Klejenie płytek w łazience
Klejenie płytek ceramicznych warto powierzyć specjaliście. Nasza rola ogranicza się do zapewnienia im materiałów i do dyskretnego nadzoru.
Autor: Mariusz Bykowski
Zwykle w ciągu kwadransa od przyklejenia płytki można jeszcze nieznacznie zmieniać jej położenie, czyli poziomować ją i przesuwać.
Przygotowanie zaprawy
Zaprawę zawsze wsypuje się do wody i miesza do uzyskania jednolitej konsystencji bez grudek. Jeżeli producent zaleca powtórne przemieszanie kleju, należy to zrobić po mniej więcej pięciu minutach. Po wymieszaniu z wodą zaprawa ma ograniczony czas przydatności do użycia, zwykle są to trzy-cztery godziny. Im dłużej stoi w wiadrze, tym gorsze są jej parametry, a po przekroczeniu tego czasu nie nadaje się do przyklejania płytek.
Zobacz także:
- Jak wykończyć podłogi i ściany w łazience
- Czym przyklejać płytki w łazience
- Przed klejeniem płytek w łazience
Nakładanie kleju
Przygotowaną zaprawę nakłada się pacą zębatą na podłoże. Grubość zębów pacy dobiera się do wielkości płytek oraz zalecanej przez producenta grubości zaprawy klejącej. Na rozprowadzonej zaprawie układa się płytkę i dociska ją. Płytek nie należy przyklejać na tzw. placki, bo w narożach płytki pozostaną puste miejsca, które mogą powodować wyszczerbienie jej podczas użytkowania. Często popełnianym błędem na tym etapie prac jest zdejmowanie nadmiaru świeżo nałożonej zaprawy ze ściany i wrzucanie jej z powrotem do wiadra. Wiązanie rozpoczyna się bowiem od razu po nałożeniu zaprawy na podłoże, więc powtórne jej wykorzystanie pogarsza jakość połączenia.
Przyjmuje się, że od momentu nałożenia zaprawy na ścianę do przyłożenia płytki może minąć 20-30 minut. W tym czasie zaprawa zachowuje swoje właściwości klejące. Dlatego na podłoże trzeba nałożyć tyle zaprawy, aby przykleić określoną liczbę płytek, nie przekraczając tego czasu. Dokładny czas (określany jako czas otwarty pracy) zależy m.in. od temperatury i wilgotności panującej wokół oraz od chłonności podłoża. Aby sprawdzić, czy możliwe jest jeszcze przyklejanie płytek, wykonuje się test polegający na przyciśnięciu palców do nałożonego kleju. Jeżeli klej pozostaje na palcach, można przyklejać płytki, a jeżeli nie, to należy go usunąć i wyrzucić