W jaki sposób należy prawidłowo zaimpregnować płytki dekoracyjne i elewacyjne?

2015-06-10 11:21

W jaki sposób należy prawidłowo zaimpregnować płytki dekoracyjne i elewacyjne?

Okładziny dekoracyjne firmy Stegu, produkowane z gipsu i betonu, ze względu na wysokie parametry techniczne są gwarancją jakości i trwałości, która będzie służyć przez lata. Mimo dużej odporności na warunki zewnętrzne, szczególnie w przypadku płytek betonowych (wytrzymałe na mróz i wilgoć), niezbędna jest ich impregnacja płytek po ułożeniu.

Impregnację można wykonać na dwa sposoby:

  • Metodą natryskowa impregnuje się płytki o dużym współczynniku wchłaniania wilgoci t.j. płytki gipsowe, płytki cegłopodobne Rustik. Wtedy możemy dotrzeć równomiernie do każdej powierzchni płytki, ponieważ pędzel za szybko straci konserwant i nie pokryje równomiernie powierzchni. Wydajność wtedy jest większa spryskiwaczem.
  • W przypadku płytek o niskim współczynniku wchłaniania wilgoci konserwację można wykonać pędzlem t.j płytki betonowe. Jeżeli są to powierzchnie porowate, to konserwację należy wykonać dwukrotnie.

Można również w przypadku płytek betonowych zastosować obie metody na raz. Rozpylamy środek na niewielkiej powierzchni spryskiwaczem i rozprowadzamy pędzlem nadmiar, aby nie powstawały zacieki.

Rekomendowanym środkiem do impregnacji płytek dekoracyjnych z betonu i gipsu jest Żywy kolor do kamienia, a w przypadku płytek cegłopodbnych Rustik i Country – Żywy kolor firmy Stegu. Impregnat nie tylko zabezpiecza okładzinę przed warunkami zewnętrznymi, ale również ułatwia utrzymanie jej w czystości.