Rodzaje schodów w domu - to warto wiedzieć o schodach wewnętrznych na etapie stanu surowego
Schody żelbetowe, drewniane, czy stalowe? Od tego, jaki rodzaj schodów wewnętrznych wybierzesz, zależy, ile miejsca w domu one zajmą, gdzie będzie pierwszy i ostatni stopień schodów. To trzeba wiedzieć na etapie stanu surowego! Zobacz, na co zwrócić uwagę przy planowaniu schodów wewnętrznych w domu.
Schody żelbetowe
Ci, którzy się na nie zdecydowali, mają już po czym wygodnie wchodzić na piętro, bo ich schody zostały wybudowane razem ze ścianami. Teraz powinni sprawdzić, czy wykonawcy byli dokładni – czy schody mają odpowiednie wymiary. Jeśli nie, mogą się jeszcze zdecydować na nadlewanie stopni albo ich skucie. Projekt schodów powinien uwzględniać grubość materiału, który zostanie użyty do ich wykończenia, oraz poziom podłogi na parterze i piętrze. Jeżeli będą się one różniły, powinna się zmienić również wysokość pierwszego (i ewentualnie ostatniego) stopnia – tak, by wszystkie stopnie po wykończeniu miały taką samą wysokość. Tylko wtedy schody będą naprawdę wygodne i mieszkańcy nie będą się potykać o wyższe stopnie.
Uwaga! Najczęstszym błędem jest za duża odległość między ostatnim stopniem a podłogą na piętrze – większa niż pomiędzy pozostałymi stopniami. Przyczyna jest prosta – źle wyliczono wysokość schodów (od parteru do krawędzi stropu, bez uwzględnienia podłogi, która zostanie ułożona na piętrze).
Autor: Andrzej Szandomirski
Stopnie wykończone kamieniem będą wyższe o 3-4 cm
Schody drewniane i stalowe
Takie schody są montowane dopiero wtedy, gdy na ścianach i stropach są już tynki, a na podłodze jest wylewka. Z reguły robione są na zamówienie. Wszyscy, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie, powinni sprawdzić, w jaki sposób zdejmowane są wymiary. Upewnić się, czy wykonawca uwzględnił poziomy podłóg na parterze i piętrze, a także sprawdzić, jakie będą stopnie, spoczniki i biegi – jednym słowem – czy zaprojektowane schody będą wygodne.
Schody wewnętrzne w domu zgodnie z przepisami i wygodne:
minimalna szerokość spocznika to 80 cm (dobrze, jeśli szerokość spocznika ma co najmniej tyle, ile szerokość biegu).
Uwaga! Szerokość spoczników i biegów mierzy się od wykończonej powierzchni ściany do wewnętrznej krawędzi poręczy balustrady.
szerokość wygodnego biegu to 90-100 cm (minimalna to 80 cm); w jednym biegu nie powinno być więcej niż 17 stopni.
Uwaga! Nie należy robić mniej niż trzy stopnie, przy mniejszej liczbie stopni łatwo się potknąć
wysokość stopnia h = 14-19 cm (za optymalną uznawane jest 17-18 cm)
szerokość stopnia s = 25-32 cm.
Uwaga! Jest wzór na wygodne schody, czyli zależność między wysokością a szerokością stopni: 2h + s = 60-65 cm.
Wszystkie stopnie w schodach po wykończeniu muszą mieć taką samą wysokość i szerokość