Jak wygłuszyć sufit w mieszkaniu? Podpowiadamy najprostszy sposób na wygłuszenie sufitu

2018-04-30 15:30

Wygłuszenie sufitu w mieszkaniu rozwiązałoby problemy wielu mieszkańców nie tylko domów wielorodzinnych, ale także bliźniaków czy segmentów. Hałas dobiegający z sąsiednich lokali bywa często nie do zniesienia. Czy wyciszenie sufitu w mieszkaniu jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. Oto sposób na to, jak wygłuszyć sufit. 

Wygłuszony sufit w mieszkaniu
Autor: Archiwum redakcji Sufit poprawiający akustykę

Prezentujemy możliwości wygłuszenia sufitu w mieszkaniu. Co ważne, zabieg nie tylko nam wyjdzie na zdrowie. My również staniemy się mniej słyszalni i uciążliwi dla naszych sąsiadów.

Jak wyciszyć sufit w mieszkaniu

Między kondygnacjami budynku przenikają różne odgłosy, ale najbardziej dokuczliwe są dźwięki uderzeniowe powstające choćby w trakcie chodzenia. Można je wyciszyć. Sposobem na wygłuszenie sufitu jest budowa sufitu podwieszanego z izolacją akustyczną, choć trzeba wiedzieć, że takie rozwiązanie niestety jest najskuteczniejsze w przypadku dźwięków powietrznych.

Niektóre z systemów (bo sufit to system z różnych, specjalnie dobranych produktów) pozwalają obniżyć pułap zaledwie o 7 cm. Mniej nie ma sensu z tego względu, że minimalna grubość izolacji akustycznej z wełny mineralnej to 5 cm.Jeśli wysokość pomieszczeń wynosi ponad 2,3 m, rodzaj konstrukcji nie ma znaczenia. Przeważnie wykorzystuje się wówczas ruszt pojedynczy jednokierunkowy lub krzyżowy (gdy pomieszczenie ma dużą powierzchnię). Można też zastosować krzyżowy ruszt podwójny (zamiast krzyżowego pojedynczego). Też nadaje się do dużych pomieszczeń, ale obniża je o dodatkowe 3-4 cm. Bez względu na rodzaj wymienionych konstrukcji wełna mineralna jest swobodnie położona na ruszcie. Wykończenie to płyty g-k mocowane do profili CD.

Sufity na ruszcie podwieszanym są bardzo korzystne pod względem akustycznym. Drgania ze stropu są bowiem przenoszone tylko przez zamocowane punktowo wieszaki. Aby jak najmniej ograniczyć wysokość pomieszczeń, trzeba zbudować sufit samonośny. Nie jest on w żaden sposób połączony ze stropem. Profile CW są włożone w profile UD i przymocowane do nich wkrętami bądź nitami. Taki sufit w ogóle nie przenosi drgań ze stropu, więc może zapewnić bardzo dobrą izolacyjność akustyczną, ale nadaje się jedynie do niewielkich pomieszczeń. Jego maksymalna rozpiętość (przy uwzględnieniu izolacji akustycznej z wełny mineralnej) to 4 m i to przy zastosowaniu specjalnych, mocniejszych profili nośnych UAR, które kosztują więcej niż profile CD.Jak już wspomnieliśmy, materiałem wyciszającym stosowanym przy budowie sufitów podwieszanych jest zazwyczaj gęsta wełna mineralna. Doskonale sprawdzi się i szklana, i skalna.

Jak wygłuszyć sufit - przykładowe rozwiązania

Rodzaj konstrukcji Spodziewana izolacyjność akustyczna lub jej przyrost
Strop gęstożebrowy o ciężarze 280-300 kg/m², ruszt stalowy na wieszakach noniuszowych, wypełnienie wełna mineralną grubości 5 cm i okładzina z akustycznych płyt g-k grubości 12,5 mm Izolacyjność samego stropu (dźwięki uderzeniowe) L’n,w,R – 78-79 dB
Przyrost izolacyjności w stosunku do samego stropuΔ L’n,w,R – 5-6 dB
Izolacyjność samego stropu (dźwięki powietrzne) R’wR – 49 dB
Przyrost izolacyjności w stosunku do samego stropu Δ R’wR – 6 dB
Strop żelbetowy grubości 18 cm, ruszt drewniany, wypełnienie z wełny mineralnej grubości 2 cm, okładzina akustyczna z płyt Phone Star Twin grubości 10 mm, okładzina z płyt g-k grubości 12,5 mm Izolacyjność (dźwięki powietrzne) R’wR – 58 dB
Przyrost izolacyjności w stosunku do samego stropu Δ R’wR – 3 dB
Izolacyjność (dźwięki uderzeniowe) Δ R’wR – 69 dB
Przyrost izolacyjności w stosunku do samego stropu Δ L’n,w,R – 4 dB
Izolacyjność samego stropu R’wR, – 55 dB; L’n,w,R –73 dB

Najlepszy efekt wygłuszenia sufitu

Aby uzyskać najlepszy efekt wygłuszenia sufitu, nie wystarczy standardowy sufit wykończony jedną warstwą płyt g-k. Cienkie, sztywne i gładkie płyty tworzą rodzaj membrany i – delikatnie mówiąc – nie sprzyjają izolacyjności akustycznej. Przede wszystkim należy więc zastosować cięższą okładzinę grubości przynajmniej 25 mm. Można to osiągnąć, montując standardowe płyty podwójnie albo wybierając niestandardowe płyty o grubości 25 mm. Jeszcze korzystniejszym, choć droższym rozwiązaniem jest wykorzystanie płyt akustycznych. Ich gipsowy rdzeń ma wyraźną krystaliczną strukturę. Zawiera ponadto włókna mineralne i inne dodatkiograniczające przenikanie dźwięków. Dodatkowo płyty takie są elastyczniejsze od innych. Pozwalają osiągnąć o 5-7 dB większą izolacyjność niż przy zastosowaniu zwykłych płyt g-k.

Wyciszenie sufitu panelami w wełny poliestrowej
Autor: Isolgomma Do izolacji sufitu można zastosować także specjalne panele z wełny poliestrowej Rewall

Wygłuszanie sufitu - o czym należy pamiętać podczas prac

Montując sufit podwieszany, należy pamiętać o kilku drobiazgach. Pod profilami U zawsze powinna się znaleźć przekładka w postaci taśmy akustycznej. To taśma z granulatu gumowego, zamkniętokomórkowej pianki polietylenowej lub wełny mineralnej. Nie powinno jej też zabraknąć między rusztem a płytami g-k.

Sufity można także zabudować panelami akustycznymi z wełny poliestrowej (Rewall). Mają one budowę trójwarstwową. Oprócz wełny jest w nich też warstwa gumy (materiał powstały z granulatu i włókien gumowych) oraz warstwa płyt g-k. Razem – 4 cm. Mocuje się je mechanicznie do rusztu.

>>> Sprawdź też: jak wyciszyć drzwi

Aby zwiększyć izolacyjność akustyczną, można dołożyć jeszcze jedną warstwę płyt g-k – o grubości 12 mm. Podobnie mocuje się płyty dwuwarstwowe (Mustwall – tworzywo z granulatugumowego + płyta g-k) grubości 33 mm. Panele z wełny poliestrowej (Trywall – wełna, tworzywo z granulatu gumowego, wełna) grubości 4,8 cm mogą natomiast zastąpić wełnę mineralną układaną jako izolacja akustyczna na ruszcie sufitu podwieszanego. Dzięki budowie warstwowej zapewniają lepszą izolacyjność akustyczną. Zamiast wełny mineralnej można też zastosować jednorodne płyty z wełny poliestrowej grubości 3 lub 5 cm i gęstość 40 kg/m³.

Wyciszenie ścian i sufitu - pomysł na poprawę akustyki wnętrz
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.