Patenty na aranżację kawalerki: jak funkcjonalnie urządzić 30m2

2020-08-01 9:11
Aranżacja kawalerki - jasne drzwi
Autor: praca konkursowa (Estera i Robert Sosnowscy); DRE

Małe wnętrza to wielkie wyzwania. Jak poradzić sobie z funkcjonalnym urządzeniem kawalerki? Przedstawiamy szereg porad oraz inspiracji, które pomogą w utworzeniu wymarzonego miejsca na kilkudziesięciu metrach kwadratowych.

Rosnące ceny mieszkań, ale także zmiana stylu życia na bardziej świadomy i minimalistyczny sprawiają, że przy zakupie mieszkania coraz częściej decydujemy się na te jednopokojowe - kawalerki. Aranżacja kawalerki to nie lada wyzwanie, ale przy odpowiednim rozplanowaniu przestrzeni i wyborze wysokiej jakości elementów wykończenia wnętrz (np. drzwi) i mebli, otrzymamy miejsce funkcjonalne i stylowe, które z przyjemnością będziemy nazywać domem. 

Spis treści

  1. Aranżacja kawalerki a kolory
  2. Drzwi w aranżacji kawalerki
  3. Sposób na podział wnętrz
  4. Aranżujemy kawalerkę... w górę! Antresola w roli głównej
  5. Meble i wyposażenie w aranżacji kawalerki
  6. Jak zaaranżować okna?
  7. Podłoga w aranżacji kawalerki

Aranżacja kawalerki a kolory

Aranżacja kawalerki wcale nie musi oznaczać całkowicie białego, minimalistycznego wnętrza! Oczywiście warto postawić na jasne kolory farb, by optycznie powiększyć mieszkanie, ale jedna ze ścian może być w kontrastowym, interesującym kolorze - nawet czarnym. Obecnie najmodniejsze barwy do ciemna, butelkowa zieleń, głęboki błękit, antracyt lub pastelowy róż. Różne barwy farb (a nawet odcienie jednego koloru) pozwolą też na wizualne wydzielenie poszczególnych stref kawalerki, np. aneksu kuchennego

Aranżacja kawalerki - jasne drzwi
Autor: praca konkursowa (Estera i Robert Sosnowscy); DRE

Drzwi w aranżacji kawalerki

Odpowiednio dobrane drzwi doskonale... otworzą nam przestrzeń! W kawalerce najlepiej sprawdzą się białe drzwi. Te bezprzylgowe idealnie wtopią się w ścianę, optycznie powiększając pomieszczenie. Dzięki ukrytym zawiasom są wizualnie znacznie mniej masywne od drzwi tradycyjnych, w których ościeżnica wyraźnie odcina się od skrzydła. W konsekwencji otrzymujemy drzwi gładkie, proste w formie, w odpowiednich warunkach kolorystycznych: praktycznie niewidoczne. Stają się częścią ściany, przez co nie zaburzają równowagi aranżacji kawalerki.

Przy aranżowaniu kawalerki można także zastanowić się nad montażem drzwi przesuwnych. Nie wymagają one przestrzeni na otwarcie skrzydła, możemy więc umieścić szafy albo inne meble bardzo blisko framugi. Z drugiej strony, po rozsunięciu, wykorzystana zostanie spora część sąsiedniej ściany. To od nas zależy decyzja, jakie rozwiązanie sprawdzi się w naszym mieszkaniu najlepiej. Jeśli jest taka możliwość, zrezygnujmy z jakichkolwiek progów, które wizualnie pomniejszą przestrzeń, dzieląc ją na mikroskopijne pokoje. 

Małe mieszkanie kusi, by pozbawić go prawie całkiem podziału przy pomocy drzwi i zastosować łukowate przejścia. Należy jednak pamiętać, że drzwi pozwolą na zwiększenie codziennego komfortu. Pomogą znaleźć chwilę dla siebie w zamkniętej sypialni, utrudnią przedostanie się do salonu intensywnych zapachów z kuchni, wygłuszą hałasy dobiegające z klatki schodowej. 

Aranżacja kawalerki - jasne drzwi
Autor: praca konkursowa (Estera i Robert Sosnowscy); DRE

Sposób na podział wnętrz

Aranżacja kawalerki przypomina trudną układankę. Musimy tak dopasować do siebie elementy wnętrza, by na niewielkiej przestrzeni znalazło się miejsce dla wszystkich stref funkcjonalnych (sypialnia, kuchnia, biuro, salon, przedpokój), a przy tym nie możemy podzielić ich ścianami. To wymaga sporej gimnastyki aranżacyjnej, ale poniższe rozwiązania ułatwią urządzanie tych kilkudziesięciu metrów kwadratowych. 

Aneks kuchenny wydzielimy w oczywisty sposób - wyspą albo szeregiem szafek. Co jednak z przestrzenią przedpokoju albo miejsca sypialnianego? Ciekawym rozwiązaniem są ażurowe regały (zwłaszcza te metalowe oraz drewniane) i parawany, ale także szklane półścianki. Nie zaciemnią one pomieszczenia, a w wygodny sposób rozgraniczą przestrzeń użytkową kawalerki.

Aranżacja kawalerki - jasne drzwi
Autor: praca konkursowa (Sandra Białkowska); DRE

Aranżujemy kawalerkę... w górę! Antresola w roli głównej

Skoro nie możemy powiększyć kawalerki na boki, trzeba spojrzeć... w górę. Jeśli wnętrza są odpowiednio wysokie (minimalna wysokość pomieszczenia, pozwalająca w miarę komfortowo korzystać z podzielonej przestrzeni, to 280 cm, ale najlepiej, gdy przekracza 300 cm), warto zaplanować antresolę. Dostosowując się do zastanych parametrów, dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uzyskać pod spodem miejsce na mini-gabinet z biurkiem, komputerem i drukarką, na górze zaś komfortowe miejsce do spania. Przestrzeń pod antresolą to także dobre miejsce dla szerokiej sofy lub kanapy. Odpowiednie dodatki - np. zwieszające się z antresoli lampiony, sznury świetlne albo girlandy - zamienią ten kącik w centrum relaksu. 

Miejsce pod wysokim sufitem można także wykorzystać jako pawlacz. Kojarzony z mieszkaniami w PRLu powraca do łask. Nic dziwnego, ukryte miejsce pozwalające na schowanie zbędnych aktualnie przedmiotów, które jednak mogą być przydatne w każdej chwili, jest w małych mieszkaniach na wagę złota. Pawlacz w wysokiej części przedpokojowej kawalerki nie przytłoczy wnętrza, a znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie. To idealne miejsce na klimatyzator, sezonowe ubrania lub rzadziej używane sprzęty.

Aranżacja kawalerki - jasne drzwi
Autor: praca konkursowa (Karolina Golińska); DRE

Jakie schody na antresolę wybrać? Najmniej miejsca zajmą schody kacze (naprzemiennie ze stopniami po lewej i prawej stronie). Ciekawym, ale mniej wygodnym rozwiązaniem będzie przestawiana drabinka (która pozwoli dostać się np. do pawlacza). Przy antresoli sprawdzą się też ażurowe schody policzkowe pozbawione podstopnic. 

Aranżacja kawalerki - jasne drzwi
Autor: praca konkursowa (Karolina Golińska); DRE

Meble i wyposażenie w aranżacji kawalerki

Meble tylko pod ścianami? To wręcz instynktowne przekonanie, które jednak warto porzucić, gdy musimy zaaranżować kawalerkę. Współczesne meble są na tyle stabilne i wytrzymałe, że w większości przypadków nie potrzebują dodatkowego przybicia do ścian. Szafa może więc z powodzeniem stanąć w poprzek pomieszczenia, wydzielając w ten sposób część sypialnianą i prywatną od tej kuchennej. Wybierajmy wtedy szafę z przesuwnymi drzwiami, która pozwoli wykorzystać każdy centymetr przejścia. Tył szafy należy wtedy wzmocnić np. płytami pilśniowymi. Wzmocnią one konstrukcję oraz ułatwią wykończenie tyłu szafy. Z powodzeniem można ją po zmatowieniu pomalować lub położyć na niej tapetę. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy nie tylko podział pokoju, ale i dodatkową "ścianę", pod którą możemy postawić kanapę lub biurko. 

Zobacz niezwykłą metamorfozę małego mieszkania. Zdjęcia przed i po! >>>

Gdy chodzi o część wypoczynkową, urządzając kawalerkę warto postawić na meble modułowe, które można przesuwać, dopasowując je do aktualnej sytuacji - np. sofa z przesuwanym oparciem i siedziskiem, która może zmienić się w szezlong, dwa wygodne fotele lub szerokie łóżko. Opłaca się zainwestować więcej w rozkładany mebel: wszak będzie używany niezwykle często i intensywnie. Nie warto oszczędzać na dobrej jakości tapicerce, która zniesie czyszczenie - ani tym bardziej na lepszym wypełnieniu i niezawodnej konstrukcji. 

Aranżacja kawalerki - jasne drzwi
Autor: praca konkursowa (Agnieszka Wyrwas, Krzysztof Stępień); DRE

Jak zaaranżować okna?

Wymiana okien może być problematyczna, ale nawet jeśli nie planujemy prac związanych ze stolarką możemy optycznie sprawić, że kawalerka wyda się większa. Główną rolę odgrywa tutaj aranżacja okienna: zasłony i firany. Warto zrezygnować z grubych, warstwowych zasłon oraz gęstych drapowań, bo wizualnie obciążą one strefę okienną. Nie znaczy to, że najlepiej sprawdzą się "puste" wnęki okienne. Zamontowany pod sufitem karnisz i założone na nim długie, ale wąskie zasłony dadzą złudzenie bardziej przestronnego wnętrza. Z firanek można całkowicie zrezygnować lub postawić na te cienkie i jasne, które nie zablokują dopływu światła słonecznego. To szczególnie istotne w aranżacji kawalerki - zazwyczaj w takich mieszkaniach posiadamy okna z tylko jednej strony, a ich zadaniem jest doświetlenie całego wnętrza.

Aranżacja okna bez błędów. Jak to zrobić? >>>

Przy oknach kawalerki można zawiesić szklane lub lustrzane girlandy, odbijające promienie słoneczne i rozświetlające wnętrze. 

Podłoga w aranżacji kawalerki

Wybór odpowiedniej podłogi w kawalerce to podstawa optycznego powiększenia wnętrza. Dosłownie i w przenośni - podłoga to największa płaszczyzna mieszkania (pomijając sufity), dlatego w małym mieszkaniu powinniśmy postawić na jasny, jednolity wzór. Dobrze sprawdzą się panele podłogowe, które są łatwe w utrzymaniu, a także dostępne w szerokiej gamie odcieni. Architekci wnętrz szczególnie polecają odcienie jasnego dębu. Dopasujmy jednak kolor do własnych upodobań. 

Jak wyciszyć podłogę z paneli? >>>

Nie zapominajmy też o sposobie układania paneli. W przypadku kawalerki zadbajmy o to, by wybrać jak najdłuższe panele podłogowe, które optycznie powiększą pomieszczenie. Zazwyczaj kawalerki charakteryzują się jednym lub dwoma oknami po tej samej stronie. Panele ułóżmy więc prostopadle do okien: padające światło zmniejszy widoczność przerw między panelami, a także optycznie powiększy pomieszczenie. Ta uniwersalna zasada nie sprawdzi się jednak w wąskich przestrzeniach lub pokojach o zaburzonych proporcjach: wtedy należy dopasować rozmiar paneli do zastanych warunków, pamiętając o tym, że krótkie i szerokie panele optycznie skracają pomieszczenie, przybliżając przeciwległą ścianę. 

Przy zakupie paneli podłogowych zainwestujmy w jakość oraz wytrzymałość paneli. W kawalerce nie ma miejsc rzadziej i częściej używanych: wykorzystujemy codziennie całą dostępną przestrzeń. Wybierzmy najwyższą dostępną przy naszych funduszach klasę ścieralności paneli podłogowych - AC4 lub AC5.

Małe wnętrza

Drzwi wewnętrzne: co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Wypełnienie z tektury w najtańszych drzwiach nazywa się:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie