Nowoczesny drewniany sufit - zobacz z czego go zrobić? Ile kosztuje?
Sufit jest z pewnością praktyczniejszą lokalizacją dla drewna niż podłoga i w równym stopniu dobrą, by optycznie ocieplić wnętrze. Jakie drewno na sufit będzie najlepsze? Wśród dostępnych opcji są m.in. deski, sklejka oraz lamele.
Autor: STIL ACOUSTIC
Gęsto rozmieszczone lamele drewniane nie tylko cieszą oko, ale też przyczyniają się do redukcji pogłosu w pomieszczeniu
Spis treści
- Jakie drewno na sufit?
- Jakie deski na sufit będą najlepsze?
- Sklejka albo fornir
- Lamele i panele
- Ile kosztuje drewniany sufit?
Jakie drewno na sufit?
Drewno można przykleić do podłoża (analogicznie jak w przypadku parkietu), ale drewniany sufit sprawdzi się także w roli sufitu podwieszanego, który obniża wysokość pomieszczenia i modyfikuje jego wymiary. Drewniane elementy sufitowe przytwierdzamy zazwyczaj do rusztów nośnych, czyli konstrukcji wykonywanych ze stalowych, ocynkowanych profili, rzadziej z impregnowanych listew drewnianych.
W artykule omawiamy kilka pomysłów na to, jakie drewno na sufit można zastosować:
- deski,
- sklejka lub fornir,
- lamele i panele.
Autor: STIL ACOUSTIC
Gęsto rozmieszczone lamele drewniane nie tylko cieszą oko, ale też przyczyniają się do redukcji pogłosu w pomieszczeniu
Jakie deski na sufit będą najlepsze?
Kto lubi drewno, z pewnością pokusi się o okładzinę z desek, które wystarczy przykręcić do konstrukcji, a później w dowolny sposób wykończyć – lakierem, lakierobejcą, woskiem, olejowoskiem albo nawet farbą kryjącą, jeśli sama forma lub faktura deskowania jest dla nas ważniejsza niż naturalny kolor. Do wyboru mamy deski o krawędziach prostych (prostsze w montażu, ale widać będzie łebki wkrętów) lub łączone na pióro i wpust (wtedy łączniki schowane są we wpustach).
Najtańsze będą deski sosnowe, ale jeśli chcemy zadać szyku, kupmy te z drewna liściastego – dębu, klonu, buka, jesionu lub te z oferty drewna egzotycznego, na przykład teak, wenge, palisander lub jatobę. Warte uwagi są deski fabrycznie wykończone, w tym sztucznie postarzane. Niektórzy decydują się też przeznaczyć na sufit tanie panele laminowane, odwzorowujące układ pojedynczych desek.
Sklejka albo fornir
Pod sufitem może zagościć sklejka, a jeszcze lepiej fornir – w postaci cienkich arkuszy klejonych do podłoża lub płyt fornirowanych, montowanych do rusztu za pomocą metalowych uchwytów, które nie będą później widoczne.
Lamele i panele
Jeśli zastanawiacie się, co w dziedzinie sufitów podwieszanych jest obecnie najmodniejsze, bez zastanawiania odpowiadamy – drewniane lamele. To wąskie, wykończone deszczułki o przekroju kwadratowym bądź prostokątnym, rozmieszczone równolegle, z zachowaniem nieznacznych odstępów. Dziś już nawet w dużych marketach budowlanych kupimy gotowe panele z takich lamelek. Są one przytwierdzone do płyty drewnopochodnej, pomalowanej od strony pomieszczenia na czarno, żeby stworzyć dla lameli odpowiednie tło.
Panele można zestawiać ze sobą w różnych konfiguracjach. Ich montaż jest zdecydowanie prostszy i szybszy nić przykręcanie poszczególnych listew, co byłoby kłopotliwe, jeśli nie chcielibyśmy, aby elementy mocujące były widoczne.
Ile kosztuje drewniany sufit?
Koszt drewnianego sufitu zależy od wybranego materiału. Aktualny cennik wygląda następująco:
- deski sosnowe 79 zł/m2,
- deski z drewna egzotycznego od 37 zł/szt. (3 m.b.),
- panele ścienne z litego drewna od 65 zł/szt. (0,9 m2),
- panele z lamelami drewnianymi od 119 zł/szt. (0,4 m2),
- lamele pojedyncze od 20 zł/szt.
Warto przeczytać: