. Takie drewno jest eleganckie, a zarazem daje optyczne poczucie mocnego osadzenia mebla we wnętrzu.

Prosta, zgeometryzowana forma stołu wpisuje się w nowoczesny styl wnętrza i konsekwentnie powtarza formy prostopadłościenne występujące we wszystkich elementach wyposażenia i wykończenia wnętrza. Krzesła są wyściełane, choć bez podłokietników – są wygodne, a przy tym zajmują mniej miejsca.

Przeczytaj też: Pomysły na stół w salonie i jadalni - aranżacje w różnym stylu

Stół aranżacje: 12 pomysłów na stół w salonie i jadalni
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Tomasz Lella Jadalnia przylega do dwukondygnacyjnego salonu, ale jest od niego przytulniejsza dzięki drewnianym belkom stropowym i glifom okiennym ze starej cegły. Jej sielski charakter podkreślają meble stołowe z bielonego drewna. Nietypowe otwarcie przestrzeni – przeszkleniem w podłodze – unowocześnia jadalnianą przestrzeń

Galeria zdjęć: pomysły na salon z kuchnią

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE