Wymiana okien w budynkach energooszczędnych i pasywnych

2024-06-03 13:27 Materiał sponsorowany

Wymiana nieszczelnej, wysłużonej stolarki skutecznie zminimalizuje straty energii cieplnej w budynku, pod warunkiem, że zadbamy nie tylko o jakość nowych okien, ale również o jakość ich instalacji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów do montażu okien firmy Soudal zyskamy gwarancję, że energooszczędna stolarka osiągnie swoje parametry użytkowe.

Soudal Windows System do wymiany okien
Autor: Soudal Piana Flexifoam

Spis treści

  1. Dlaczego wysoka jakość okien musi iść w parze z wysoką jakością ich montażu?
  2. Na czym polega Soudal Window System?
  3. Rozwiązania z systemu SWS zalecane podczas wymiany okien
  4. Jak przebiega wymiana okien z zastosowaniem płynnych membran Soudatight?
  5. System do montażu okien w budynkach pasywnych
  6. Montaż okna z zastosowaniem SWI

Poszukiwanie rozwiązań, które umożliwiają poprawę charakterystyki energetycznej budynku, jest obecnie priorytetem w branży budowlanej. Przepisy prawne formułują w tym zakresie coraz surowsze wymagania. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju i Technologii od 2024 roku obowiązywać będzie w Polsce system podziału budynków na klasy energetyczne, mający wpływ na wartość nieruchomości. Dla istniejących budynków oznacza to konieczność przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych o różnej skali, które często obejmują wymianę starych okien na nowe, energooszczędne wyroby, ponieważ nieszczelna stolarka jest jedną z głównych dróg niekontrolowanej ucieczki ciepła z budynku.

Soudal Windows System do wymiany okien
Autor: Soudal

Dlaczego wysoka jakość okien musi iść w parze z wysoką jakością ich montażu?

Minimalizacja strat ciepła przez okna przekłada się na niższe rachunki związane z ogrzewaniem, wyższy komfort termiczny w pomieszczeniach, sprzyja również ograniczeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Argumentów przemawiających na rzecz wymiany okien jest oczywiście więcej. Nowoczesna stolarka charakteryzuje się doskonałymi parametrami izolacyjności  akustycznej, co zapewnia wysoki poziom dźwiękoszczelności pomieszczenia, jest łatwa w konserwacji i nierzadko łączy walory użytkowe z wyszukanym designem, podnosząc estetykę elewacji i wnętrz.

Problem w tym, że inwestycja związana z wymianą okien nie przyniesie spodziewanych efektów, jeśli nowa stolarka nie zostanie prawidłowo zamontowana. Błędem, który może słono kosztować, jest niewłaściwe uszczelnienie miejsc styku okna ze ścianą zewnętrzną, co prowadzi do zawilgocenia materiału izolacyjnego użytego podczas instalacji stolarki, a w dalszej kolejności – do degradacji izolatora i powstania mostków termicznych wokół okna.

Niezawodnym rozwiązaniem, które pozwala tego błędu uniknąć, jest szczelny montaż okien z zastosowaniem Soudal Window System (SWS). W systemie SWS warstwa ocieplenia zabezpieczona jest przed zawilgoceniem za pomocą specjalnych materiałów paroizolacyjnych, dzięki czemu warstwa ta bez zarzutu pełni swoje funkcje przez długie lata. SWS spełnia wymagania określone w dokumentach dotyczących prawidłowej instalacji okien i jest rekomendowany przez Instytut Techniki Budowlanej. Natomiast jeszcze wyższe parametry izolacyjności złącza okiennego pozwala uzyskać Soudal Window Installation (SWI) –certyfikowany przez Passive House Institute system do montażu okien w warstwie termoizolacyjnej.

Soudal Windows System do wymiany okien
Autor: Soudal Piana Flexifoam

Na czym polega Soudal Window System?

SWS jest systemem do montażu okien i drzwi, w którym uszczelnienie styku stolarki ze ścianą zewnętrzną składa się z trzech ściśle współpracujących ze sobą warstw (stąd system ten nazywany jest także warstwowym). Warstwę środkową stanowi materiał izolacyjny w postaci pianki poliuretanowej, która wielokrotnie zwiększa swoją objętość podczas aplikacji i dokładnie wypełnia szczelinę między ramą okienną a murem. Pianki z systemu SWS charakteryzują się znakomitymi parametrami izolacyjności termicznej i akustycznej, a ich oferta jest bardzo szeroka. Soudal proponuje m.in.:

  • pianki standardowe, np. Soudafoam Classic lub Soudafoam Maxi Gun, przeznaczone do aplikacji w temperaturze od +5°C do +35°C,
  • pianki o formule zimowej, np. Soudafoam Maxi -10°C lub Soudafoam Maxi Express -25°
  • superelastyczną piankę całoroczną Flexifoam, przeznaczoną do aplikacji w temperaturze od -10°C do +35°C.

W przeciwieństwie do tradycyjnej metody instalacji okien, w której pianka poliuretanowa jest jedyną warstwą uszczelnienia styku stolarki z murem, w systemie SWS stosowane są dodatkowe uszczelnienia od strony wewnętrznej i zewnętrznej. Do wykonania warstwy wewnętrznej, która chroni piankę przed wnikaniem do niej wilgoci z wnętrza pomieszczeń, wykorzystuje się paroszczelną taśmę okienną lub płynną membranę Soudatight. Z kolei warstwę zewnętrzną stanowi taśma okienna lub membrana Soudatight o właściwościach paroprzepuszczalnych – materiały te chronią piankę przed wpływami atmosferycznymi na zewnątrz budynku (m.in. przed wodą opadową, wiatrem, promieniowaniem UV), umożliwiając zarazem odprowadzenie wilgoci z wnętrza złącza okiennego na zewnątrz.

Rozwiązania z systemu SWS zalecane podczas wymiany okien

Jeszcze do niedawna w celu zabezpieczenia pianki przed zawilgoceniem najczęściej stosowano taśmy okienne SWS. Taśmy te są bardzo wytrzymałe mechanicznie, mają znakomitą przyczepność do typowych podłoży budowlanych, a ich aplikacja nie wymaga zastosowania żadnych specjalistycznych narzędzi. Jednakże prawidłowe przyklejenie taśmy SWS wiąże się z wykonaniem niezbędnych prac przygotowawczych: przed aplikacją taśmy podłoże musi zostać dokładnie oczyszczone, wyrównane i ustabilizowane, co w starszych budynkach często było przedsięwzięciem bardzo trudnym. W odróżnieniu od taśm SWS, membrany Soudatight mogą być aplikowane na nieznacznie zapylone, a nawet wilgotne podłoża, bez ich wcześniejszego gruntowania. W konsekwencji doskonale sprawdzają się podczas wymiany okien w istniejących budynkach (również starych i zabytkowych).

Portfolio Soudal obejmuje cztery rodzaje membran Soudatight, które różnią się zastosowaniem i sposobem aplikacji:

  • Soudatight LQ – membrana wewnętrzna wzmocniona włóknami, którą nanosi się dowolnym pędzlem malarskim,
  • Soudatight Hybrid – membrana do zastosowań zewnętrznych, przystosowana do aplikacji odpowiednim pistoletem,
  • Soudatight SP – membrana wewnętrzna do natrysku za pomocą agregatu bezpośrednio z opakowania,
  • Soudatight WP – membrana do uszczelniania połączeń stolarki z podłogą na tarasach i balkonach, przeznaczona do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych.

Co istotne, membrany Soudatight LQ i SP posiadają certyfikat Passive House Institute i z powodzeniem można je stosować w budynkach pasywnych.

Soudal Windows System do wymiany okien
Autor: Soudal Piana Flexifoam

Jak przebiega wymiana okien z zastosowaniem płynnych membran Soudatight?

Proces instalacji nowych okien w istniejącym budynku z wykorzystaniem płynnych membran Soudatight składa się z następujących etapów:

  1. odkurzenie ościeża i zabezpieczenie ościeżnicy taśmą malarską w celu ochrony ramy przed zabrudzeniem,
  2. mechaniczny montaż stolarki zgodnie z zaleceniami producenta,
  3. wypełnienie pianką poliuretanową szczeliny między ramą okienną a murem,
  4. aplikacja płynnej membrany po wewnętrznej stronie przegrody,
  5. aplikacja płynnej membrany po zewnętrznej stronie przegrody.

Dalszą obróbkę okna można rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu membran, tj. najczęściej następnego dnia. W przeciągu 12 miesięcy od aplikacji membrany Hybrid należy zabezpieczyć wykonaną za jej pomocą zewnętrzną warstwę uszczelnienia przed działaniem promieniowania UV (np. tynkiem).

Soudal Windows System do wymiany okien
Autor: Soudal Płynna membrana Soudatight LQ

System do montażu okien w budynkach pasywnych

W nowoczesnym budownictwie SWS stał się już rozwiązaniem standardowym, jeśli chodzi o montaż okien. Z myślą o wymaganiach stawianych budynkom pasywnym, które charakteryzują się ekstremalnie niskim zapotrzebowaniem energetycznym, firma Soudal opracowała Soudal Window Installation (SWI) – system do ciepłego montażu okien w warstwie termoizolacyjnej, przed licem ściany konstrukcyjnej. SWI znacząco ogranicza straty ciepła generowane przez okna, a najlepszym potwierdzeniem skuteczności tego systemu jest rekomendacja prestiżowego Passive House Institute. Jest to sprawdzony i zweryfikowany  system, którego dzisiaj pilnie potrzebujemy, zarówno w przypadku budowy nowych obiektów, jak i modernizowania starszych – podkreśla architekt Kamil Wiśniewski, dyrektor Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Akademii Zdrowego Budownictwa, międzynarodowy trener i ekspert w dziedzinie budownictwa pasywnego. Prawidłowa instalacja okien często przysparza najwięcej problemów w kontekście szczelności powietrznej budynku. Jednocześnie montaż okien odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o poprawę jego charakterystyki energetycznej. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że Soudal Window Installation dołączył do grona certyfikowanych produktów, które można śmiało stosować w budynkach pasywnych i wysoce energooszczędnych – dodaje.

Kluczowym komponentem SWI jest specjalna rama montażowa SoudaFrame SWI, która wyróżnia się bardzo niskim przewodnictwem cieplnym. Została ona wykonana z materiału GFRP, czyli tworzywa sztucznego zbrojonego włóknem szklanym. W SWI okno montowane jest bezpośrednio na ramie GFRP, co umożliwia zredukowanie do minimum liczby metalowych wsporników, stanowiących główną przyczyną powstawania mostków termicznych wokół okna. W rezultacie SWI zapewnia osiągnięcie maksymalnej izolacyjności cieplnej złącza okiennego.

Soudal Windows System do wymiany okien
Autor: Soudal SWS i SWI

Montaż okna z zastosowaniem SWI

Rama montażowa z systemu SWI składa się z cienkich elementów w kształcie litery L, które dają gwarancję szczelnego połączenia ramy z warstwą izolacji. System ten jest odpowiedni dla wszystkich typowych profili okiennych, znajduje zastosowanie zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach, umożliwia także precyzyjne dopasowanie wymiarów ramy montażowej do wielkości otworu okiennego.

Do złożenia ramy stosowane są metalowe narożniki, które umieszcza się we wpustach, a w dalszej kolejności zabezpiecza metalowym wkrętem. Elementy ramy bez problemu może połączyć w całość jedna osoba. Kompletna rama SoudaFrame SWI przytwierdzana jest następnie do lica ściany za pomocą kleju-uszczelniacza hybrydowego Soudaseal SWI, który ma znakomitą przyczepność do większości materiałów budowlanych, charakteryzuje się natychmiastową przyczepnością początkową, a także gwarantuje gazo- i wodoszczelność połączenia. Do instalacji okna w ramie montażowej wykorzystywane są natomiast uniwersalne kliny dystansowe wielokrotnego użytku, które ułatwiają symetryczne pozycjonowanie okna.

Soudal Windows System do wymiany okien
Autor: Soudal SoudaFrame SWI i SWS

System SWI jest kompatybilny ze wszystkimi komponentami Soudal Window System i powinien być razem z nim stosowany, tzn. po mechanicznej instalacji stolarki należy zadbać o uszczelnienie złącza okiennego zgodnie z zasadami montażu warstwowego.

Partnerzy