Sufity podwieszane galeria: 10 inspiracji i ciekawych aranżacji wnętrz
Sufity podwieszane inspiracje, czyli sprawdzony sposób na dekorację wnętrz i dzielenie otwartej przestrzeni. W galeria zdjęć 10 pomysłów na zastosowanie sufitów w aranżacji. Decydując się na zabudowę sufitu, najczęściej chcemy poprawić estetykę pomieszczenia. Jednak sufity podwieszane mogą spełniać też inne zadania, m.in. osłony różnego rodzaju instalacji – elektrycznej, wodno-sanitarnej, grzewczej, wentylacyjnej i klimatyzacyjne.
Autor: Marcin Grabowiecki
Sufity podwieszane to idealny sposób na wykończenie stropu. Łatwo można w nim zamontować punktowe oświetlenie.Projekt: Rafal Smaczny, Marta Smaczna, Robert Marczak/Pracownia Architektury Wnetrz Interyour
Sufity podwieszane to modny element w aranżacji wnętrz. Dzięki różnorodności kolorów i kształtów mogą podkreślić charakter wnętrza albo stanowić dominujący, dekoracyjny akcent. Zobacz galerię 10 inspiracji z pomysłami na zastosowanie sufitów podwieszanych w kuchni, salonie i przedpokoju. To taki element wykończenia wnętrz, że ile realizacji, tyle pomysłów i zastosowań. Zobacz, jak sufity podwieszane wpływają na wygląd wnętrz. Warto pamiętać, że powinny być tak zaprojektowane, by pasować do pozostałych elementów wystroju.
Powierzchnię sufitów podwieszanych najczęściej stanowią płyty gipsowo-kartonowe. Są one lekkie, tanie i łatwe w obróbce, a przy tym równe i gładkie. Te zalety częściowo tłumaczą popularność sufitów podwieszanych. Wynika ona także z rozlicznych funkcji, jakie może on spełniać.
Sufity podwieszane w aranżacji wnętrz: sposób na zasłanianie
Sufity z płyt gipsowo-kartonowych zamocowanych na ruszcie pozwalają zasłonić niestarannie wykonany strop, którego nie musimy w związku z tym odnawiać. Są stosowane również po to, by schować przewody elektryczne i wentylacyjne biegnące pod stropem. Dodatkowa korzyść polega na tym, że w razie awarii lub modernizacji instalacji łatwiej wtedy dostać się do przewodów niż w sytuacji, gdy są one poprowadzone tradycyjnie w murze lub stropie. Oprócz tego zastosowanie warstwy wełny mineralnej między stropem a okładziną z płyty wycisza hałasy dobiegające z wyższej kondygnacji oraz poprawia właściwości cieplne stropu.
Sprawdź też:
Sufity podwieszane aranżacje: dzielenie przestrzeni
Zastosowanie sufitów podwieszanych pozwala uzyskać efekt trójwymiarowości w aranżacji wnętrza. Sufit nie jest dzięki temu jednolitą płaszczyzną, jego powierzchnię mogą urozmaicać wnęki, uskoki, a nawet fale. We współczesnych otwartych wnętrzach sufit podwieszany nad fragmentem pomieszczenia jest sposobem na optyczne wydzielenie stref funkcjonalnych. Zastosowanie tego rozwiązania nad wyspą kuchenną umożliwia ukrycie tam instalacji. W suficie podwieszonym nad stołem jadalnianym można zamontować lampy, a tym samym lepiej doświetlić to miejsce i podkreślić jego szczególne znaczenie. Sufity podwieszane można wykorzystać do montażu oświetlenia ogólnego, a także uzyskania specjalnych efektów świetlnych. Źródła światła na ogół umieszcza się w suficie – mogą to być zabudowane oprawy widoczne jako punkty świetlne albo taśmy oświetleniowe ukrywane we wnękach. Do płaszczyzny z płyt g-k podwiesza się też lampy o małym ciężarze.
Sprawdź też:
Montaż konstrukcji na ruszcie obniża wnętrze o kilka lub kilkanaście centymetrów, dlatego nie w każdym przypadku można zastosować to rozwiązanie. Po zamocowaniu i wykończeniu płyt pomieszczenie powinno mieć wysokość przynajmniej 2,5 m.
Sufity podwieszane inspiracje: dekoracja przedpokoju
Fantazyjnie wykonany sufit podwieszany może być ozdobą pomieszczenia, na przykład niewielkiego przedpokoju. Podświetlane kolorowe akcenty zaskakują i zapraszają do środka, a jednocześnie nawiązują do innych elementów wystroju – zarówno motyw koła, jak i wybrane kolory powtarzają się w pozostałych wnętrzach.
W płycie g-k wycięto koła o średnicy od kilkunastu do 45 cm, a na obwodzie każdego z nich zrobiono z płyty osłonę o wysokości 10 cm. Za każdym z tych rantów została wykonana bruzda na taśmę ledową. Następnie we właściwych miejscach na stropie wymalowano farbą do ścian różnokolorowe koła o średnicy nieco większej niż odpowiadające im otwory w suficie (na przykład w przypadku otworu o średnicy 36 cm koło na stropie ma średnicę 40 cm). Światło ledowe jest białe, efekt promieniejących różnobarwną poświatą otworów uzyskano dzięki pomalowaniu fragmentów stropu.