Adaptacja poddasza w kamienicy z 1906 roku. Oceń, jak wyszła!

2023-02-27 18:45
Zwycięski remont w kategorii Poddasze
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku Duże tarasowe okno doskonale doświetla przestrzeń

Adaptacja częściowo użytkowego poddasza w kamienicy z 1906 roku w Gdańsku była prawdziwym wyzwaniem. Generalny remont - z ociepleniem dachu od zewnątrz - zmienił zaniedbane poddasze w jasną przestrzeń z charakterem, łączącą historię ze współczesnością. Sami zobaczcie efekt.

Spis treści

  1. Poddasze z widokiem na stocznię
  2. Galeria zdjęć metamorfozy poddasza
  3. Historyczne wnętrze w połączeniu z nowoczesnością
  4. Zakres prac remontowych na poddaszu

Poddasze prawdopodobnie od początku istnienia budynku pełniło częściowo funkcję mieszkalną, przechodziło wiele różnorodnych przebudów - od zmiany układu ścian działowych, po liczne przebicia w połaci dachu czy zastąpienie drewnianych werand murowanymi w latach 60-tych.

Poddasze z widokiem na stocznię

Przystępując do projektu, inwestor chciał uzyskać jak najwięcej otwartej przestrzeni. W tym celu wyburzono ścianę pomiędzy kuchnią a pomieszczeniem dziennym oraz rozebrano wszystkie zabudowy, skrytki i spiżarki, które narosły przez lata przebudów i remontów. Zachowanie w pełni oryginalnych elementów konstrukcji dachu było jednym z priorytetów generalnego remontu poddasza. Krokwie, belki oraz drewnianą konstrukcję dachu wyeksponowano jako "świadków". Udało się to osiągnąć dzięki ociepleniu dachu od zewnątrz.

Aby maksymalnie doświetlić mieszkanie, powstało okno o wymiarach 2x3 m, z widokiem na taras i panoramę stoczni. Kamienica znajduje się w centrum miasta, ale nie jest to przeszkodą w spoglądaniu przez duże okno: od wiosny do późnej jesieni korony wysokich drzew, rosnących wokół budynku, zasłaniają większość "miejskiego" widoku i szumu. 

Galeria zdjęć metamorfozy poddasza

Historyczne wnętrze w połączeniu z nowoczesnością

W wykończeniu wnętrza dominują jasne kolory - biel ścian, szarość podłóg - w kontraście z naturalnym kolorem starej konstrukcji dachu. Ceglane ściany zostały stonowane poprzez malowanie na biało. Rozjaśniło to pomieszczenia i podkreśliło oryginalną więźbę dachową, nawiązując jednocześnie do nowoczesności poddasza. Takim akcentem jest także zabudowana kuchnia w kolorze jasnego drewna oraz elementy pokoju biurowego. Również taras, miejsce wypoczynku z wspaniałym widokiem na stocznię, łączy współczesność (np. w wykorzystaniu mebli upcyklingowych) z kojącym drewnem desek tarasowych

Zakres prac remontowych na poddaszu

  • Remont dachu, wymiana pokrycia, izolacja termiczna zewnętrzna nakrokwiowa w systemie Balexmetal Thermano.
  • Izolacja termiczna wykusza wełną mineralną z odtworzeniem wszystkich detali elewacji i gzymsów.
  • Izolacja termiczna i akustyczna stropów, deski na legarach zdemontowane; na stropie ceramiczno-stalowym wykonano podłogę pływającą. Podstawą jest warstwa keramzytu, na której wysypano podsypkę Fermacell (separacja włókniną) i wykończono płytą gipsowo-włóknową Fermacell.
  • Wymiana instalacji elektrycznej, c.o., wodno-kanalizacyjnej oraz wentylacji.
  • Wymiana stolarki okiennej.

Projekt: Michał Podgórczyk / PRACOWNIA POBEREŻNY PODGÓRCZYK

Zobacz też inne, przydatne artykuły dotyczące remontów poddasza

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE