Kamienny dywan. Innowacyjny sposób na posadzkę, wykończenie schodów i ścian, nawierzchnię tarasu lub balkonu

2019-07-05 14:51 Anna Kazimierowicz

Zamiast układać parkiet, płytki ceramiczne lub kamienne, a nawet wykładzinę, powierzchnię poziomą lub pionową można wykończyć masą z kruszywa połączonego żywicą. Powstanie oryginalna dekoracyjna powłoka o atrakcyjnych właściwościach dodatkowych.

Kamienny dywan przypomina nieco powierzchnię płukaną lastryka lub płyt brukowych. Pod stopami lub dłonią czuć kształt każdego kamyka, z tym że te używane w kamiennych dywanach są drobne i zaokrąglone jak maleńkie otoczaki na plaży, więc wrażenie jest miłe. Ponadto są powleczone warstwą żywicy, która nadaje powierzchni pewną gładkość, a może także sprawić, że będzie ona antypoślizgowa.

W technologii kamiennego dywanu można wykonywać nawierzchnie przeznaczone do wnętrz – na posadzki i ściany - oraz na zewnątrz - na tarasy, balkony, schody. Powłoka wypełniona kruszywem jest mrozoodporna. Ponieważ kamień dobrze przewodzi ciepło, taką posadzkę można wykonać na podkładzie podgrzewanym. Kamienny dywan jest powłoką przepuszczalną, ale dzięki dodatkowym warstwom specjalnych żywic można wykonać w tej technologii wodoszczelne wykończenie posadzki w łazience lub pralni albo na tarasie i balkonie.

Kamienny dywan jest ładny, mocny i trwały. Powierzchnia wykończona żywicą nie chłonie brudu, łatwo utrzymać ją w czystości. W powłoce nie ma spoin, które trzeba od czasu do czasu dokładnie wyczyścić. Jest bardzo twarda, trudno ją zadrapać butami czy uszkodzić mechanicznie.

Kamienny dywan
Autor: Carpetstone Kamienny dywan to ciekawe rozwiązanie na schody wejściowe

Gdzie można wykonać kamienny dywan

Prosta technologia i wielość materiałów wypełnieniowych oraz ich trwałość pozwalają przygotować dowolną powłokę wykończeniową. Kamiennym dywanem może być wykończona:

Kamienny dywan
Autor: Carpetstone Okładzina ścian w łazience została wykonana z kruszywa marmurowego Bianco Carrara i zamknięta powłoką wodoszczelną

Kamienny dywan: podłoże nie musi być doskonałe

Kamienny dywan wykonuje się na podkładzie podłogowym betonowym lub anhydrytowym. Zaletą tej technologii jest to, że nie wymaga ona idealnie przygotowanego podłoża - prostego, równego i gładkiego. Wręcz odwrotnie, to kamienny dywan może posłużyć do jego wyrównania, a jednocześnie wykończenia. Można go ułożyć na starym tarasie, na którym płytki ceramiczne są wyszczerbione, a fugi wypłukane, albo na schodach betonowych lub płycie balkonu, które przez wiele lat nie były wykończone, więc są nieco obtłuczone, popękane. Podłoże jednak musi być zwarte i nośne, zatem wszelkie elementy poluzowane, np. nieco spękany tynk albo już odspajającą się płytkę, trzeba skuć (płytki, które mocno trzymają się podłoża, mogą zostać). Nierówną powierzchnię można uzupełnić warstwą wyrównawczą. Podłoże powinno być czyste i suche. W szczególności nie powinno być pokryte tłuszczami, pyłem lub innymi substancjami, które mogą obniżyć przyczepność żywicy.

Kamienny dywan
Autor: Carpetstone Okładzina z kamyków spojonych żywicą to wygodne rozwiązanie na remontowane schody

Składniki na kamienny dywan

Do wykonania standardowej nawierzchni typu kamienny dywan potrzebne są:

  • kruszywo,
  • grunt,
  • żywica spajająca kruszywo.

W szczególnych sytuacjach może być konieczne użycie dodatkowych materiałów. Są to:

  • żywica hydroizolacyjna (na zewnątrz lub do pomieszczeń wilgotnych),
  • żywica tiksotropowa (na powierzchnie pionowe i pochyłe))
  • żywica zamykająca (nadająca wodoszczelność warstwie kruszywa),
  • profile krawędziowe (na schody, balkony, tarasy).
Kamienny dywan
Autor: Carpetstone Z kruszywa spojonego żywicą tiksotropową, czyli niezsuwającą się w dół podczas układania, wykonano dekorację ściany,
Kamienny dywan
Autor: Carpetstone W wielu firmach można kupić kompletny zestaw chemii budowlanej oraz kruszywo do samodzielnego wykonania kamiennego dywan

Kamienny dywan: kruszywo

Jako wypełnienie warstwy posadzki, okładziny na ścianie lub schodach stosuje się drobne kruszywo marmurowe lub granitowe (rzadko z tworzywa sztucznego). To grys frakcji 1-4, 4-7, 4-8 mm bądź 1-8 mm. Mogą być to przesiewane najdrobniejsze rzeczne otoczaki, które mają naturalnie zaokrąglone krawędzie. Grys produkowany mechanicznie, np. marmurowy, poddaje się dalszej obróbce w bębnach, żeby usunąć ostre krawędzie. Gdy kamyki są już dostatecznie zaokrąglone, następuje ich płukanie i suszenie.

Kruszywo na kamienny dywan powinno być pozbawione pyłów, bo mogą one osłabić wiązanie żywicy. Możemy wybrać kruszywo w jednym kolorze, np. białym, szarym, brązowym, granatowym, czarnym, jak i wielokolorowe mieszanki. W jednej nawierzchni można łączyć różne kruszywa, wykonywać z nich kolorowe obwódki albo wzory wewnątrz większej płaszczyzny. Grubość warstwy wykończeniowej wynosi 6-15 mm, zależnie od granulacji kruszywa (im większe ziarna, tym grubsza powinna być warstwa).

Kamienny dywan
Autor: R-Stone Kamień rzeczny otoczak. Kruszywo jest sprzedawane w workach, cena jest podawana z informacją, na ile metrów kwadratowych wystarczy

Kamienny dywan: żywice

Do spajania kruszywa wykorzystuje się żywice poliuretanowe i żywice epoksydowe. Te pierwsze tworzą mocne i elastyczne powłoki, które nie zmieniają koloru pod wpływem promieniowania UV. Żywice epoksydowe dają bardziej sztywne powłoki, które mogą popękać w skrajnych temperaturach, co prowadzi do wykruszania się kamyków. Epoksydy pod wpływem promieni UV ciemnieją, więc kamienny dywan z jasnym kruszywem po pewnym czasie może zmienić kolor.

Kamienny dywan
Autor: Liliafarby24 W kamiennym dywanie można łączyć kruszywa w różnych kolorach, żeby tworzyć dekoracyjne wzor

Najlepiej jest stosować rozwiązania systemowe jednego producenta. Najszersze obejmują kilka rodzajów gruntów przeznaczonych na różne podłoża (np. beton, płytki ceramiczne, bitumy) oraz żywic, które służą do wykonania membrany hydroizolacyjnej potrzebnej pod kamiennym dywanem na balkonie, tarasie i w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i wodę. Jeśli chce się otrzymać powłokę nienasiąkliwą, można użyć jeszcze na koniec żywicy zamykającej, która szczelnie wypełni pory między kamykami na wierzchu kamiennego dywanu.

Kamienny dywan
Autor: Micronfloor Kamienny dywan to nowoczesne rozwiązanie dla posadzki na balkonie

Kamienny dywan: wykonanie

Oczyszczone i spójne podłoże należy pokryć gruntem, który zapewni przyczepność kamiennego dywanu do podłoża. Jeśli konieczne jest wykonanie hydroizolacji, trzeba nałożyć 1 lub 2 warstwy płynnej membrany z właściwej żywicy. Do aplikacji można wykorzystać pędzel, wałek lub urządzenie do natrysku bezpowietrznego.

Przed nałożeniem kruszywo należy wymieszać z żywicą spajającą w odpowiedniej proporcji. Zwykle jest to 1 kg żywicy na 20 kg kruszywa (5%). Proporcję tę można zmniejszyć do 3%, jeśli kamienny dywan będzie układany w pomieszczeniach mało eksploatowanych, albo nieco zwiększyć - gdy posadzka będzie bardzo obciążona. Żywica powinna dokładnie otaczać każdy kamyk. Taką masę rozkłada się na podłożu metodą "mokre na mokre" i rozgarnia szpachlą lub raklą, żeby powstała równa i gładka powłoka jak najszczelniej wypełniona kruszywem. Jeśli zależy nam na wodoszczelności kamiennego dywanu, na wierzchu można nanieść warstwę żywicy zamykającej, tak żeby szczelnie wypełniła pory między kamykami. Warstwa ta sprawia także, że posadzka jest gładsza. Można użyć też żywicy albo posypki o właściwościach antypoślizgowych. Jeśli kamienny dywan wykonuje się na schodach lub tarasie, przed nałożeniem masy w narożnikach trzeba wkleić profile krawędziowe. 

Kamienny dywan
Autor: Liliafarby24 Warstwa kamiennego dywanu ma grubość 1-1,5 cm. Na krawędziach tarasu lub balkonu trzeba wkleić profile

Kamienny dywan: koszty

Koszt wykonania 1 m2 nawierzchni wynosi od 150 do 250 zł, zależnie od skomplikowania prac i rodzaju kruszywa (marmurowe są droższe). Cenę podniesie konieczność zrobienia hydroizolacji lub zastosowanie profili krawędziowych.

Wykonanie kamiennego dywanu nie jest bardzo skomplikowane. Można obejrzeć filmy instruktażowe producentów systemów żywic, które pomogą zrobić to prawidłowo. Najważniejsze jednak jest wybranie odpowiedniego do miejsca systemu i stosowanie się do zaleceń producenta. Wiele firm sprzedaje komplet produktów dobrany tak, żeby wystarczył do wykonania określonej liczby metrów kwadratowych kamiennego dywanu. Taki zestaw może kosztować od 100-150 zł do ponad 300 zł na 1 m2.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE