Remont poddasza z zachowaniem drewnianej konstrukcji dachu. Nagroda główna Remontu Roku 2018!

2019-03-06 14:11 Projekt: Michał Podgórczyk / PRACOWNIA POBEREŻNY PODGÓRCZYK
Remont Roku 2018 - poddasze
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Remont poddasza zawsze stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza, gdy decydujemy się na połączenie tradycji z nowoczesnością. Zobacz zwycięski remont w kategorii Poddasze z konkursu Remont Roku 2018!

Laureat nagrody głównej w konkursie Remont Roku 2018 - kategoria Podddasze

Projekt obejmował adaptację poddasza częściowo użytkowego w kamienicy z 1906 roku w Gdańsku. Generalny remont - z ociepleniem dachu od zewnątrz - przemienił chaotyczne i zaniedbane poddasze w piękną, jasną i pełną charakteru przestrzeń, łącząca współczesność i tradycję.

Poddasze prawdopodobnie od początku istnienia budynku pełniło częściowo funkcję mieszkalną, przechodziło wiele różnorodnych przebudów - od zmiany układu ścian działowych, po liczne przebicia w połaci dachu czy zastąpienie drewnianych werand murowanymi w latach 60-tych.

Przystępując do projektu, Inwestor pragnął uzyskać jak najwięcej otwartej przestrzeni. W tym celu wyburzono ścianę pomiędzy kuchnią a pomieszczeniem dziennym oraz rozebrano wszystkie zabudowy, skrytki i spiżarki, które narosły przez lata przebudów i remontów. Zachowanie w pełni oryginalnych elementów konstrukcji dachu było jednym z priorytetów generalnego remontu poddasza. Krokwie, belki oraz drewnianą konstrukcję dachu wyeksponowano jako "świadków". Udało się to osiągnąć dzięki ociepleniu dachu od zewnątrz.

Aby maksymalnie doświetlić mieszkanie, powstało okno o wymiarach 2x3m, z widokiem na taras i panoramę stoczni. Kamienica znajduje się w centrum miasta, ale nie jest to przeszkodą w spoglądaniu przez duże okno: od wiosny do późnej jesieni korony wysokich drzew, rosnących wokół budynku, zasłaniają większość "miejskiego" widoku i szumu. 

W wykończeniu wnętrza dominują jasne kolory - biel ścian, szarość podłóg - w kontraście z naturalnym kolorem starej konstrukcji dachu. Ceglane ściany zostały stonowane poprzez malowanie na biało. Rozjaśniło to pomieszczenia i podkreśliło oryginalną więźbę dachową, nawiązując jednocześnie do nowoczesności poddasza. Takim akcentem jest także  zabudowana kuchnia w kolorze jasnego drewna oraz elementy pokoju biurowego. Również taras, miejsce wypoczynku z wspaniałym widokiem na stocznię, łączy współczesność (np. w wykorzystaniu mebli upcyklingowych) z kojącym drewnem desek tarasowych

Zakres prac remontowych poddasza

  • Remont dachu, wymiana pokrycia, izolacja termiczna zewnętrzna nakrokwiowa w systemie Balexmetal Thermano.
  • Izolacja termiczna wykusza wełną mineralną z odtworzeniem wszystkich detali elewacji i gzymsów.
  • Izolacja termiczna i akustyczna stropów, deski na legarach zdemontowane; na stropie ceramiczno-stalowym wykonano podłogę pływającą. Podstawą jest warstwa keramzytu, na której wysypano podsypkę Fermacell (separacja włókniną) i wykończono płytą gipsowo-włóknową Fermacell.
  • Wymiana instalacji elektrycznej, c.o., wodno-kanalizacyjnej oraz wentylacji.
  • Wymiana stolarki okiennej.
Z oceny Jury Konkursowego

Za co nagrodzono remont poddasza?

  • Za konsekwentne podporządkowanie podjętych działań remontowych - zachowaniu i podkreśleniu oryginalnych elementów budynku, dostosowanie technologii i środków wyrazu oraz nieinwazyjne wyposażenie techniczne pozwalające na stworzenie komfortowej przestrzeni do życia, przy stosunkowo małej jego powierzchni.
  • Za umiejętne i pełne wyczucia postępowanie z subtelną materią zastanego poddasza. Za zachowanie charakteru i nastroju historycznego wnętrza, ale pogodzenie go ze współczesnymi potrzebami, stworzenie jasnej, przyjaznej przestrzeni.
  • Za zastosowanie wyposażenia szanującego w pełni charakter adaptacji zabytkowego wnętrza w sposób harmonijny wpisujący się w jego klimat.

Zobacz też inne, przydatne artykuły dotyczące remontów poddasza

Jak wybrać okna dachowe? PORADNIK
VELUX

Autor: VELUX

Zbuduj piękne, komfortowe i pełne światła poddasze. Pobierz ekspercki poradnik i poznaj sposoby na dobrze zaprojektowane poddasze.

Dowiedz się:

- jak wybrać okna dachowe?

- na jakiej wysokości je zamontować?

- jaki system otwierania wybrać?

To tylko niektóre z pytań, na które pomożemy Ci odpowiedzieć!

Sponsorzy konkursu Remont Roku 2018

Sponsorzy Remont Roku 2018
Autor: materiały sponsorów

Zobacz inne remonty domów i mieszań z konkursu Remont Roku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE