Boraks w domu i w ogrodzie. Sposoby na zastosowanie boraksu

2021-02-23 10:30
boraks
Autor: gettyimages Boraks jest środkiem o szerokim zastosowaniu w wielu dziedzinach życia

Boraks to bardzo popularny, tani i uniwersalny środek o szerokim spektrum działania. Ma właściwości czyszczące, odkażające, bakteriostatyczne i grzybobójcze. Zastosowanie boraksu jest wszechstronne. Środek ten jest bardzo pomocny w domu w różnych dziedzinach życia.

Tetraboran sodu (sodium tetraborate decahydrate, czteroboran sodu dziesięciowodny, tetraboran disodu) potocznie zwany boraksem, to nieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu borowego. Boraks jest bezbarwnym i bezwonnym, krystalicznym ciałem stałym. Wietrzeje na powietrzu i słabo rozpuszcza się w wodzie, w roztworze wodnym ma odczyn zasadowy (pH 9-10). W przyrodzie występuje jako minerał (boraks rodzimy), jest źródłem ważnego pierwiastka, boru. Boraks pozyskuje się ze złóż ziemskich lub otrzymuje syntetycznie. Pierwsze złoża boraksu odkryto w Tybecie. Arabowie sprowadzali go Szlakiem Jedwabnym a następnie był importowany do Europy i wykorzystywany do wyrobu szkła a w Azji używano go do produkcji ceramiki. Aktualnie główne złoża boraksu znajdują się w Turcji i Kalifornii.

Czyszczenie syfonu w kabinie prysznicowej

Boraks – środki ostrożności podczas stosowania

W Polsce boraks zakupimy w sklepach z produktami ekologicznymi lub ogrodniczymi, a także przez internet. Boraks wymaga ostrożności w użytkowaniu, gdyż jest toksyczny i nieprawidłowo użytkowany może powodować zatrucia (w niektórych krajach został uznany za truciznę i jego sprzedaż jest zabroniona). Boraks nie został też zatwierdzony do użytku medycznego przez Food and Drug Administration w Stanach Zjednoczonych.

Boraks jest środkiem chemicznym o silnym działaniu. Działa drażniąco na skórę, oczy i drogi oddechowe. Należy go używać ostrożnie i przestrzegać kilku zasad: stosować odzież ochronną (rękawice gumowe oraz okulary ochronne), unikać bezpośredniego kontaktu z oczami i skórą. Nie wdychać, nie spożywać.

Boraks należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, zawsze w zamkniętym, opisanym opakowaniu, z dala od małych dzieci i zwierząt. Podczas czyszczenia należy zapewnić wentylację pomieszczenia.

Zastosowanie boraksu w domu

Boraks to naturalny preparat, znany jest ze swoich właściwości czyszcząco dezynfekujących, który od dawna znajduje zastosowanie w gospodarstwie domowym jako skuteczny środek do usuwania różnego rodzaju zabrudzeń. Posiada właściwości wybielające w trakcie prania tkanin, jest dodatkiem do orzechów piorących, stosowany do usuwania plam nie powoduje uszkodzeń tkanin. Radzi sobie z tłustymi i trudnymi plamami (wino, herbata, kawa), buforuje pH i zmiękcza wodę piorącą. Na bazie boraksu możemy samodzielnie przygotować własne, skuteczne preparaty czyszczące np. tabletki do zmywarki i proszek do prania. Boraks to środek o właściwościach neutralizujących przykre zapachy (odór moczu, rozlane kwaśne mleko, zepsuta ryba, kocia kuweta).

  • Czyszczenie wanny i kabiny prysznicowej boraksem

Właściwości przeciwgrzybicze powodują, że boraks ceniony jest jako skuteczny środek do usuwania pleśni np. w kabinie prysznicowej, przy wannie i toalecie, zagłębieniach fug na ścianach i na podłodze. Zalegającą pleśń opryskujemy preparatem przygotowanym na bazie 2 łyżek boraksu i 1 litra wody. Czekamy chwilę, a następnie czyścimy brudną powierzchnię i na koniec dobrze spłukujemy. Po oprysku pomieszczenie dobrze wietrzymy.

czyszczenie baterii
Autor: Gettyimages Prawidłowa konserwacja i pielęgnacja baterii łazienkowej zapewni jej bezawaryjną eksploatację na wiele lat
  • Czyszczenie boraksem osadu na bateriach, zlewach i umywalkach

Boraks skutecznie wyczyści powstające zacieki, usunie zalegający kamień i osad wokół baterii łazienkowej i w zlewie ze stali nierdzewnej i umywalek ceramicznych. 1 łyżkę stołową boraksu rozpuszczamy w 1 litrze wody, preparat nakładamy gąbką na brudną powierzchnię, a po chwili dokładnie myjemy.

  • Czyszczenie boraksem lodówki i kuchenki mikrofalowej i innych sprzętów

W gospodarstwie domowym boraks wykorzystywany jest jako środek czyszczący i dezynfekujący lodówki, zamrażarki, mikrofalówki, oraz nadający połysk biżuterii ze srebra i złota oraz sztućcom ze stali nierdzewnej. Używany do czyszczenia  fajansu, porcelany, naczyń emaliowanych. Wyczyści lustra i okna, użyjemy go także do mycia piekarnika.

boraks
Autor: gettyimages Boraks obok sody oczyszczonej czy octu jest jednym z popularnych środków stosowanych w domach

Preparaty na bazie boraksu do samodzielnego przygotowania

  • Uniwersalny środek czyszczący – przeznaczony do wszystkich gładkich powierzchni oraz jako płyn do mycia okien. Przygotujemy go z ½ szklanki octu spirytusowego, 2 łyżeczek boraksu oraz 1 litra ciepłej wody.
  • Pasta z boraksu do mycia piekarnika –  w 50 ml wody rozpuszczamy 1 łyżeczkę boraksu. Pastę nanosimy gąbką na zaschnięte miejsca ruchami okrężnymi, pozostawiamy na chwilę a następnie usuwamy mokrą szmatką.
  • Udrażniacz do rur – sypiemy pół szklanki boraksu w sitko zlewu i powoli zalewamy dwoma szklankami gorącej wody. Pozostawiamy na 15 minut i spłukujemy gorącą, bieżącą wodą z kranu.
  • Wybielacz do prania –  do podajnika wraz z proszkiem do prania dodajemy 2 łyżeczki boraksu.

Zastosowanie boraksu

W ogrodnictwie czteroboran sodu wykorzystywany jest jako nawóz dla roślin, środek owadobójczy i chwastobójczy. Bor, będąc pierwiastkiem śladowym, wpływa bardzo korzystnie na rozwój roślin. Jest jednak jednym z najbardziej deficytowych składników pokarmowych roślin na glebach nieurodzajnych, lekkich, piaszczystych, zakwaszonych i przepuszczalnych. Stosowanie nawozu z boraksem ogranicza zużycie środków ochrony roślin. Bor zmniejsza podatność roślin na infekcje, dzięki czemu zwiększa znacznie plony i poprawia ich jakość. Odpowiada za prawidłowy rozwoju roślin, reguluje procesy kwitnienia, zwiększa skuteczność zapylania i zawiązywania się owoców.

Boraks do walki z insektami

Boraks świetnie poradzi sobie z niechcianymi insektami, takimi jak osy, karaluchy czy mrówki. Aby zwalczyć osy, należy przygotować wodny roztwór boraksu (w proporcjach 10:1), i spryskać nim gniazdo (koniecznie po zmroku, gdy owady są mało aktywne!). Na mrówki czy karaluchy przygotujmy mieszaninę boraksu z cukrem i rozsypmy w miejscu aktywności owadów.

Boraks pomaga walczyć z chwastami

Na bazie boraksu sporządzimy roztwór, którym zwalczymy chwasty w przydomowym ogródku lub na chodniku przy wjeździe do posesji. Dodajemy 4 łyżki stołowe boraksu do 2 litrów wody i opryskujemy chwasty lub smarujemy je pędzelkiem.

Boraks przedłużający żywotność kwiatów ciętych

Boraks sprawdzi się jako środek przedłużający żywotność kwiatów ciętych. Wystarczy dodać odrobinę boraksu do wazonu i wymieszać dokładnie z wodą.

Sonda
Czy robisz własne kosmetyki w domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE