Czym różni się wyspa w kuchni zamkniętej od wyspy w kuchni otwartej

2011-05-27 16:59
Kuchnia z wyspą
Autor: Marcin Grabowiecki Będąca centralnym punktem kuchni wyspa może być obszerna i pełnić wiele funkcji

Wyspa w dużej kuchni bardzo różni się od wyspy usytuowanej między aneksem kuchennym a salonem. Przede wszystkim wyspa w kuchni zamkniętej powinna być należycie wyeksponowana, stanowi bowiem serce kuchennej maszynerii. W przypadku wyspy w kuchni otwartej powinieneś się raczej zdecydować na rozwiązania mniej spektakularne.

Wyspa kuchenna może pełnić wiele funkcji. Wyspa w kuchni otwartej na salon łączy oba pomieszczenia, pozwalając pracować twarzą w kierunku domowników. W zamkniętej zapewnia łatwiejszą komunikację i odciąża szafki z części produktów i naczyń.

Wyspa zmienia kuchnię i ułatwia korzystanie z niej, pod warunkiem, że jest dobrze zaprojektowana. Jeśli wyspa ma być atrakcją kuchni, powinniśmy starannie przemyśleć, co ma zasłonić, a co odsłonić. Można komponować ją z niskim murkiem, ażurową ścianką lub półkami albo pozostawić nieobudowaną.

Wyspa kuchenna – rodzaje, przeznaczenie i usytuowanie

Jak zaplanować kuchnię z wyspą

Wyspa w kuchni może mieć kształt tradycyjny – kwadratowy lub prostokątny – ale można także zbudować kolistą, na planie elipsy, litery L lub półokręgu. Istotne jest, aby ułatwiała nam codzienne zajęcia w kuchni, nie powodując kolizji na ciągach komunikacyjnych.

GALERIA: kuchnia z wyspą - inspiracje

Małą wyspę dobrze jest zaprojektować, wykorzystując zasadę kontrastu. Niewielki mebel wykonany w tej samej stylistyce i kolorze co pozostałe będzie się wydawał mniejszy, niż jest w rzeczywistości, i zginie na tle całości, ale gdy zastosujemy materiały lub kolor inne niż w pozostałej części wnętrza, może mu nadać niepowtarzalny charakter. Im wyspa kuchenna jest mniejsza, tym powinna być bardziej ażurowa i mieć lżejszą konstrukcję.

POLECAM: 28 sposobów na małe i wąskie kuchnie w bloku (ZDJĘCIA)

W przypadku dużej wyspy kuchennej bezpiecznie jest trzymać się zasady, według której wyspy duże, o pełnej konstrukcji meblowej, z zamykanymi szafkami projektuje się jako dopełnienie wystroju całej kuchni – w tej samej co ona stylistyce, w tych samych kolorach i z takich materiałów jak pozostałe meble. Rodzaj materiałów i ich kolorystykę możemy dobierać z większą swobodą, nie unikając kontrastów

Kuchnia z wyspą
Autor: Marcin Grabowiecki Wyspa kuchenna może pełnić wiele funkcji. Wyspa w kuchni otwartej na salon łączy oba pomieszczenia, pozwalając pracować twarzą w kierunku domowników. W zamkniętej zapewnia łatwiejszą komunikację i odciąża szafki z części produktów i naczyń

Wyspa w kuchni zamkniętej

Wyspa powinna być centrum kuchni – najważniejszym, dostępnym z różnych stron miejscem wykonywania wszelkich prac związanych z przygotowaniem posiłków, ale także gotowania i zmywania. O ile tylko rozmiar kuchni na to pozwoli, będzie więc najczęściej dużo większa od tej „pokojowej”.

Przeczytaj też:

Jak urządzić kuchnię wygodną i praktyczną? Zasady aranżacji kuchni >>>

Wyspę w kuchni trzeba raczej wyeksponować, podkreślić jej charakter i rangę jako serca kuchennej maszynerii. Pomoże w tym dobór materiałów: solidne, grube blaty kuchenne z kamienia lub drewna czy na przykład murowana podstawa wyspy (w tym wypadku upewnijmy się, że strop wytrzyma jej ciężar), a także dodatki – efektowny okap kuchenny, lampa, wyeksponowane przybory do gotowania.

Kuchnia z wyspą
Autor: Eugeniusz Filipiuk Nowoczesna wyspa kuchenna często staje się miejscem zacieśniania rodzinnych więzi przez wspólne gotowanie

Wyspa w kuchni otwartej

W kuchni otwartej wyspa to element należący do dwóch wnętrz naraz – kuchni i pokoju dziennego lub jadalni. W związku z tym bardzo ważne jest, czy pasuje ona do ich wystroju (tu trzeba przeanalizować materiały, z których jest wykonana), czy ma dobre proporcje (zbyt wąska będzie sprawiała wrażenie słupka zawalidrogi). Musimy się też zastanowić, jak będzie się prezentować na tle kuchni. Powinno być ono bardzo spokojne – najlepiej pusta ściana lub szafy magazynowe. Zbyt bogata forma może bowiem sprawiać wrażenie przeładowania.

POLECAMY: Aneks kuchenny z salonem: inspiracje, projekt i porady

Efekt większego oddzielenia uzyskamy na przykład dzięki obniżeniu sufitu nad aneksem kuchennym, a także obudowaniu wyspy ścianką wyższą od blatu roboczego. Funkcję przesłaniającą będzie też pełnił zamontowany nad wyspą okap lub wiszące nad nią oprawy oświetleniowe.

Wyspa na granicy salonu i kuchni nie musi, a nawet nie powinna być przesadnie rozbudowana i wyeksponowana - wskazane są proste formy, raczej zamknięte szafki niż otwarte półki. Trzeba się zastanowić, czy wyspa ma bardziej oddzielać i przysłaniać kuchenne zaplecze, czy integrować obydwa pomieszczenia, być miejscem spotkania przestrzeni kuchni i salonu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE