Miniszlifierka: czy warto ją kupić? Narzędzia do prac precyzyjnych

2020-04-22 12:06 Radosław Murat
Cięcie miniszlifierką
Autor: DREMEL Cięcie miniszlifierką - duża prędkość jest niezbędna podczas cięcia twardych materiałów, np. metalu

Miniszlifierka to niewielkie, lekkie elektryczne narzędzie, do którego da się podłączyć jedno z setek akcesoriów – dołączanych do zestawu lub kupowanych oddzielnie. Można nim wiercić, ciąć, polerować, szlifować, grawerować, frezować, czyścic metal z rdzy. W sprzedaży są modele akumulatorowe i zasilane z sieci.

Miniszlifierka to mały, bezprzewodowy kombajn, który zajmuje zaledwie mały kącik w szafie. Można go natomiast wykorzystać do dziesiątek zastosowań. Idea jego funkcjonowania jest dziecinnie prosta. Korpus miniszlifierki ukrywa silnik z regulacja prędkości obrotowej. Z przodu ma uchwyt do którego da się podczepiać poszczególne akcesoria. Raz więc miniszlifierka będzie wiertarką, raz wkrętarką, a w razie potrzeby elektryczną piłą, polerką, frezarką lub szlifierką. To, co uda ci się wykonać zależy od tego jak uzbroisz sprzęt i na ile starczy ci pomysłowości.

Odrdzewianie miniszlifierką
Autor: DREMEL Gumowy krążek bardzo dobrze radzi sobie z czyszczeniem rdzawego nalotu z metalowych elementów

W czym pomoże miniszlifierka

Miniszlifierki to narzędzia o małych gabarytach oraz malutkich końcówkach roboczych, co kwalifikuje ten sprzęt do prac wymagających największej precyzji. Chętnie kupują je modelarze, rzemieślnicy, artyści. Miniszlifierki z pewnością też przydadzą się podczas niewielkich domowych napraw i zabiegów konserwacyjnych. Korzystając z bogactwa akcesoriów, miniszlifierką odrdzewisz niewielkie przedmioty, utniesz wystające gwoździe, nawiercisz małe otwory w drewnie, naostrzysz noże lub dłuta.

Przeczytaj też:

Jak usunąć rdzę >>>

Silnik miniszlifierki wprawia końcówkę w ruch obrotowy. Do beznarzędziowego uchwytu da się podczepić:

  • płaskie tarcze szlifierskie,
  • walce szlifierskie z papieru ściernego,
  • tarcze tnące,
  • wiertła,
  • ściernice szczotkowe,
  • kamienie szlifierskie o różnym kształcie,
  • końcówki frezujące i grawerujące,
  • filcowe lub gumowe krążki do polerowania.

Opcje i akcesoria do miniszlifierki

Wiele uda nam się zdziałać tym narzędziem. Wszystko zależy od tego, jaką końcówkę do niego doczepimy. Miniszlifierka ręczna to sprzęt, bez którego trudno się obyć wszystkim, którzy zajmują się majsterkowaniem w małej skali. Maksimum swobody zapewnia miniszlifierka akumulatorowa, choć będzie ona z pewnością trochę cięższa niż modele zasilane z sieci. Na początek zainwestuj w zestaw z niedużą liczbą końcówek roboczych. Z czasem ocenisz, czy jest on wystarczający. Jeśli nie, zawsze możesz go rozbudować o kolejne akcesoria, jak choćby głowicę kątową bądź prowadnicę równoległą.

Przeczytaj też:

Koszt miniszlifierki: od 91 do 460 zł (zależnie od jakości narzędzia i liczby akcesoriów). Ciekawostką są szlifierki, których wymienne końcówki poruszają się liniowo.

Elektronarzędzia w domowym warsztacie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE