Przebudowa domu z dofinansowaniem 2024. Na co można dostać dotację z programu Czyste powietrze?

2024-05-29 13:50

Przebudowujesz dom i jednocześnie wymieniasz stary kocioł lub piec na paliwo stałe? Zobacz, jak skorzystać z dofinansowania w programie Czyste powietrze. Jakie wydatki podczas przebudowy domu zostaną uznane jako podstawa do wypłacenia dotacji?

dom jednorodzinny
Autor: Marcin Czechowicz Co można dofinansować z programu Czyste powietrze, jeśli rozbudowujemy, przebudowujemy dom?

Spis treści

  1. Dofinansowanie do termomodernizacji użytkowanego budynku
  2. Jak rozliczyć koszty rozbudowy, przebudowy domu?
  3. Jak rozliczyć koszt nowego źródła ciepła?
  4. Najpierw nowe źródło ciepła
  5. Jak rozliczyć koszty instalacji?

Program Czyste powietrze jest przeznaczony dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, które zostaną poddane termomodernizacji. Podstawowym celem programu jest wymiana starego źródła ciepła na paliwo stałe na nowoczesne, energooszczędne, niskoemisyjne. Jednocześnie podczas termomodernizacji budynki poddawane są rozbudowie czy przebudowie. Czy można uzyskać dofinansowanie na inwestycje remontowe obejmujące rozbudowę, przebudowę domu? Wyjaśniamy, jakie koszty mogą zostać zakwalifikowane jako podstawa do wypłacenia dotacji.

Dofinansowanie do termomodernizacji użytkowanego budynku

Takie jest podstawowe założenie programu Czyste powietrze. Dotacje są przeznaczone dla właścicieli domów oddanych do użytkowania, czyli już istniejących. Nie można uzyskać dofinansowania na dom nowy, w trakcie budowy. Podobnie jest interpretowana rozbudowa czy przebudowa, w której wyniku powstaje nowa, wcześniej nieistniejąca część domu.

Jak rozliczyć koszty rozbudowy, przebudowy domu?

Dlatego podczas kwalifikowania kosztów do dofinansowania są uwzględniane tylko wydatki dotyczące starej części budynku. Można złożyć rachunki za kupno i montaż okien i drzwi, ale tylko w starej części domu (można wliczyć również koszty demontażu starych). Podobnie należy przedstawić koszty ocieplenia ścian zewnętrznych, fundamentów czy dachu, ale tylko na powierzchni będącej elementem starego domu. Prace w całym budynku mogły być wykonywane jednocześnie.

Jeśli faktura za materiały i robociznę będzie wystawiona za całość budynku, zostanie uznana w takiej proporcji, jaka dotyczy istniejącego budynku. Nie zostaną uwzględnione jako koszt kwalifikowany rachunki za wzniesienie nowych fragmentów ścian czy dachu ani faktury za ocieplenie dobudowanych fragmentów, ani za wstawienie tam nowych okien. Ściany czy dach w dobudowanej części domu, a także zamontowane w nich okna i drzwi powinny spełniać obecnie obowiązujące warunki techniczne. Dlatego nie wymagają dotacji w celu podniesienia ich standardu.

Jak rozliczyć koszt nowego źródła ciepła?

W trakcie rozbudowy lub przebudowy domu może być zainstalowane nowe źródło ciepła, które będzie obsługiwało cały budynek, zarówno część starą, jak i dobudowaną. Wydatki poniesione na ten cel zostaną uznane w całości jako koszt kwalifikowany. Nie ma znaczenia, w której części budynku zostanie zainstalowany nowy kocioł czy pompa ciepła lub inne źródło.

Uwaga!

Najpierw nowe źródło ciepła

Jeśli prace remontowe nie będą prowadzone kompleksowo, najpierw trzeba wymienić źródło ciepła na nowe, złożyć wniosek o dotację, zakończyć inwestycję, odebrać dotację i ją rozliczyć. Dopiero po zakończeniu procedury związanej z wnioskiem dotyczącym źródła ciepła, można złożyć drugi wniosek o dofinansowanie innych prac termomodernizacyjnych.

Jak rozliczyć koszty instalacji?

Podczas rozbudowy domu konieczne będzie poprowadzenie nowych odcinków instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Jednocześnie może być wymieniona także instalacja w starej części budynku. Dofinansowanie będzie przyznane tylko na tę część instalacji, która została na nowo wykonana w istniejącej wcześniej części domu (można wliczyć również koszty demontażu starych rur i urządzeń).

Murator Remontuje: Ogrzewanie podłogowe
Materiał sponsorowany
Pozostałe podkategorie