Kolejność prac wykończeniowych od stanu surowego zamkniętego – 14 najważniejszych etapów

2009-09-11 2:00

Stan surowy zamknięty masz już za sobą? Kolej na prace wykończeniowe wewnątrz domu. Zanim jednak się za nie zabierzesz, dowiedz się, jaka jest właściwa kolejność prac.

Prace wykończeniowe
Autor: Mariusz Bykowski Logiczny harmonogram pozwoli przeprowadzić prace wykończeniowe sprawnie i utrzymać budżet w ryzach. Zaczynamy od montażu sufitów podwieszanych. Równolegle w łazience instalujemy brodzik, wannę i przymierzamy ceramikę sanitarną. Następnie malujemy lub układamy płytki na zagruntowanych ścianach i podłodze

Do wykańczania wnętrz przystępujemy wówczas, gdy dom jest doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. Najczęściej przed wykańczaniem wnętrz montuje się okna i drzwi zewnętrzne, choć nie jest to regułą. Ponieważ wiele prac musi być prowadzonych w temperaturze powyżej 5°C, najkorzystniej jest zaplanować początek wykańczania na wiosnę. Nie trzeba będzie wówczas robić zimowej przerwy.

Etap 1. Planowanie prac wykończeniowych

Jest to etap najważniejszy, bo od niego zależy powodzenie wszystkich kolejnych. Przede wszystkim należy ustalić, jaki wybieramy rodzaj ogrzewania, jakie materiały wykończeniowe zastosujemy i w co planujemy wyposażyć dom (na przykład system alarmowy, kominek, sauna). Trzeba mieć już orientację co do urządzenia wnętrz. Gdy otrzymamy już projekty rozprowadzenia poszczególnych instalacji, na wszelki wypadek powinniśmy je ze sobą porównać i sprawdzić, czy wzajemnie nie kolidują.

Etap 2. Pierwsze prace instalacyjne

Wykańczanie wnętrz rozpoczynamy od instalacji wod.-kan., czyli rozprowadzenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Równocześnie prace mogą przeprowadzać elektrycy – rozprowadzać przewody podtynkowe (elektryczne, telefoniczne, systemu alarmowego). Zasada jest taka, że wszelkie instalacje, które mają pozostawać niewidoczne, montujemy przed wykańczaniem. Te, których przewody i urządzenia będą widoczne – po zakończeniu niektórych prac wykończeniowych.

Etap 3. Prace wykończeniowe: tynkowanie ścian

Tynki wewnętrzne można kłaść jeszcze przed zamknięciem budynku, ale pod warunkiem że instalacje będą rozprowadzone, dach pokryty (choćby wstępnie – folią lub papą), a temperatura nie spadnie poniżej 10°C. Gdy z tynkowaniem startujemy na jesieni, najlepiej wstawić najpierw okna wraz z parapetami i drzwi. Jeżeli wcześniej zamontowane zostały grzejniki i uruchomiliśmy ogrzewanie, aby podsuszyć nieco mury, teraz konieczny będzie ich demontaż. W pierwszej kolejności są tynkowane sufity, następnie ściany, a na końcu otwory drzwiowe i okienne oraz wszelkie wnęki w ścianach. Świeżo ułożonych tynków nie powinno się sztucznie dosuszać, przyspieszy to wprawdzie ich wiązanie, ale również spowoduje gwałtowny skurcz, którego rezultatem będą rysy i pęknięcia.

Przeczytaj też: Ile schną tynki >>>

Ściany można wykończyć również płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi. Okładzinę z płyt robi się zawsze po zamocowaniu okien, parapetów wewnętrznych i drzwi. Jednak ten rodzaj okładziny ściennej wykonuje się dopiero wówczas, gdy są ułożone podkłady podłogowe.

Etap 4. Izolacja podłóg

Na oczyszczoną z kurzu i śmieci powierzchnię stropów (często wyrównaną cienką warstwą betonu) układa się folię i izolację ze styropianu, polistyrenu ekstrudowanego lub wełny.

Etap 5. Rozprowadzanie instalacji c.o.

W trakcie układania płyt izolacyjnych, a konkretnie drugiej ich warstwy, rozprowadza się instalację centralnego ogrzewania. Wyprowadza się też podejścia do grzejników. Trzeba przy tym pamiętać, że grubość podłogi zwiększy się o grubość podkładu i posadzki.

Etap 6. Układanie podkładu podłogowego

Jeśli izolacje, instalacja c.o. lub instalacja ogrzewania podłogowego są już ułożone, przychodzi czas na warstwę podkładu podłogowego. Najczęściej stosuje się do tego gotowe zaprawy podkładowe. Zamiast tradycyjnego podkładu można zrobić tak zwany suchy jastrych, czyli podkład ze specjalnych płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych układanych na posypce wyrównującej. Uwaga! Podkłady podłogowe muszą być zrobione, zanim zaczniemy budować szkieletowe ściany działowe.

Etap 7. Wykańczanie skosów poddasza

Jeżeli w domu jest poddasze użytkowe, właśnie teraz, gdy zakończono większość mokrych prac, przychodzi pora na jego wykończenie.

Zobacz też:

Etap 8. Wyrównanie podłóg

Jeśli powierzchnia podłóg nie jest idealnie równa, warto ułożyć na niej tak zwany podkład samopoziomujący. Należy jednak pamiętać, że powinna być zrobiona co najmniej 6 tygodni przed układaniem posadzek.

Przeczytaj też: Kiedy wylewka samopoziomująca ma sens? >>>

Etap 9. Płytki ceramiczne

W tych pomieszczeniach, w których na podłogach mają się znaleźć płytki ceramiczne, nie warto robić wylewek samopoziomujących. Powierzchnia podkładu nie musi być bowiem idealnie gładka. Ściany trzeba zazwyczaj wstępnie otynkować, najlepiej tynkiem cementowym. W miejscach mokrych, na przykład wokół wanien, brodzików i umywalek, oraz na podłodze łazienki warto przed przyklejaniem płytek ułożyć warstwę płynnej folii izolacyjnej.

Etap 10. Malowanie lub tapetowanie

Kiedy tynki są już suche, można rozpocząć malowanie ścian albo tapetowanie ścian. Najpierw maluje się sufity, a dopiero później ściany. Nakłada się zazwyczaj dwie warstwy farby. Schną one nie dłużej niż dwa dni. Malowanie można też zrobić w późniejszym terminie, gdy będą już ułożone posadzki i zamontowane futryny drzwi wewnętrznych.

Etap 11. Montaż instalacji gazowej

Pracę tę wykonuje się, jeżeli przewidujemy wyposażenie domu w kocioł gazowy. Przepisy nakazują, by rury instalacji gazowej były rozprowadzone po powierzchni ścian.

Etap 12. Układanie posadzek

Przed ułożeniem posadzek (paneli,­ parkietu, wykładziny itp.) trzeba sprawdzić, czy podłoga jest już wystarczająco sucha. Ma to szczególne­ znaczenie w przypadku posadzek drewnianych. Wilgotność podkładu nie może przekraczać 3%. Wraz z posadzkami montuje się schody drewniane lub wykańcza schody żelbetowe.

Etap 13. Montaż drzwi wewnętrznych

Zaraz po ułożeniu posadzek można rozpocząć osadzanie ościeżnic drzwi wewnętrznych. Jeśli zamierzamy położyć na podłodze wykładzinę, to wygodniej będzie zamontować drzwi w pierwszej kolejności.

Etap 14. Biały montaż i meblowanie

Ostatnie prace wykończeniowe to tzw. biały montaż (montaż wszelkich elementów wyposażenia domu). Podsumowaniem prac wykończeniowych będzie przeprowadzenie prób funkcjonowania instalacji oraz wszelkich urządzeń i ewentualne poprawki. Na koniec zostaje najmilsze zajęcie, czyli meblowanie i aranżacja wnętrz.

Wykończenie wnętrza - jedna firma czy wielu wykonawców? Co lepsze?
Sonda
Czy uważasz, że podczas budowy domu warto na wszystkim oszczędzać?