Boraks w domu i w ogrodzie. Sposoby na zastosowanie boraksu

2021-02-23 10:30

Boraks to bardzo popularny, tani i uniwersalny środek o szerokim spektrum działania. Ma właściwości czyszczące, odkażające, bakteriostatyczne i grzybobójcze. Zastosowanie boraksu jest wszechstronne. Środek ten jest bardzo pomocny w domu w różnych dziedzinach życia.

boraks
Autor: gettyimages Boraks jest środkiem o szerokim zastosowaniu w wielu dziedzinach życia

Tetraboran sodu (sodium tetraborate decahydrate, czteroboran sodu dziesięciowodny, tetraboran disodu) potocznie zwany boraksem, to nieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu borowego. Boraks jest bezbarwnym i bezwonnym, krystalicznym ciałem stałym. Wietrzeje na powietrzu i słabo rozpuszcza się w wodzie, w roztworze wodnym ma odczyn zasadowy (pH 9-10). W przyrodzie występuje jako minerał (boraks rodzimy), jest źródłem ważnego pierwiastka, boru. Boraks pozyskuje się ze złóż ziemskich lub otrzymuje syntetycznie. Pierwsze złoża boraksu odkryto w Tybecie. Arabowie sprowadzali go Szlakiem Jedwabnym a następnie był importowany do Europy i wykorzystywany do wyrobu szkła a w Azji używano go do produkcji ceramiki. Aktualnie główne złoża boraksu znajdują się w Turcji i Kalifornii.

Czyszczenie syfonu w kabinie prysznicowej

Boraks – środki ostrożności podczas stosowania

W Polsce boraks zakupimy w sklepach z produktami ekologicznymi lub ogrodniczymi, a także przez internet. Boraks wymaga ostrożności w użytkowaniu, gdyż jest toksyczny i nieprawidłowo użytkowany może powodować zatrucia (w niektórych krajach został uznany za truciznę i jego sprzedaż jest zabroniona). Boraks nie został też zatwierdzony do użytku medycznego przez Food and Drug Administration w Stanach Zjednoczonych.

Boraks jest środkiem chemicznym o silnym działaniu. Działa drażniąco na skórę, oczy i drogi oddechowe. Należy go używać ostrożnie i przestrzegać kilku zasad: stosować odzież ochronną (rękawice gumowe oraz okulary ochronne), unikać bezpośredniego kontaktu z oczami i skórą. Nie wdychać, nie spożywać.

Boraks należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, zawsze w zamkniętym, opisanym opakowaniu, z dala od małych dzieci i zwierząt. Podczas czyszczenia należy zapewnić wentylację pomieszczenia.

Zastosowanie boraksu w domu

Boraks to naturalny preparat, znany jest ze swoich właściwości czyszcząco dezynfekujących, który od dawna znajduje zastosowanie w gospodarstwie domowym jako skuteczny środek do usuwania różnego rodzaju zabrudzeń. Posiada właściwości wybielające w trakcie prania tkanin, jest dodatkiem do orzechów piorących, stosowany do usuwania plam nie powoduje uszkodzeń tkanin. Radzi sobie z tłustymi i trudnymi plamami (wino, herbata, kawa), buforuje pH i zmiękcza wodę piorącą. Na bazie boraksu możemy samodzielnie przygotować własne, skuteczne preparaty czyszczące np. tabletki do zmywarki i proszek do prania. Boraks to środek o właściwościach neutralizujących przykre zapachy (odór moczu, rozlane kwaśne mleko, zepsuta ryba, kocia kuweta).

  • Czyszczenie wanny i kabiny prysznicowej boraksem

Właściwości przeciwgrzybicze powodują, że boraks ceniony jest jako skuteczny środek do usuwania pleśni np. w kabinie prysznicowej, przy wannie i toalecie, zagłębieniach fug na ścianach i na podłodze. Zalegającą pleśń opryskujemy preparatem przygotowanym na bazie 2 łyżek boraksu i 1 litra wody. Czekamy chwilę, a następnie czyścimy brudną powierzchnię i na koniec dobrze spłukujemy. Po oprysku pomieszczenie dobrze wietrzymy.

czyszczenie baterii
Autor: Gettyimages Regularne czyszczenie baterii łazienkowych domowymi sposobami zapewnia im połysk i bezawaryjność na długi czas
  • Czyszczenie boraksem osadu na bateriach, zlewach i umywalkach

Boraks skutecznie wyczyści powstające zacieki, usunie zalegający kamień i osad wokół baterii łazienkowej i w zlewie ze stali nierdzewnej i umywalek ceramicznych. 1 łyżkę stołową boraksu rozpuszczamy w 1 litrze wody, preparat nakładamy gąbką na brudną powierzchnię, a po chwili dokładnie myjemy.

  • Czyszczenie boraksem lodówki i kuchenki mikrofalowej i innych sprzętów

W gospodarstwie domowym boraks wykorzystywany jest jako środek czyszczący i dezynfekujący lodówki, zamrażarki, mikrofalówki, oraz nadający połysk biżuterii ze srebra i złota oraz sztućcom ze stali nierdzewnej. Używany do czyszczenia  fajansu, porcelany, naczyń emaliowanych. Wyczyści lustra i okna, użyjemy go także do mycia piekarnika.

boraks
Autor: gettyimages Boraks obok sody oczyszczonej czy octu jest jednym z popularnych środków stosowanych w domach

Preparaty na bazie boraksu do samodzielnego przygotowania

  • Uniwersalny środek czyszczący – przeznaczony do wszystkich gładkich powierzchni oraz jako płyn do mycia okien. Przygotujemy go z ½ szklanki octu spirytusowego, 2 łyżeczek boraksu oraz 1 litra ciepłej wody.
  • Pasta z boraksu do mycia piekarnika –  w 50 ml wody rozpuszczamy 1 łyżeczkę boraksu. Pastę nanosimy gąbką na zaschnięte miejsca ruchami okrężnymi, pozostawiamy na chwilę a następnie usuwamy mokrą szmatką.
  • Udrażniacz do rur – sypiemy pół szklanki boraksu w sitko zlewu i powoli zalewamy dwoma szklankami gorącej wody. Pozostawiamy na 15 minut i spłukujemy gorącą, bieżącą wodą z kranu.
  • Wybielacz do prania –  do podajnika wraz z proszkiem do prania dodajemy 2 łyżeczki boraksu.

Zastosowanie boraksu

W ogrodnictwie czteroboran sodu wykorzystywany jest jako nawóz dla roślin, środek owadobójczy i chwastobójczy. Bor, będąc pierwiastkiem śladowym, wpływa bardzo korzystnie na rozwój roślin. Jest jednak jednym z najbardziej deficytowych składników pokarmowych roślin na glebach nieurodzajnych, lekkich, piaszczystych, zakwaszonych i przepuszczalnych. Stosowanie nawozu z boraksem ogranicza zużycie środków ochrony roślin. Bor zmniejsza podatność roślin na infekcje, dzięki czemu zwiększa znacznie plony i poprawia ich jakość. Odpowiada za prawidłowy rozwoju roślin, reguluje procesy kwitnienia, zwiększa skuteczność zapylania i zawiązywania się owoców.

Boraks do walki z insektami

Boraks świetnie poradzi sobie z niechcianymi insektami, takimi jak osy, karaluchy czy mrówki. Aby zwalczyć osy, należy przygotować wodny roztwór boraksu (w proporcjach 10:1), i spryskać nim gniazdo (koniecznie po zmroku, gdy owady są mało aktywne!). Na mrówki czy karaluchy przygotujmy mieszaninę boraksu z cukrem i rozsypmy w miejscu aktywności owadów.

Boraks pomaga walczyć z chwastami

Na bazie boraksu sporządzimy roztwór, którym zwalczymy chwasty w przydomowym ogródku lub na chodniku przy wjeździe do posesji. Dodajemy 4 łyżki stołowe boraksu do 2 litrów wody i opryskujemy chwasty lub smarujemy je pędzelkiem.

Boraks przedłużający żywotność kwiatów ciętych

Boraks sprawdzi się jako środek przedłużający żywotność kwiatów ciętych. Wystarczy dodać odrobinę boraksu do wazonu i wymieszać dokładnie z wodą.

Sonda
Czy robisz własne kosmetyki w domu?
Nasi Partnerzy polecają