Remont poddasza z zachowaniem drewnianej konstrukcji dachu. Nagroda główna Remontu Roku 2018!

2019-03-06 14:11
Remont Roku 2018 - poddasze
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Remont poddasza zawsze stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza, gdy decydujemy się na połączenie tradycji z nowoczesnością. Zobacz zwycięski remont w kategorii Poddasze z konkursu Remont Roku 2018!

Laureat nagrody głównej w konkursie Remont Roku 2018 - kategoria Podddasze

Projekt obejmował adaptację poddasza częściowo użytkowego w kamienicy z 1906 roku w Gdańsku. Generalny remont - z ociepleniem dachu od zewnątrz - przemienił chaotyczne i zaniedbane poddasze w piękną, jasną i pełną charakteru przestrzeń, łącząca współczesność i tradycję.

Poddasze prawdopodobnie od początku istnienia budynku pełniło częściowo funkcję mieszkalną, przechodziło wiele różnorodnych przebudów - od zmiany układu ścian działowych, po liczne przebicia w połaci dachu czy zastąpienie drewnianych werand murowanymi w latach 60-tych.

Przystępując do projektu, Inwestor pragnął uzyskać jak najwięcej otwartej przestrzeni. W tym celu wyburzono ścianę pomiędzy kuchnią a pomieszczeniem dziennym oraz rozebrano wszystkie zabudowy, skrytki i spiżarki, które narosły przez lata przebudów i remontów. Zachowanie w pełni oryginalnych elementów konstrukcji dachu było jednym z priorytetów generalnego remontu poddasza. Krokwie, belki oraz drewnianą konstrukcję dachu wyeksponowano jako "świadków". Udało się to osiągnąć dzięki ociepleniu dachu od zewnątrz.

Aby maksymalnie doświetlić mieszkanie, powstało okno o wymiarach 2x3m, z widokiem na taras i panoramę stoczni. Kamienica znajduje się w centrum miasta, ale nie jest to przeszkodą w spoglądaniu przez duże okno: od wiosny do późnej jesieni korony wysokich drzew, rosnących wokół budynku, zasłaniają większość "miejskiego" widoku i szumu. 

W wykończeniu wnętrza dominują jasne kolory - biel ścian, szarość podłóg - w kontraście z naturalnym kolorem starej konstrukcji dachu. Ceglane ściany zostały stonowane poprzez malowanie na biało. Rozjaśniło to pomieszczenia i podkreśliło oryginalną więźbę dachową, nawiązując jednocześnie do nowoczesności poddasza. Takim akcentem jest także  zabudowana kuchnia w kolorze jasnego drewna oraz elementy pokoju biurowego. Również taras, miejsce wypoczynku z wspaniałym widokiem na stocznię, łączy współczesność (np. w wykorzystaniu mebli upcyklingowych) z kojącym drewnem desek tarasowych

Zakres prac remontowych poddasza

  • Remont dachu, wymiana pokrycia, izolacja termiczna zewnętrzna nakrokwiowa w systemie Balexmetal Thermano.
  • Izolacja termiczna wykusza wełną mineralną z odtworzeniem wszystkich detali elewacji i gzymsów.
  • Izolacja termiczna i akustyczna stropów, deski na legarach zdemontowane; na stropie ceramiczno-stalowym wykonano podłogę pływającą. Podstawą jest warstwa keramzytu, na której wysypano podsypkę Fermacell (separacja włókniną) i wykończono płytą gipsowo-włóknową Fermacell.
  • Wymiana instalacji elektrycznej, c.o., wodno-kanalizacyjnej oraz wentylacji.
  • Wymiana stolarki okiennej.
Z oceny Jury Konkursowego

Za co nagrodzono remont poddasza?

  • Za konsekwentne podporządkowanie podjętych działań remontowych - zachowaniu i podkreśleniu oryginalnych elementów budynku, dostosowanie technologii i środków wyrazu oraz nieinwazyjne wyposażenie techniczne pozwalające na stworzenie komfortowej przestrzeni do życia, przy stosunkowo małej jego powierzchni.
  • Za umiejętne i pełne wyczucia postępowanie z subtelną materią zastanego poddasza. Za zachowanie charakteru i nastroju historycznego wnętrza, ale pogodzenie go ze współczesnymi potrzebami, stworzenie jasnej, przyjaznej przestrzeni.
  • Za zastosowanie wyposażenia szanującego w pełni charakter adaptacji zabytkowego wnętrza w sposób harmonijny wpisujący się w jego klimat.

Zobacz też inne, przydatne artykuły dotyczące remontów poddasza

Sponsorzy konkursu Remont Roku 2018

Sponsorzy Remont Roku 2018
Autor: materiały sponsorów

Zobacz inne remonty domów i mieszań z konkursu Remont Roku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE