Wymiana i ocieplenie podłogi w domu drewnianym

2014-08-17 21:34

Planuję wymianę podłogi w pomieszczeniu domu drewnianego około 80 letniego. Pomieszczenie, w którym jest piwniczka, ma około 20m2 (po remoncie nie bedzie użytkowana). Podłoga ułożona na piaskowym gruncie, który miejscami dotyka legarów i desek, tak jakby kopczyki kreta dosłownie.   Chcę usunąć nadmiar piasku i zrobić cienka wylewke (izolacja folii po obwodzie) by zlikwidować takie "podkopy" i wiosenne wędrówki mrówek spod podłogi. Przed wylewką dam odpowiednio rozmieszczone małe płyty chodnikowe dla rozłożenia nacisku na nich, np. cegłe i kawałki papy lub folii w miejscu podpory legara.   Czy pod legarem a podporami dać folie paroizolacyjną by ocieplenie pomiedzy legarami (co lepsze styropian czy wata?) nie pobierało wilgoci z gruntu a ją oddawało? Ocieplenie bedzie około 2 cm niższe niż legary dla zachowania wentylacji. Czy na wierzch znów położyć folie paroizolacyjną, tak by wilgoć z pomieszczenia ewentuanie rozlana woda nie przedostały sie? Całość będzie przykryta płytami OSB i potem płytki ceramiczne.   Obecnie w fundamencie poniżej podłogi jest otwór wentylacyjny do piwniczki, mam zamiar po przeciwnej stronie zrobić drugi dla poprawy cyrkulacji powietrza. Nie jestem pewien co do prawidłowego zastosowania folii. Kiedy powinna być? Czy może wystarczy tylko folia budowlana? Przy ścianach po obwodzie bedą również legary, czy powinienem pomiedzy zapiankować szczeliny?

Przy płodłodze na legarach folia powinna być ułożona bezpośrenio na słupkach, na których układa się legary. Co do ocieplenia można zastosować Leca KERAMZYT impregnowany przeznaczony do układania na gruncie. Impregnacja ogranicza kapilarne podciąganie wilgoci z gruntu.

 

Inne izolacje z wełny mineralnej lub styropianu zazwyczaj układa się podkładzie betonowym i izolacji p-wilgociowej. W przypadku kruszywa jw. podkład ten nie jest wymagany. Wyntylacja pod płytą z kilku punktów to jak najbardziej słuszna decyzja. Z uwagi na "odwiedziny" gryzoni i mrówek podłoże z płyt OSB pokryte płytkami ceramicznymi proponowałbym zamienić na płyty suchego jastrychu i płytki ceramiczne.