Biały montaż – co wchodzi w jego zakres. Cennik białego montażu 2022

2022-02-21 13:19
Biały montaż
Autor: Mariusz Bykowski Biały montaż, czyli wykończenie łazienki, to może być poważna pozycja w kosztorysie budowy domu

Biały montaż to podłączenie urządzeń sanitarnych w łazience wraz z armaturą oraz pracami wykończeniowymi.

Biały montaż to prace wykończeniowe w łazience. Przede wszystkim w zakres białego montażu wchodzi zainstalowanie urządzeń sanitarnych: umywalki, wanny, prysznica, brodzika, bidetu, sedesu, grzejnika wraz z niezbędną armaturą oraz uszczelnieniami i akcesoriami. Biały montaż to również montaż innych urządzeń sanitarnych w domu, np. umywalki lub wanny w pralni lub pomieszczeniu gospodarczym. Niektórzy dołączają do tego zakresu nawet montaż zlewozmywaka w kuchni.

Generalnie biały montaż wykonuje ekipa instalacyjno-hydrauliczna. A pozostałe prace wykończeniowe w łazience mogą przeprowadzić płytkarze, posadzkarze. Jednak zamawianie dwóch ekip byłoby niepraktyczne, ponieważ fachowcy muszą ze sobą współpracować, wzajemnie czekać na przygotowanie prac do konkretnego etapu. Albo patrzyliby sobie na ręce. Ponadto byłoby to zwyczajnie niewygodne, przedłużałoby prace, jak również mogłoby przyczynić się do powstania usterek.

Taki podział prac był możliwy w czasach, gdy wyposażenie łazienek było bardzo proste. Hydraulik mocował umywalkę, wannę i sedes oraz baterie, a potem płytkarz wykańczał ściany i posadzki. W tej chwili umywalka jest często montowana na szafce. W wielu łazienkach są dwie umywalki, które trzeba zestawić z blatem meblowym albo wykonywanym z płytek. Montaż WC podtynkowego wymaga najpierw zabudowy stelaża, potem instalacji miski, a dopiero później można układać płytki. W praktyce najwygodniej jest, gdy biały montaż i wykończenie łazienki wykonuje jedna ekipa, która oddaje kompleksowo urządzone pomieszczenie.

Biały montaż
Autor: Cosentino Oddzielenie montażu umywalki od zabudowy blatu jest niemożliwe, dlatego dziś biały montaż to kompleksowe wykończenie łazienki

Spis treści

 1. Biały montaż obejmuje:
 2. Biały montaż cennik
 3. Biały montaż: koszty dodatkowe
 4. Cena za biały montaż w pokoju kąpielowym
 5. Biały montaż: cena układania płytek
 6. Koszt prac wykończeniowych

Biały montaż obejmuje:

 • montaż umywalki, wanny, prysznica, brodzika, bidetu, sedesu, grzejnika,
 • podłączenie armatury: baterii, paneli prysznicowych, przycisków,
 • układanie płytek ceramicznych lub innych materiałów wykończeniowych na ścianach i podłodze,
 • prace wykończeniowe: uszczelnianie, silikonowanie, montaż szafek, lustra, uchwytów.

Podczas białego montażu ważna jest kolejność prac. Jeśli wanna ma być obmurowana, a nie wolno stojąca, montujemy ją wcześniej, tuż po zakończeniu rozprowadzania instalacji. Tak samo postępujemy ze spłuczką WC. Wymagają one obudowy i przygotowania podłoża pod kafelki, powinny więc stanąć przed ich przyklejeniem. Wanna jest zazwyczaj fabrycznie zabezpieczona, ale osłońmy ją dodatkowo tekturą falistą, która nieco zamortyzuje uderzenia spadających narzędzi czy innych przedmiotów. Dodatkowo zniechęci do wylewania do niej brudnej wody z resztkami gipsu, co skutecznie zamula odpływ. Jeżeli br-dzik wymaga podmurowania – montujemy go odpowiednio wcześniej, tak jak wannę.

Biały montaż
Autor: Geberit Żeby zainstalować zestaw wc podtynkowego, najpierw trzeba zbudować stelaż z płyt g-k, zamocować wc i dopiero wtedy ułożyć płytki na ścianie

Biały montaż cennik

Rozbieżność cenowa prac wykończeniowych a zakresie białego montażu może być bardzo wielka, tak jak wielkie są różnice w standardzie urządzeń sanitarnych.

Biały montaż cennik:

 • Podłączenie zwykłej umywalki, bidetu lub sedesu - 120-160 zł za punkt
 • Montaż sedesu na instalacji podtynkowej - 250-350 zł
 • Instalacja kabiny prysznicowej - ceny mogą sięgać- 350-420 zł
 • Instalacja wanny -  to koszt rzędu - 300-350 zł
 • Montaż baterii do wanny lub umywalki - od 100 zł za najprostsze do 150-250 zł za bardziej skomplikowane.
Biały montaż
Autor: Geberit Nowoczesny prysznic nie ma kabiny ani brodzika tylko odpływ liniowy

Biały montaż: koszty dodatkowe

Cena białego montażu zależy również od prawidłowego rozplanowania miejsc podłączenia urządzeń sanitarnych i elektrycznych. Jeśli konieczne będzie przeniesienie punktu hydraulicznego lub elektrycznego, trzeba liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości 100-120 zł za punkt elektryczny i 150-200 zł za hydrauliczny.

Cena za biały montaż w pokoju kąpielowym

Nasze łazienki są coraz większe i coraz lepiej wyposażone. Chętnie kupujemy wanny z hydromasażem albo natryski z nowoczesnymi panelami z wielokierunkowymi dyszami. Są w nich zestawy dysz pozwalające na bardziej relaksującą kąpiel. Montaż takich urządzeń kosztuje od 1000 zł wzwyż. Drożej zapłacimy z biały montaż również, gdy będziemy chcieli np. zainstalować wannę wolnostojącą z dodatkową takąż baterią (co może również wymagać wykonania dodatkowych podejść hydraulicznych). W nowoczesnych prysznicach często nie ma kabiny, za to jest odpływ liniowy. Jego podłączenie kosztuje 200-400 zł.

Biały montaż
Autor: Beliani Przeprowadzenie instalacji wanny z hydromasażem lub rozbudowanego wielodyszowego panelu prysznicowego jest bardziej skomplikowane. Tu bardzo często wyceny są indywidualne i mogą sięgać ponad 500 zł, zależnie od trudności
Bezawaryjny zawór do kompaktu WC

Biały montaż: cena układania płytek

Do białego montażu zalicza się także układanie płytek. Dobry fachowiec przed ich przyklejeniem jeszcze raz na sucho sprawdza ich rozłożenie. Rysuje na ścianie i podłodze linie startowe, sprawdza zgodność wymiarów nominalnych i faktycznych (często wymiar płytek różni się o milimetr czy dwa od wymiarów podanych w katalogu). Ustala i rysuje na ścianie linię poziomą (zwykle na wysokości 1 m od planowanej posadzki), od której łatwo odmierzyć wymiary w górę i w dół. Mierzenie od podłogi jest błędem – wylewka nie jest idealnie pozioma (zawsze gdzieś zostanie dołek, gdzieś „strupek”) i wynik pomiarów może się różnić o 2 mm, co ma ogromne znaczenie dla efektu końcowego. Po ułożeniu kilku płytek posadzki (przy większych wymiarach płytek częściej) sprawdzamy poziomnicą, czy tworzą one jedną płaszczyznę. Póki klej nie związał, możemy jeszcze skorygować błędy. Na rynku jest bardzo wiele produktów chemii budowlanej. Z wyjątkiem mozaik szklanych i wielkowymiarowych płyt gresowych, które wymagają specjalnego kleju, większość renomowanych klejów możemy zastosować bez ryzyka błędu. 

Układanie płytek gresu kosztuje od 90-110 do 150-160 zł za 1 m2. W przypadku bardzo modnej w ostatnim czasie mozaiki – cena może wynieść 150-180 zł/m2. Obudowanie wanny lub zrobienie prostej zabudowy pod umywalkę jest wyceniane dodatkowo na 300-400 za metr lub sztukę, ponieważ trzeba stworzyć konstrukcję i płaszczyznę pod płytki.

Przeczytaj też:

Wykonanie okładziny jest liczone za metr kwadratowy powierzchni zależnie od wielkości płytek, ale trzeba pamiętać o dodatkowym obrobieniu krawędzi narożników. Szlifowanie płytek kosztuje 60-80 zł/m. Niektórzy glazurnicy liczą taką krawędź jako dodatkowy metr kwadratowy.

Biały montaż
Autor: Decoroom Wykończenie współczesnej łazienki jest znacznie bardziej skomplikowane niż dawny prosty biały montaż

Koszt prac wykończeniowych

Montaż dodatków łazienkowych kosztuje mniej więcej 60-80 zł za sztukę, lustra – 100-150 zł, szafki -150-300 zł. Żeby wszystko dobrze wyglądało i sprawdziło się w użytkowaniu potrzebny jest ostatni szlif w postaci wypełnień i uszczelnień. Silikonowanie umywalki lub wanny kosztuje 40-50 zł/m.

QUIZ Co wiesz o wodzie? Wydaje się proste, a wiele osób nie zdobywa nawet połowy

Pytanie 1 z 10
Chemiczna nazwa wody to?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie