Osy w ogrodzie - co stosować na osy w ogrodzie? Jak się ich pozbyć?
Osy w ogrodzie są uciążliwe, a usuwanie gniazda os dość niebezpieczne. Podpowiadamy, jak pozbyć się os z ogrodu i co je odstrasza? Jakie preparaty stosować na osy i jakie pułapki? Warto też przy okazji się dowiedzieć, co robić, gdy użądli nas lub kogoś osa?
Spis treści
- Jak zapobiegać osiedlaniu się os?
- Jak pozbyć się os z ogrodu? Dostępne środki i pułapki
- Ukąszenia przez osy mogą być groźne!
- Jak pomóc w przypadku użądlenia przez osę?
- Osy są uciążliwe, ale i pożyteczne!
Osy często odwiedzają siedziby ludzkie w poszukiwaniu pokarmu i miejsca do założenia gniazda. Są bardzo drażliwe i zręcznie zadają ciosy żądłem. Mogą być groźne - zwłaszcza jeśli użądlą swą ofiarę wiele razy.
Zwalczanie os jest zabiegiem dość niebezpiecznym – źle przeprowadzone może rozdrażnić owady i sprowokować je do ataku. Najlepiej zlokalizować gniazdo i zniszczyć je wraz z owadami. Można to zrobić, obserwując w pogodne dni robotnice, które wylatują i przylatują do gniazda. Podpowiadamy, jak pozbyć się gniazda os.
Jak zapobiegać osiedlaniu się os?
Aby zniechęcić osy do zakładania kolonii, należy wiosną przeglądać szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych i usuwać z nich zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi osy mogą przedostać się do środka (także otwierane okna), warto zabezpieczyć siatkami o 3-milimetrowych oczkach. Ważne, aby nie lekceważyć pojedynczych osobników (zwłaszcza szerszeni) szukających miejsca na gniazdo – trzeba je zniszczyć, zanim założą kolonię.
Jak pozbyć się os z ogrodu? Dostępne środki i pułapki
Jeżeli nie ma dostępu do gniazda os, można niszczyć robotnice w miejscach, do których masowo przylatują.
- Gniazda os zbudowane w ziemi można zalewać wrzącą wodą lub opryskiwać (całe gniazdo lub otwór prowadzący do wnętrza gniazda) owadobójczymi preparatami kontaktowymi, na przykład Ficam 80 WP, Kordon 10 WP, K-Othrine Flow, Solfac WP 10. Należy to zrobić, gdy owady są mało aktywne, na przykład chłodnym rankiem, kiedy jeszcze nie wyleciały z gniazd.
- Gniazda os zbudowane w dziuplach drzew, na ścianach budynków, czy na poddaszach można zadymiać, na przykład świecami dymnymi - Coopex albo opylać wraz z najbliższym otoczeniem pylistymi preparatami owadobójczymi (na przykład Baygon DP 1, Drione, Ficam D). Osy przylatujące do gniazda będą wnosić do niego trujący preparat.
- Osy-robotnice można wabić i niszczyć. Na powierzchnie, na których się gromadzą, można nanosić owadobójcze środki w aerozolu o działaniu kontaktowym – na przykład PIF-PAF żółty. Skuteczną metodą jest zastawianie pułapek z substancją wabiącą. W sklepach ogrodniczych można kupić urządzenie o nazwie Osołapka i płyn, którym się ją napełnia – Ecoloc (nie zawiera insektycydu, jest całkowicie bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska. Nie wabi pszczół, lecz tylko osy i muchy).
Pułapkę na osy wiesza się pomiędzy gniazdem a budynkiem, który odwiedzają. Nie powinna znaleźć się zbyt blisko gniazda, gdyż będzie mniej skuteczna (robotnice nie szukają pokarmu tuż przy gnieździe – raczej w odległości kilkuset metrów).
- Gdy os jest tak wiele, że stają się plagą trudną do zwalczenia, można przeprowadzić akcję niszczenia dorosłych os i larw zatrutymi przynętami. W tym celu należy wezwać wyspecjalizowaną firmę, która rozłoży przynęty (odpadki rybne, mięso wołowe i drobiowe, zmieszane z wolno działającą trucizną). Robotnice, zanim padną, kilkakrotnie zanoszą zatruty pokarm do gniazda i karmią nim królową, larwy i inne robotnice.
Sprawdź też: Domowe i sprawdzone sposoby na mszyce
Uwaga! Osoby niszczące gniazda os powinny być ubrane w ochronny strój z rękawicami i zasłoną na głowie. Rękawy bluzy i nogawki spodni powinny być ściśnięte wokół nadgarstków i kostek.
Polecany artykuł:
Autor: www.thinkstockphotos.com
Osy w ogrodzie
Ukąszenia przez osy mogą być groźne!
Osy są najbardziej jadowitymi stawonogami w naszym otoczeniu. Ich żądła są długie, szablaste i pozbawione harpunowego zazębienia, co umożliwia im wielokrotne żądlenie bez utraty narządu jadowego, z którego – po wbiciu żądła – spływa do ranki jad.
Pojedyncze ukąszenia os są niebezpieczne jedynie przy szczególnym uczuleniu na jad. Śmiertelnie zagrożona jest jedna osoba na sto tysięcy uczulonych. Śmierć przeciętnego człowieka może spowodować dopiero kilkanaście użądleń szerszenia i kilkadziesiąt użądleń os. Szczególnie groźne jest użądlenie w okolicę przełyku – w ciągu 5 minut może spowodować uduszenie.
Osy atakują, gdy:
- gniazdo jest zagrożone lub niszczone (mogą zaatakować intruza całym rojem),
- rozdrażnią je gwałtowne ruchy ludzi lub zwierząt,
- rozdrażni je zapach, na przykład perfum lub kosmetyków,
- rozdrażnią je ciemne lub bardzo jaskrawe barwy.
Jak pomóc w przypadku użądlenia przez osę?
Miejsca użądlenia przez osę można:
- obłożyć na dwadzieścia minut zimnym kompresem (lodem, kawałkiem metalu) z kremem lub płynem antyhistaminowym, okładem z octu, roztworu kwasu bornego, sody oczyszczanej lub amoniaku,
- posmarować miejsce użądlenia kremem antyseptycznym,
- jeżeli wystąpią rozległe reakcje miejscowe (silny obrzęk, zaczerwienienie) – wskazane jest podanie leków przeciwzapalnych (aspiryna) lub preparatów odczulających (wapno musujące, leki antyhistaminowe),
- u alergików po użądleniu mogą wystąpić trudności z oddychaniem, kurcze mięśni, wysypka, bóle brzucha, opuchlizna – w porozumieniu z lekarzem należy podawać wapno, preparaty antyhistaminowe, glukokortykoidy i adrenalinę,
- u osoby silnie pożądlonej mogą też wystąpić omdlenia i wymioty, które mogą doprowadzić do zapaści, a nawet śmierci.
Osobom uczulonym na jad lub silnie pożądlonym należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską.
Osy są uciążliwe, ale i pożyteczne!
Osy są też uciążliwe, ponieważ:
- Przenoszą na produkty żywnościowe drobnoustroje chorobotwórcze z miejsc, w których poprzednio żerowały (z odchodów, padliny czy wysypiska śmieci).
- Osy (zwłaszcza szerszenie), zdobywając drewno do budowy gniazda, często niszczą drewniane elementy budynków, ogrodzeń, a także mebli ogrodowych. Wybierają próchno ze starych drzew i obgryzają korę z młodych gałązek (sok roślinny dostarcza im białka), niszcząc drzewa ozdobne i owocowe.
Pamiętajmy też, że osy są również pożyteczne:
- niszczą różne owady – szkodniki roślin, którymi karmią swoje larwy,
- usuwają padlinę – znoszą do gniazda skrawki mięsa zebrane z martwych zwierząt,
- zapylają kwiaty różnych roślin (chociaż nie są tak skuteczne jak pszczoły).