Przebudowa kamienicy zniszczonej w katastrofie budowlanej - wyróżniony Remont Roku 2018

2019-03-20 12:51
Przebudowa kamienicy - RR 2018
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Najpierw zaniedbana i zapomniana, później zniszczona w katastrofie budowlanej - kamienica w Bochni nie nadawała się do użytku, lecz dzięki generalnemu remontowi i przebudowie znów stała się domem dla swych lokatorów. Zobacz, jak uratowano zniszczony budynek!

Przebudowa zniszczonej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku

Zgłoszenie do konkursu Remont Roku 2018 dotyczyło przebudowy kamienicy z przełomu XIX i XX w. Budynek ujęty jest na liście ewidencji zabytków, zlokalizowany w zabudowie pierzejowej na terenie zabytkowego układu urbanistycznego klasy A przy ul. Benesza w Bochni.

Budynek popadł w ruinę oraz - w wyniku katastrofy budowlanej - został wyłączony z użytkowania w 2000 roku. W latach 2013 - 2018 został odbudowany oraz przebudowany zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Projekt przewidywał zachowanie istniejącej tkanki murów do poziomu stropu pierwszego piętra z częściowym wyburzeniem ścian wewnętrznych oraz przebudowę strychu w celu adaptacji na cele mieszkalne.

Generalny remont budynku

Budynek został wzmocniony konstrukcyjnie nowymi elementami. Zaprojektowano żelbetową płytę denną, istniejące stropy drewniane zastąpiono żelbetowymi, istniejącą drewnianą więźbę dachową zastąpiono konstrukcją stalowo-drewnianą. Zachowano historyczną kompozycję elewacji frontowej, a także wysokość oraz gabaryt budynku i kąt nachylenia dachu. Oddają one charakter istniejącej dookoła zabudowy zabytkowego Starego Miasta.

Użyte materiały, takie jak dachówka ceramiczna w kolorze czerwonym, szara blacha tytanowo-cynkowa, granit strzegomski oraz jasna kolorystyka elewacji wraz z odtworzeniem detalu drewnianej stolarki oraz odrestaurowaną istniejącą kutą balustradą balkonu wpisują się w całości w kontekst historycznej miejskiej zabudowy oraz wytyczne Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Przebudowa w nowoczesnym stylu

Podwórko wraz z schodami zewnętrznymi prowadzącymi na poddasze oraz tylną elewację zaprojektowano we współczesnej estetyce używając palety materiałów identycznych jak na froncie budynku, czyli blachy tytanowo-cynkowej, jasnego tynku oraz kontrastujących elementów ze stali ocynkowanej, płaszczyzn z kamień naturalny na elewacji oraz modrzewia wykończonego techniką shou–sugi–ban (drewna opalanego ogniem). 

Przebudowa kamienicy
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018 Tylna, nowoczesna elewacja kamienicy
z oceny jury konkursowego

Za co nagrodzono przebudowę kamienicy?

  • Za odwagę podjęcia trudnego zadania przywrócenia do życia i dawnej świetności zrujnowanej kamienicy, za dostrzeżenie potencjału miejsca oraz konsekwentne, pomimo ograniczeń konserwatorskich, doprowadzenie do finału odbudowy. Za udowodnienie, że jest możliwe to, co uchodzi za niemożliwe
  • Za zmierzenie się z wyzwaniem zakończone sukcesem. Za utrzymanie charakteru budynku i pierzei oraz niewielką korektę elewacji frontowej z korzyścią dla budynku.
  • Przede wszystkim na uwagę zasługuje podjęcie wysiłków zmierzających do zachowania śladów dziedzictwa narodowego w stosunku do elewacji frontowej ukazującej charakter pierzejowej, zabytkowej zabudowy. Dostrzeżenie i docenienie ich wartości wyróżniają przedstawioną do konkursu pracę.

Sponsorzy konkursu Remont Roku 2018

Sponsorzy Remont Roku 2018
Autor: materiały sponsorów

Zobacz inne remonty domów i mieszań z konkursu Remont Roku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE