Nowoczesna jadalnia między kuchnią a salonem. Praktyczna aranżacja jadalni

2022-05-24 12:16

Nowoczesna jadalnia jest najczęściej częścią otwartej strefy dziennej, dlatego też aranżacja jadalni powinna być zharmonizowana z kuchnią i salonem. Jak wykończyć i zaaranżować nowoczesną jadalnię, by stała się sercem domu, a zarazem ulubionym miejscem całej rodziny?

Nowoczesna jadalnia
Autor: Marcin Grabowiecki Nowoczesna jadalnia znajduje się w salonie. Proste meble ustawiono na tle fototapety. Projekt: Marta Pala-Szczerbak/Minimoo

Położenie nowoczesnej jadalni pomiędzy kuchnią i salonem ma wiele atutów. Jest to rozwiązanie wygodne – gotowe potrawy można przynieść wprost z kuchni i postawić na stole. Bliskość kuchni sprawia również, że osoba przygotowująca posiłek nie traci kontaktu z domownikami siedzącymi przy stole w jadalni. W rodzinie, gdzie są małe dzieci, jadalnia jest ważnym miejscem. Nowoczesna jadalnia powinna być funkcjonalnie usytuowana, wygodnie skomunikowana z kuchnią i salonem, a także tworzyć atrakcyjną część strefy dziennej.

Jednym z rozwiązań jest umieszczenie jadalni w narożniku otwartej przestrzeni, w której znajdują się także salon i kuchnia, dzięki czemu jest ona doskonale doświetlona światłem naturalnym. Takie rozwiązanie ma jeszcze jeden atut. Ponieważ w jadalni brakuje miejsca na komodę lub kredens, gdzie trzyma się obrusy i zastawę, ich funkcje przejęły łatwo dostępne meble kuchenne i pokojowe.

Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.

Nowoczesna jadalnia połączona z kuchnią i salonem

Połączenie jadalni z otwartą kuchnią bywa ryzykowne, jeżeli goście przy stole mogą dostrzec panujący w niej bałagan. Można wprowadzić rozwiązanie, że otwarta kuchnia jest niewidoczna – stół jest od niej oddzielony barkiem, który zasłania kuchenny rozgardiasz. Dzięki takiemu połączeniu wnętrze jest bardziej okazałe i przestronne. Wybierając takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że jest ono zobowiązujące. Dlatego kuchnię warto wykończyć materiałami wysokiej jakości.

Jadalnia, chociaż wyodrębniona, jest jednocześnie zintegrowana z salonem – przestrzeni nie dzieli zabudowany mebel, ścianka ani materiał posadzkowy. Takie rozwiązanie sprzyja życiu rodzinnemu i towarzyskiemu. Daje też większą swobodę w aranżacji – łatwiej przystosować wnętrze do aktualnych potrzeb. Wystarczy jedynie przesunąć meble wypoczynkowe w salonie, by niewielka na co dzień jadalnia pomieściła licznych biesiadników. 

Okna w jadalni 

Elementem podkreślającym wspólnotowy charakter przestrzeni mogą być okna otwierające jadalnię na południe i zachód – takie same jak w salonie. Aby spotęgować wrażenie obecności ogrodu w jadalni, okna warto umieścić na wysokości 50 cm ponad podłogą. Dzięki temu siedząc przy stole, można cieszyć oczy zielenią trawy i krzewów.

Przeczytaj też: Modne, wysokie okna sięgające od podłogi aż po sufit

Salon z jadalnią - co na podłogę

Elementem łączącym jadalnię z salonem jest posadzka. Na podłogach warto wyłożyć dębowe deski. Stąpając po nich, czuje się drewno, jego naturalność i usłojenie. Ponieważ jest ciepłe w odbiorze, grzeje stopy, gdy siedzimy przy stole, a przesuwanie krzeseł po drewnie odbywa się ciszej niż po płytkach ceramicznych.

W domu, gdzie są małe dzieci, ważne, by posadzkę łatwo było odnawiać. Dlatego deski powinny zostać zaolejowane. Gdy pojawią się na nich rysy, będzie można je usunąć samodzielnie. Podłogę w kuchni można wykończyć dużymi płytkami jasnego gresu.

Przeczytaj też: Co na podłogę. 30 pomysłów wykończenia podłogi w domu

Kuchnia połączona z salonem
Autor: Marcin Grabowiecki Stonowane wnętrze i funkcjonalność to dla Panny najważniejsze aspekty w aranżacji jej przestrzeni wokół

Wyposażenie nowoczesnej jadalni - stół i krzesła

Wybierając stół do jadalni należy postawić na wygodę. Warto wybrać stół, który umożliwia rozsunięcie blatu lub wygodne dostawienie do niego innego stołu. Stół z ciemnego drewna jest dopasowany do stolarki okiennej i kuchennej zabudowy. Takie drewno jest eleganckie, a zarazem daje optyczne poczucie mocnego osadzenia mebla we wnętrzu.

Prosta, zgeometryzowana forma stołu wpisuje się w nowoczesny styl wnętrza i konsekwentnie powtarza formy prostopadłościenne występujące we wszystkich elementach wyposażenia i wykończenia wnętrza. Krzesła są wyściełane, choć bez podłokietników – są wygodne, a przy tym zajmują mniej miejsca.

Przeczytaj też: Pomysły na stół w salonie i jadalni - aranżacje w różnym stylu

Stół aranżacje: 12 pomysłów na stół w salonie i jadalni
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Tomasz Lella Jadalnia przylega do dwukondygnacyjnego salonu, ale jest od niego przytulniejsza dzięki drewnianym belkom stropowym i glifom okiennym ze starej cegły. Jej sielski charakter podkreślają meble stołowe z bielonego drewna. Nietypowe otwarcie przestrzeni – przeszkleniem w podłodze – unowocześnia jadalnianą przestrzeń

Galeria zdjęć: pomysły na salon z kuchnią

Nasi Partnerzy polecają