Nowoczesny dom z frontową elewacją bez okien. Rewelacyjny projekt!

2022-08-29 22:02
frontowa elewacja
Autor: Marcin Czechowicz Na frontowej elewacji nie ma ani jednego okna. Projekt domu Marcin Rubik

Elewacja domu bez okien? Czemu nie! Nawet frontowa! Taka frontowa elewacja zamienia dom w nowoczesną twierdzę. A wykończona jednorodnym atrakcyjnym materiałem - deskami termojesionu, staje się piękna. (Projekt Marcin Rubik)

Patrząc na ten dom, ulega się złudzeniom optycznym. Dopiero zmiana perspektywy stopniowo odsłania prawdę o projekcie. Na pierwszy rzut oka dom sprawia wrażenie niedużego prostopadłościanu. Ale za nim, w głąb działki, ciągnie się część mieszkalna z dużym patio w środku.

Od frontu budynku płaski dach

Także prawda o dachu płaskim tego domu jest złożona. Choć sprawia on takie wrażenie, w rzeczywistości płaski jest tylko na części budynku (garażowej). Na tej bardziej oddalonej od ulicy ma spadek 25o. Skąd takie rozwiązanie? W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego był zapis nakazujący budowę budynku ze spadzistym dachem o kącie nachylenia połaci minimum 25°. Inwestorzy chcieli mieć dom z dachem płaskim. Przepisy zostały zinterpretowano po ich myśli – spadzisty dach nie musi przekrywać całego domu, tylko jego część.

GALERIA: zobacz zdjęcia domu na zewnątrz i w środku 

Elewacja frontowa bez okien

Oryginalna elewacja wykończona deskami termojesionu to swoista wizytówka tego domu. Nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni do tego, by front budynku pozbawiony był okien. To jednak coraz częściej znak charakterystyczny dla nowoczesnych projektów, że architektura i przestrzeń intymna tego domu dla osób postronnych powinny zostać zagadką.

Przeczytaj też:

Thermo drewno - zalety i zastosowanie >>> 

Zamknięcie frontowej elewacji wydaje się całkowicie naturalne zarówno architektowi, jak i gospodarzom – podyktowane brakiem ochoty patrzenia na uliczną rzeczywistość i chęci, by ona przyglądała się ich życiu.

Elewacje ogrodowe to jej przeciwieństwo – od południa i zachodu są niemal całkowicie przeszklone – otwierają wnętrze domu na taras i ogród. Taras nie jest tu elementem dodanym do bryły. Dzięki zadaszeniu tarasu 2/3 jego powierzchni analogicznie jak reszty domu stał się jej integralnym fragmentem.

20 zł miesięcznie za utrzymanie domu. Dom pasywny pod Poznaniem
Elewacja frontowa i boczna
Autor: Marcin Czechowicz Po przekroczeniu bramy posesji dom pokazuje bardziej gościnne oblicze – z oknami na bocznej elewacji

Projekt domu na trudną działkę

Działka miała idealną lokalizację, ale jej wymiary nie były wymarzone pod budowę rozłożystego parterowego domu. Przy pokaźniej długości 51-52 m była niezbyt szeroka 19-21 m. Na szczęście w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego był zapis ułatwiający wpisanie domu w działkę – jego ściana mogła stanąć w ostrej granicy działki. I tak się stało. Architekt zdecydował o ustawieniu w niej ściany garażu. 

Przeczytaj też:

Dom na wąską działkę - TOP najlepszych projektów domów >>>

Poza tym, aby wykorzystać szerokość działki, postanowił zrezygnować z okien w jednej ze ścian części mieszkalnej i przysunąć ją do granicy z sąsiadem – znajduje się tylko o 3 m od niej. Dzięki temu w trudną działkę udało się wpisać parterowy budynek o powierzchni całkowitej blisko 240 m2. Architekt maksymalnie wykorzystał dopuszczalny procent zabudowy terenu – pozostawił jedynie wymaganą przepisami powierzchnię biologicznie czynną.

Zobacz inne domy zaprojektowane przez architekta MARCINA RUBIKA:

elewacja ogrodowa 34
Autor: Marcin Czechowicz Od strony ogrodu są duże przeszklenia, patio pod gołym niebem i dwa tarasy (przy salonie oraz kuchni i jadalni

Elewacje bez okien od frontu, piękne okna od ogrodu

Mimo dwóch elewacji bez okien, w tym nowoczesnym domu najważniejsze są dobre widoki. Już z holu wejściowego oś widokowa prowadzi na patio i rosnące w jego wnętrzu drzewo-krzew. Tym samym obrazem mogą się cieszyć gospodarze, gdy wychodzą ze swojej sypialni.

Przeczytaj też:

Wybieramy okna panoramiczne: 5 pytań o duże przeszklenia >>>

Kierując się w stronę jadalni i kuchni, patrzą na usytuowany przy nich nieduży taras. Otwarcie drzwi do pokoju dziecka oznacza nową oś widokową – zakończoną obrazem ogrodu.

strefa dzienna 89
Autor: Marcin Czechowicz Otwartą strefę dzienną powiększa widok na patio i taras
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE