Jak wyciszyć podłogę z paneli. Podkłady pod panele laminowane i panele drewniane

2020-07-22 15:27

Paneli podłogowych z reguły nie przykleja się do podłoża. Dlatego jeśli nie umieści się pod nimi odpowiedniego podkładu, każdy krok będą oznajmiać głośnym stuknięciem. Sprawdź zatem, jak wysiszyć podłogę z paneli laminowanych lub paneli drewnianych.

Płyty drewnopochodne
Autor: Robert Szarapka Przed ułożeniem paneli należy sprawdzić, czy mineralny podkład podłogowy jest równy. Nie licz na to, że podkład pod panele zniweluje większe różnice poziomu. Najlepiej radzą sobie z nimi grube płyty drewnopochodne

Panele to jeden z tańszych materiałów do wykańczania podłóg w domach i mieszkaniach. Niska cena działa kusząco i sporo osób decyduje się na ich zakup. Jednak nie wolno oszczędzać na podkładzie ani, co gorsza, rezygnować z jego zakupu. W większości przypadków jest obowiązkowym dodatkiem do paneli, podobnie jak listwy przyścienne.

Czy podkłady faktycznie wyciszają?

Użytkownicy podłóg z paneli mogą narzekać na dwa rodzaje dźwięków. Pierwsze to dźwięki odbite, powstające w momencie, gdy coś stuka o podłogę. Rozchodzą się one w pomieszczeniu, w którym panele podłogowe są ułożone. Drugie to dźwięki transmisyjne, które mogą przenikać przez strop. Sceptycy uważają, że nic nie jest w stanie zapobiec odgłosowi stukania o panele. Całkowite wyeliminowanie dźwięków odbitych rzeczywiście jest niemożliwe, ale można je znacznie wyciszyć. Podkłady od panele mają spełnić właśnie taką funkcję. Ich zdolność do redukcji tych dźwięków podaje się przeważnie w procentach. Podkłady mogą ponadto poprawić akustykę stropu, czyli tłumić dźwięki transmisyjne. Ma to znaczenie zwłaszcza w domach wielorodzinnych, których mieszkańcy często skarżą się na odgłos tupania dobiegający z mieszkania sąsiadów. Zdolność tłumienia dźwięków transmisyjnych podaje się w decybelach. Im wyższa wartość, tym lepiej. Problem z doborem odpowiedniego podkładu polega na tym, że trudno znaleźć produkt, który będzie równie dobrze tłumił oba wymienione rodzaje dźwięków.

Wyciszenie paneli podłogowych
Autor: Mariusz Bykowski Gdyby panele ważyły 1,5-2 kg (każdy z nich), ani uderzające o nie obcasy, ani psie pazurki nie wywołałyby żadnego odgłosu. Są jednak bardzo lekkie i niezbyt grube, więc wymagają dodatkowej izolacji. Do tego właśnie służą podkłady

Rodzaje podkładów pod panele

  • Pianka polietylenowa

Jest to piana zamkniętokomórkowa. Jest sprzedawana w postaci mat grubości 2 lub 3 mm, często połączonych z folią paroizolacyjną. Izolacyjność akustyczna piany nie jest wysoka – maksymalnie 19 dB w przypadku dźwięków transmisyjnych i 16-19% przy dźwiękach odbitych. Pianka może nieznacznie zniwelować nierówności podłoża. Układa się ją prostopadle do kierunku układania paneli, na styk, a nie na zakład. Połączenia między matami skleja się taśmą samoprzylepną. Są sprzedawane w rolkach szerokości 1 m i długości 5,5-15 m.

  • Podkłady polietylenowo-mineralne

Są to polietylenowe maty z włókniną mineralną na spodniej stronie. Ich grubość wynosi 0,7-3 mm. Zdolność takich mat do tłumienia dźwięków transmisyjnych osiąga 20 dB, a zdolność tłumienia dźwięków odbitych aż 31%. Są więc rekordzistkami w wyciszaniu powierzchniowych stuknięć, a przy tym całkiem nieźle wspomagają izolacyjność akustyczną stropu. Nadają się do wyrównywania podłoża, ale tylko wtedy, gdy jego krzywizny są nieznaczne – do 2 mm. Są sprzedawane w rolkach szerokości 0,85-1 m i długości 5,5-12 m.

  • Podkłady poliuretanowo-mineralne

To maty zawierające w swoim składzie także kwarc. Mają grubość 1,5-3 mm. Ich zdolność do wyciszania dźwięków transmisyjnych to 19 dB, a odbitych – do 29%. Maty tego typu mają bardzo wysoką wytrzymałość na nacisk. Układa się je prostopadle do kierunku ułożenia paneli. Są sprzedawane w rolkach szerokości 1 m i długości 5,5-8,6 m.

  • Maty styropianowe

Maty styropianowe pod panele są powleczone aluminizowaną folią polietylenową. Mają grubość 3 mm. Ich izolacyjność akustyczna nie jest wysoka (tłumienie dźwięków transmisyjnych do 19 dB, a odbitych – do 11%), natomiast dobrze niwelują nierówności podłoża. Są sprzedawane w rolkach szerokości 1-1,2 m i długości 8,5-15 m.

  • Polistyren ekstrudowany

Może mieć postać płyt zwykłych (0,5 x 0,8-1,2 m) lub harmonijkowo składanych (1,2 x 8,33 m), grubości 2-6 mm. Nadaje się do wyrównywania niewielkich krzywizn podłoża. Jego izolacyjność akustyczna dotycząca dźwięków transmisyjnych jest niezła – dochodzi do 20 dB. Gorzej z dźwiękami odbitymi – 6-11%. Płyty i maty polistyrenowe układa się na styk, zgodnie z kierunkiem ułożenia paneli. Nie wolnostosować pod panele zwykłego styropianu, bo jest zbyt miękki i podatny na kruszenie.

  • Tektura falista

Praktycznie nie ma żadnych właściwości wyciszających. Nie wyrównuje podłoża i słabo amortyzuje kroki. Jaka jest więc jej zaleta jako podkładu pod panele? Tylko jedna – niska cena. 1 m2 takiego materiału kosztuje nie więcej niż 1,5 zł. Jej pasy układa się równolegle do kierunku ułożenia paneli i łączy na styk. Jest sprzedawana w rolkach o długości 20 m i szerokości 1 m.

Mata na podłogówkę
Autor: UNILIN FLOORING Niektóre firmy mają w ofercie maty specjalnie przeznaczone na podłoża ogrzewane

Korek i gumokorek pod panele

Maty lub płyty korkowe to jeden z lepszych izolatorów akustycznych stosowanych pod panele. Wyciszają zarówno dźwięki transmisyjne – o 17-25 dB, jak i odbite – od 6 do 25%. Mają grubość 2-6 mm i są dość twarde. Potrafią jednak wyrównać tylko bardzo drobne krzywizny podłoża. Ich powszechne wykorzystanie ogranicza zaporowa cena. Często bowiem są dużo droższe niż panele z tańszych kolekcji. Bardziej ekonomiczną wersją mat korkowych są maty z tak zwanego gumokorka. Materiał ten to aglomerat korkowo-gumowy. Ma niewiele gorsze właściwości akustyczne niż korek w pełni naturalny. Maty są sprzedawane w rolkach szerokości 1 m i długości 10 m, a płyty mają wymiary 0,5 x 1 m.

Płyty drewnopochodne

Produkuje się je z włókien drzewnych. Mają postać sztywnych płyt grubości 3-7 mm, długości 0,8 m i szerokości 0,6 m. Nieźle wyciszają dźwięki transmisyjne (o 19 dB) i odbite (o 16%). Całkiem dobrze amortyzują kroki i mogą niwelować nierówności podłoża nawet do 6 mm (przy grubości 6-7 mm). Zazwyczaj układa się je pod panelami drewnianymi. Powinny być rozmieszczone prostopadle lub pod kątem 45o do kierunku ułożenia paneli. Poszczególne ich rzędy muszą być przesunięte względem siebie o połowę długości płyty.

Podkład pod panele podłogowe drewniane i laminowane
Warto wiedzieć

Podkład na podłógówkę

Panele nie są idealnym materiałem wykończeniowym na podłogę ogrzewaną. Nie wszystkie zresztą są przystosowane do układania na „podłogówce”. Dużym problemem jest też podkład podłogowy. Różnego rodzaju płyty i maty – na przykład pianka polietylenowa, polistyren ekstrudowany, styropian – są dobrymi izolatorami termicznymi i utrudniają przepływ ciepła. Tylko niektóre podkłady nadają się na takie podłogi. Są to przede wszystkim maty poliuretanow-mineralne, polietylenowo-mineralne. Ich warstwa powinna być cienka – najlepiej nie grubsza niż 2 mm. Dobrze sprawdzi się tu najgorzej wyciszający podkład, czyli tektura falista. Można polecić tu także cienkie maty korkowe.