Dom dla praktycznych. Przestrzeń funkcjonalna może być piękna

2019-07-08 13:36

Prosta ładna bryła kryje dość nietypowy podział wnętrza dostosowany do oczekiwań mieszkańców. To, co wyróżnia ten projekt, to duża powierzchnia gospodarczej części domu. To dom dla praktycznych.

Dom dla praktycznych
Autor: zdjęcia: Małgorzata Góra, projekt: ARCHITEKT MAGDALENA KIDOŃ

Inwestorzy podeszli do budowy domu metodycznie. Najpierw postanowili odwiedzić znajomych mieszkających w domach i zasięgnąć ich opinii. – Najczęściej słyszeliśmy głosy: „Mamy taki duży dom, a nie ma gdzie trzymać rowerów, kosiarki, opon samochodowych”.

- Dlatego postanowiliśmy, że przy projektowaniu naszego uwzględnimy zapotrzebowanie na różne pomieszczenia gospodarcze – wspominają właściciele. W rezultacie powstał budynek o dużej powierzchni użytkowej – z przestronną spiżarnią, garderobą, pralnią oraz holem na tyle dużym, że zmieściła się w nim obszerna wielodrzwiowa szafa. Dom ma zwartą bryłę, więc nie sprawia wrażenia tak dużego, jak jest w rzeczywistości.

Dom dla praktycznych - oszczędna bryła

Wydłużona bryła rozciąga się maksymalnie na całej długości działki. Długi na blisko 20 m budynek przykrywa, zgodnie z wymogami planu zagospodarowania przestrzennego, klasyczny spadzisty dach. Oszczędną bryłę urozmaicają dobudowany do niej garaż przy frontowej elewacji i ogród zimowy po przeciwległej stronie. Prostą formę architektoniczną uatrakcyjnia także duży taras w kształcie litery L znajdujący się nad garażem.

W północnej, frontowej elewacji, sprawiającej wrażenie niemal zamkniętej, jest niewiele okien: niewielkie umieszczone wysoko okienka w holu i pomieszczeniach gospodarczych oraz większe kuchenne – przecinające narożnik bryły i sprawiające, że kompozycja elewacyjna nabiera lekkości. Ta niewielka liczba przeszkleń dostarcza niezbędną ilość światła. Poza tym dzięki małej liczbie okien domownicy są odizolowani od drogi. Przeciwieństwem północnej elewacji jest południowa – z dużymi tarasowymi przeszkleniami. To tu został umieszczony ogród zimowy z oknami wychodzącymi na południe i wschód, a wzdłuż całej elewacji ciągnie się drewniany taras, z którego wychodzi się do ogrodu i na plac zabaw.

Nietypowy podział pomieszczeń w domu dla praktycznych

Duże pomieszczenia do przechowywania rzeczy wygospodarowane kosztem metrażu salonu, sypialni i łazienek to nie jedyne nietypowe oczekiwania inwestorów.

– Często na biuro przeznacza się niewielki pokój zlokalizowany od strony północnej – mówi właścicielka. – Mnie zależało na tym, żeby mieć przestronne i dobrze oświetlone biuro, ponieważ dużo pracuję w domu. Miejscem do pracy został pokój z oknami wychodzącymi na południe. Jest w nim dużo światła dziennego, a z okien roztacza się piękny widok na rosnące na działce stare drzewa owocowe –– mówi Magdalena Kidoń, autorka projektu.

Właścicielka pomyślała też o umieszczeniu pralni na piętrze.– Kiedy odwiedzałam znajomych, często widziałam, że pralnia jest w piwnicy. Wydawało mi się to mało praktyczne, bo skoro życie toczy się na piętrze – tutaj mamy pościel, ręczniki, ubrania – to nie ma sensu znosić tego na dół, a potem znowu wnosić na górę – wyjaśnia inwestorka.

Wspólna przestrzeń
Autor: zdjęcia: Małgorzata Góra, projekt: architekt Magdalena Kidoń Jadalnia i połączony z nią przez duże szklane drzwi ogród zimowy to ulubione miejsca spotkań rodzinnych.

Tym, co szczególnie zwraca uwagę w układzie pomieszczeń na piętrze, jest wygospodarowana tam przestrzeń wspólna. Mieszkańcom tego domu zależało na tym, żeby na każdym jego poziomie toczyło się wspólne życie rodzinne. Na parterze spotkania rodzinne odbywają się w trzech pomieszczeniach zaprojektowanych na planie otwartym, usytuowanych na osi północ-południe: w kuchni, jadalni i ogrodzie zimowym. Inwestorka bardzo docenia to, że dzięki przeszklonym ścianom, przebywając w kuchni, ma oko na bawiące się w ogrodzie zimowym dzieci. Salon, jako pomieszczenie rzadziej używane, został zaplanowany nieco na uboczu i tworzy z kuchnią oraz jadalnią wspólną przestrzeń w kształcie litery L.

– Tak naprawdę nawet wtedy, gdy przychodzą goście, najchętniej spędzają czas przy stole w jadalni. Salon nie jest najważniejszym pomieszczeniem w naszym domu – wyjaśniają inwestorzy.

Wspólna rodzinna przestrzeń na poddaszu to duże otwarte pomieszczenie. Trafia się do niego od razu po wejściu po schodach z parteru. – Tutaj u nas gra się w piłkę – śmieje się właścicielka.

– Jest też materac do robienia fikołków, wieczorami wspólnie oglądamy filmy. Tu ciągle coś się dzieje, dlatego drzwi do pokojów prawie nigdy się nie zamykają.

Wnętrza domu dla praktycznych

We wszystkich pomieszczeniach na poddaszu widoczne są wyraźne skosy, ale ścianki kolankowe są na tyle wysokie, że swobodnie można wykorzystać niemal całą powierzchnię. W pokoju dziecięcym przy ściance kolankowej zostało nawet ustawione biurko, bo chłopcy bez problemu się tu mieszczą. Wspólna przestrzeń na piętrze to jedyne miejsce na poddaszu, gdzie inwestorzy zdecydowali się odkryć belki wiązarów. W ten sposób pomieszczenie zyskało dodatkową wysokość. Belki obłożono deskami i zamontowano w nich oświetlenie, w tym także takie światła, które są skierowane w górę. Wykorzystywane są one najczęściej wtedy, gdy rodzina wspólnie ogląda filmy z projektora.

W wystroju wnętrz, podobnie jak na zewnątrz, dominują naturalne materiały i kolory: biel, szarość, drewno. Jednak w poszczególnych pomieszczeniach pojawia się zawsze jakaś dodatkowa barwa, która ożywia wnętrze. Na przykład w sypialni są to fioletowe dodatki, w pokoju chłopców – niebieskie, w salonie – czerwone akcenty. Wystrój domu został też za-planowany pod kątem jego najmłodszych mieszkańców, by nie tylko mieli w nim wiele przestrzeni do zabawy, ale też czuli się bezpiecznie i swobodnie. To przede wszystkim z tego powodu inwestorzy zdecydowali się na stabilne schody z betonową poręczą. Ze względu na bezpieczeństwo zrezygnowali także z balkonu przy dziecięcym pokoju.

Domowe ciepło

Dzięki dobrej izolacji termicznej i zamontowaniu w domu wentylacji z odzyskiem ciepła, wiosną i jesienią nie ma konieczności dodatkowego ogrzewania go, a zimą, kiedy temperatura spada poniżej zera, budynek wymaga dogrzania zaledwie o kilka stopni. Dom jest ogrzewany gazem, dodatkowo kominkiem z płaszczem wodnym. W większości pomieszczeń zainstalowano ogrzewanie podłogowe. Jedynie w sypialniach są na ścianach grzejniki, które umożliwiają sprawniejszą regulację temperatury w pokojach.

Inwestorzy są zwolennikami funkcjonalnych rozwiązań, o czym świadczy choćby wyposażenie kuchni. Znalazły się tu udogodnienia w postaci automatycznej szufelki i automatycznie otwieranej szafki z koszem na śmieci. Króluje tu praktyczne podejście i taka też myśl przyświecała całemu projektowi budynku. O wyborach inwestorów decydowały przede wszystkim wygoda i funkcjonalność. Jednak ten dom to coś więcej niż praktyczne miejsce do mieszkania. To dowód na to, że to, co na wskroś funkcjonalne, może być też dzięki swojej prostocie i racjonalności piękne. 

Sonda
Zamiawiasz meble na wymiar czy kupujesz gotowe w sklepie