Prace remontowe - jak je zaplanować? Musisz to wiedzieć przed remontem

2012-12-22 18:54

Jak się przygotować do prac remontowych, by przebiegały sprawnie i... bez strat? Jak z grubsza określić ilość materiałów potrzebnych podczas remontu? Jak zaplanować prace remontowe, by nie zniszczyły życia rodzinnego? Oto sprawdzone rady - przeczytaj je, zanim zaczniesz remont.

Remont
Autor: Jupiterimages

Dom lub mieszkanie, starzejąc się, z czasem zaczyna wymagać remontu. Wynika to m.in. z naturalnego zużywania się jego elementów czy nie zawsze starannego ich wykonania. Przyczyną prac remontowych bywa również potrzeba dostosowania budynku do współczesnych norm ociepleniowych i chęć zaoszczędzenia na kosztach utrzymania czy konieczność dopasowania go do zmieniających się potrzeb rodziny i stylu życia.

Poprzez remont wprowadzamy w domu unowocześnienia, dążąc do tego, by wygodniej się nam mieszkało. Każda zmiana na rzecz większego komfortu w domu jest jednak czasochłonna i kosztowna. Jak zatem fachowo zabrać się do remontu czy przebudowy, aby nie sprawiły nam one więcej kłopotu niż budowa domu od nowa?

1. Postaw na fachowców

Wiele prac remontowych, które mogą się wydawać banalne, w rzeczywistości wymaga fachowej robocizny. Własnoręcznie wykonaj zatem tylko te czynności, o których wiesz, że na pewno uda ci się je doprowadzić do szczęśliwego końca. Te bardziej skomplikowane, wymagające fachowego sprzętu zleć specjalistycznej firmie. Także dokumentację przebudowy powierz uprawnionym specjalistom: architektowi, konstruktorowi, elektrykowi, inżynierowi sanitarnemu.

2. Wynegocjuj z przyszłym wykonawcą szczegółowe warunki organizacji prac

Koniecznie spisz z wykonawcą umowę zawierającą np. datę rozpoczęcia i zakończenia prac, ich zakres, klauzulę o karze umownej oraz zapis dotyczący zaliczki bądź zadatku. To ważne, jeśli bowiem zawini kontrahent, zadatek trafia do usługodawcy, a gdy wina jest po stronie wykonawcy, kontrahent ma prawo odstąpić od umowy i zażądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości, jeśli został wręczony przy zawieraniu umowy. Zaliczka nie ma takich skutków. 

Przeczytaj też:

Domagaj się tego, by do umowy był dołączony harmonogram robót. Z pomocą projektanta i wykonawców postaraj się zaplanować kolejne etapy pracy tak, by twoja rodzina mogła w miarę normalnie funkcjonować w domu w czasie remontu.

3. Zanim zlecisz projekt przebudowy, realnie oceń swoje potrzeby

Zastanów się, czy chcesz mieć dom jak nowy, czy też potrzebne ci tylko drobne usprawnienia. Każdy dom można doprowadzić do stanu idealnego - wymienić w nim instalacje, ugięte stropy, popruć ściany. Może się jednak okazać, że taka przebudowa będzie kosztować prawie tyle co wzniesienie domu od nowa.

4. Nie zapomnij o pozwoleniach

Bez wiedzy urzędu możemy najwyżej podjąć się modernizacji łazienki, malowania wnętrz czy zagospodarowania terenu wokół domu. Jeżeli jednak przebudowa będzie oznaczać naruszenie wyglądu zewnętrznego, układu ścian wewnętrznych, fundamentów, odprowadzania ścieków lub też instalacji gazowej, można ją rozpocząć tylko po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Prostsze prace remontowe wymagają z kolei zgody na złożone w urzędzie zgłoszenie. Żeby rozpocząć roboty naruszające obrys zewnętrzny i trwałe zagospodarowanie otoczenia domu, trzeba zdobyć decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Przed przystąpieniem do prac remontowych należy sprawdzić, czy pozwolenie się uprawomocniło. W przeciwnym wypadku narazimy się na kary albo nawet otrzymamy nakaz rozbiórki i przywrócenia obiektu do poprzedniego stanu na własny koszt.

Harmonogram remontu, czyli zaawansowana rozpiska kolejności prac remontowych

O ile budowę domu łatwo jest rozplanować, o tyle z planowaniem remontu może być więcej kłopotu. Remont domu, to często ciąg kilku różnych prac, czasem nietypowych. Znaczna ich część to roboty rozbiórkowe i prace wykończeniowe, na przykład zrywanie podłóg i układanie nowych, usuwanie tapet i malowanie, ale mogą się także pojawić skomplikowane prace renowacyjne i konstrukcyjne – przestawianie ścian, naprawa więźby dachowej, osuszanie piwnic, dodawanie okien, zabudowa tarasu, przestawianie kominków. Pół biedy, gdy czeka nas tylko jedno takie zadanie. Wtedy łatwo będzie wszystko rozplanować. Przy remoncie obejmującym kilka etapów musimy zrobić harmonogram, który jak scenariusz pozwoli na sprawną realizację naszych planów.

Jak wygląda harmonogram? Ma formę tabelki. W pierwszej rubryce są wyszczególnione wszystkie przewidziane prace remontowe. Kolejną stanowi kalendarz z podziałem na dni, tygodnie, miesiące. Za pomocą kolorowych pasków zaznaczamy w harmonogramie rozpoczęcie i zakończenie poszczególnych prac oraz ewentualne terminy zastępcze. Dobrze, aby w kalendarzu były zaznaczone soboty, niedziele i święta. Jeśli nie będą dniami pracy, trzeba je omijać przy wypełnianiu tabeli.
W harmonogram powinniśmy również wpisać, kiedy zamierzamy wypożyczyć niezbędny sprzęt (dźwig, rusztowania, betoniarkę, młotowiertarkę pneumatyczną itp.), oraz terminy dostaw materiałów. Dzięki harmonogramowi będziemy mogli objąć kontrolą całe przedsięwzięcie, zapewnimy ciągłość prac i nie dopuścimy, aby ekipy przeszkadzały sobie lub zabrakło im niezbędnych produktów.

Jeżeli cały remont ma przeprowadzić jedna firma, to ona powinna sporządzić harmonogram jako załącznik do umowy. Jeśli będziemy zatrudniać kilka ekip, obowiązek ten spadnie na nas lub inspektora nadzoru, jeżeli oczywiście zdecydujemy się go zatrudnić.

Remont kapitalny. Jak dobrze zaplanować prace remontowe w domu?
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Przykładowy harmonogram robót remontowych