Problem z zarosiałami oknami - jaki jest powód

2014-01-20 15:34

Posiadam w swoim mieszkaniu okna plastikowe. Wydaje mi się, że są nieszczelne. Dwa lata temu wymieniałam w okanch uszczelki na nowe. Jednak wziąż, podczas na przykład temperatury na zewnatrz -6 stopni, w pokoju pojawia sie chłód okna, są zarosiałe przy dolnej ramie do wysokości około 15 cm. Wyżej szyba jest sucha. Czy jest możliwość naprawy okien? Czy jest to wada fabryczna, czy zły montaż, czy okna są poprostu złe same w sobie?

Trudno jest jednoznacznie wyrokować w tej sprawie bez oględzin okien. Natomiast w ocenie okien nie się sugerować wyłącznie zjawiskiem skraplania pary wodnej na szybie, w dolnej części okien. To akurat nie jest spowodowane nieszczelnością okna, lecz wysoką wilgotnością powietrza w pomieszczeniu z jednej strony i być może niezadowalającym współczynnikiem przenikalności cieplnej szyb.

 

Im gorsze właściwości termoizolacyjne szyby (wyższy współczynnik przenikalności cieplnej), tym przy danej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz, i danej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, łatwiej dochodzić będzie do zjawiska skraplania się pary wodnej na szybach. Zawsze najszybciej będzie się ono objawiać na dolnych partiach szyb, ponieważ tutaj temperatura jest najniższa patrząc na okno całościowo. Aby fachowo ocenić stan okien i ich przydatność do dalszego użytkowania, najlepiej poprosić fachowca o opinię. Czasami wystarczy drobna regulacja, aby zdecydowanie poprawić szczelność czy jakość funkcjonowania okuć.

 

Pozdrawiam Stanisław Szewczyk

Kierownik Serwisu OKNOPLAST Sp. z o.o.