Trawertyn: zastosowanie kamienia we wnętrzach. Modne płytki z trawertynu
Trawertyn można zastosować w aranżacji wnętrz i na zewnątrz. Powiedzieć o kamieniu naturalnym, że jest trwały, to mało. On jest długowieczny. Trawertyn jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze wbudowany i konserwowany przetrwa pokolenia. Nie można zapominać też o tym, że jest piękny i zawsze oryginalny.
Trawertyn to skała osadowa zbudowana z kalcytu i aragonitu. Wyróżnia się dużą porowatością i ciekawą strukturą. Najbardziej charakterystyczne są żłobienia i pory, czasem bardzo duże, czasem ułożone liniowo lub faliście. Trawertyn dostępny jest w wielu odcieniach bieli, brązu, beżu oraz czerwieni. Najbardziej popularne są stonowane jasne odmiany trawertynu.
Trawertyn na ścianach: modna okładzina
Oryginalna struktura i naturalna kolorystyka sprawiają, że trawertyn ten jest ceniony przez projektantów i często stosuje się go jako materiał na kominki czy okładziny ścienne, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Jest kamieniem chłonącym wilgoć (nasiąkliwość do 5%), więc lepiej nie układać płytek z trawertynu na ścianach obok wanny albo umywalki. Zdecydowanie bezpieczniej jest go stosować w pomieszczeniach suchych. Jeśli jednak nie chcemy zrezygnować z trawertynu w łazience (albo na parapetach) lepiej wykorzystać płyty trawertynu o wypełnionych porach, żywicowane w firmie kamieniarskiej. Takie płyty z trawertynu nie sprawdzą się jako obudowa kominka, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach.
Trawertyn w aranżacji wnętrz: galeria zdjęć
Autor: Konrad Kalbarczyk
Trawertynowe płyty, którymi wyłożono ścianę nad kuchnennym blatem, nadają kuchni reprezentacyjny, wręcz salonowy charakter - to ważne, gdyż oba pomieszczenia są ze sobą połączone.
Czy można układać trawertyn na podłodze?
Trawertyn ma 3 stopień w skali twardości opracowanej przez Mohsa, więc jest kamieniem stosunkowo miękkim. Można go zarysować drutem miedzianym. Trawertyn ma również stosunkowo małą odporność na ścieranie (ścieralność większa niż 0,5 cm), ale w zastosowaniach domowych sprawdza się także na posadzkach i schodach. Lepiej jednak nie układać trawertynu na posadzkach w pomieszczeniach o bardzo dużej eksploatacji.
Sprawdź też:
Właściwości trawertynu
Trawertyn to skała bardzo porowata, w związku z tym ma dużą nasiakliwość. Pory dużej wielkości, często w układzie liniowym, są chakterystyczne dla trawertynu. Wielu producentów płyt kamiennych przygotowuje elementy o wypełnionych porach. Trawertyn zawiera wapń i w związku z tym, podobnie jak marmur, reaguje negatywnie w kontakcie z kwasami wywołującymi plamy. Dlatego okładziny wykonane z trawertynu należy od razu zaimpregnować preparatem do kamienia naturalnego. Przezroczysty impregnat zawierający żywice wypełni szczeliny, kanaliki i pory w płytach z trawertynu.
Sprawdź też:
Na szczęście, w razie trwałego przebarwienia, jak każdy kamień, łatwo poddać go zabiegom odnowienia. W wielu miejscach zniszczony, zaplamiony trawertyn można po prostu wyszlifować.
Trawertyn: jakie płyty można kupić?
Płyty trawetynu, tzw. slaby, dostępne w firmach kamieniarskich mają bardzo wielką powierzchnię - mniej więcej 3 m2. Wymiary płyt z trawertynu to np. 120 x 245 cm i grubość 2 lub 3 cm. Bardzo wielu producentów wycina płytki z trawertynu o grubości 1-1,5 cm i wymiarach 60 x 60, 60x 30, 40 x 40, 45 x 45 cm.
Sprawdź też:
Dostępne są też cieńsze i mniejsze płytki trawertynowe, np. 7,5 x 15 cm. Krawędzie płytek są prosto cięte, a ich powierzchnia szlifowana. Płytki trawertynu są w wyrazie matowe. Żeby uniknąć problemów z nasiąkliwością, a w niektórych przypadkach także ze względów estetycznych (duże pory), powierzchnia płyt trawertynu może być przez producenta wypełniona żywicą lub szpachlą kamieniarską. Płytki trawertynu o dużych porach bywają też szczotkowane i mają zaokrąglone krawędzie. Takie rozwiązanie nazywane jest antykowaniem.
Płytki z trawertynu: cena
Płytki z trawertynu kosztują 100-200 zł/m2. Slaby są droższe. Ich cena może przekraczać 300 zł/m2. Najciekawsze oryginalne odmiany trawertynu osiągają cenę ponad 500 zł/m2.