Karaluchy i prusaki. Jak się ich pozbyć? Skąd się biorą w domu i jak temu zapobiec?

2022-08-11 13:03

Karaluchy i prusaki - nieproszeni goście w domu. Pozbądź się ich szybko i skutecznie, tak by nie wróciły. Oba gatunki należą do karaczanów. Karaluchy i prusaki nie gryzą, potrafią jednak błyskawicznie się mnożyć i przytłaczać swoją liczebnością. Niszczą i zanieczyszczają zapasy żywności. Roznoszą także bakterie chorobotwórcze oraz pasożyty: tasiemce i nicienie. Na szczęście istnieją sposoby, aby skutecznie i na długo przepędzić je z domu. Zobacz, jak pozbyć się prusaków i karaluchów.

Prusak
Autor: GettyImages Prusak to najpopularniejszy przedstawiciel karaczanów, które mozna spotkać w naszych domach

W naszym kraju mieszka około 12 gatunków karaluchów. Z tej grupy tylko cztery zdecydowały się żyć w cieple ludzkich siedzib. Reszta to karaluchy leśne bądź stepowe. Domowe karaluchy prowadzą nocny tryb życia. Preferują kuchnie, spiżarnie, śmietniki, zsypy w peerelowskich blokach. Często migrują z barów, sklepów, piekarni sąsiadujących z obiektami mieszkalnymi. Mogą też trafić do ciebie od sąsiada hodującego gady, dla których karaczany są znakomitą karmą. Chętnie lęgną się w pomieszczeniach niesprzątanych lub nieregularnie czyszczonych.

Spis treści

  1. Karaluchy w domu - skąd się biorą?
  2. Zobacz galerię zdjęć: Karaluchy i prusaki - jak zwalczać?
  3. Karaluchy czy prusaki - jak rozpoznać karalucha?
  4. Karaluchy jak się pozbyć - sposoby na karaluchy
  5. Prusaki jak się pozbyć?

Karaluchy w domu - skąd się biorą?

Karaluchy są zwabiane resztkami pożywienia. Skuszą się chociażby na cukier, czekoladę, pieczywo, ziemniaki, piwo, mięso. Rozzuchwalone nie pogardzą nawet klejem introligatorskim, dewastując tym samym cenne księgozbiory. Osobnikom dojrzałym towarzyszą mniejsze od nich larwy, które poznać można po braku skrzydeł lub ich znikomym rozmiarze na tle odwłoka oraz bardziej owalnym zarysie ciała. Jedne i drugie nie przepadają za ostrym światłem. Karaluchy żyją od roku do dwóch lat. Domowe karaluchy - rozmnażają się przez cały rok.

Zobacz galerię zdjęć: Karaluchy i prusaki - jak zwalczać?

Karaluchy czy prusaki - jak rozpoznać karalucha?

Warto wiedzieć, jak odróżnić karalucha od inny grup owadów, mogących być lokatorami naszych domów i mieszkań. Ich cechy charakterystyczne to podłużny, spłaszczony, wrzecionowaty kształt ciała o barwie od jasnobrunatnej do czarnej. Wyróżniają je ponadto długie, ruchliwe czułki oraz specyficzna tarczka zakrywająca głowę. Tak jak inne owady mają trzy pary nóg, co pozwala je odróżnić od ośmionożnych pajęczaków. Karaluchy są owadami uskrzydlonymi (normalnie obie ich pary pozostają złożone), więc pokonywanie dużych odległości nie stanowi dla nich problemu. Latają jednak tylko w ostateczności, zwłaszcza, że są doskonałymi biegaczami.

Przeczytaj też: Jak pozbyć się muszek owocówek. Skuteczne sposoby na muszki >>>

Najczęstszym gościem w naszych siedzibach jest prusak (Blattella germanica). Mierzy około 1 cm długości i jest jasnobrunatny. Nieco mniej popularny jest karaczan (karaluch wschodni) (Blatta orientalis). Masywniejszy od prusaka. Dorastający do 3 cm. Ciemnobrunatny lub rudawy. 

Karaluchy jak się pozbyć - sposoby na karaluchy

Zacznijmy od tego, że jeśli obawiasz się inwazji karaluchów zachowuj wzorową czystość w domu bądź mieszkaniu. Niestety, karaluchy mogą przywędrować od sąsiadów. Wtedy należy je zniechęcić od takich wizyt. Na szczęście są wrażliwe na zapachy. Dobrym sposobem na karaluchy będzie więc ustawienie w kuchni jednej lub dwóch specjalnych płytek nasączonych środkiem odstraszającym. Możesz też sięgnąć po trutki na karaluchy w formie żelu albo granulatu. Jeśli to nie zadziała należy spryskać płynem owadobójczym wszelkie połączenia podłóg ze ścianami, próg drzwi wejściowych, przestrzeń pod wanną, pralką i zmywarką, a także różne szczeliny, w których mogłyby się chować. Spryskiwanie trzeba powtórzyć po tygodniu. Najlepiej nie przebywać mieszkaniu po takiej dezynfekcji i nie wietrzyć wówczas pomieszczeń. Aby pozbyć się karaluchów warto też uszczelnić miejsca, którymi mogą się przedostawać. Konieczna będzie gęsta siatka w otworach kanałów wentylacyjnych. Radzimy też zaszpachlować przejścia rur przez stropy.

Przeczytaj także: Sposoby na mole w domu >>>

Zdecydowanie nie polecamy szykowania pułapek wabiących na karaluchy, zwłaszcza, gdy karaczany mają siedlisko w sąsiednich lokalach. Nie zlikwidujesz w ten sposób populacji, a tylko zapewnisz sobie regularny napływ kolejnych osobników. Co z tego, gdy dokończą żywota w twoim domu, skoro po sąsiedzku wciąż będą się mnożyć bez przeszkód.

Przeczytaj także:Sposoby na rybiki w domu >>>

Dezynsekcja
Autor: AXTIDA CLEAN Jeśłi polegniesz w starciu z karaluchami, wezwij specjalistyczną firmę dezynsekcyjną

Prusaki jak się pozbyć?

Jeżeli prusaki na dobre się u ciebie zadomowiły i powyższe sposoby ich zwalczania nie zdały egzaminu, pozostaje wezwanie firmy zajmującej się dezynsekcją. Przedsiębiorstwa takie mają do dyspozycji najsilniejsze środki owadobójcze, niszczące także kokony z jajami prusaków lub karaczanów. O ile najazd karaluchów wynika z bliskości lokali, w których zadomowiły się ona na dobre, radzimy też powiadomić administratora obiektu lub wspólnotę mieszkaniową. Gdy takich organów nie ma – pozostaje kontakt z SANEPID-em. Dezynsekcja zwalczająca karaluchy musi bowiem objąć wtedy cały budynek, a zwłaszcza pomieszczenia stanowiące wylęgarnię karaczanów. Koszt dezynsekcji wynosi od 100 do 300 zł, dla mieszkania o powierzchni do 80 m2.