Wspólne studzienki kanalizacyjne na działce budowlanej

2012-01-03 15:01

Jestem właścicielem działki, na nowo powstającym osiedlu domków jednorodzinnych. Aktualnie prowadzone są prace nad projektem instalacji wod-kan. Z projektu wynika, że na mojej działce zaplanowano dwie studzienki. Moi sąsiedzi nie mają żadnych instalacji tylko podłączają się do mojej studzienki w przyszłości. Moje pytanie dotyczy tych studzienek: 1) jakie problemy mogę mieć z tymi studzienkami, 2) czy są jakieś strefy ochronne (odległości od studni), A może usytuowanie tych studzienek na mojej działce to dobre rozwiązanie?

Studzienka to miejsce dostępu do kanalizacji przez służby eksploatacyjne. Zgodnie z normami do studzienki powinien być zapewniony dostęp, a nawet dojazd. Studzienki muszą mieć też zwieńczenia - pokrywy lub włazy, które dostosowane są do planowanego obciążenia ruchem i dostosowane do planowanej nawierzchni (grunt, zieleń, kostka brukowa, beton).
W przypadku "kulturalnego" korzystania z kanalizacji wspólne studzienki dla sąsiadów nie powinny stanowić problemu - do takich studzienek nie zagląda się latami. Ewentualnie można zatory przeczyścić również od wewnątrz (z budynku).
Ważne jest, aby przy wykonywaniu Pana przyłącza, studzienkę przygotować już od razu do przyszłych podłączeń. tzn. zastosować kinety z przyłączeniami bocznymi i wyprowadzić fragmenty rur poza Pana ogrodzenie. Należy zrobić to tak, żeby przyszłe podłączenia nie powodowały u Pana konieczności wykopów (głębokiego kopania). To jest pewna trudność i jeśli obecnie nie ma możliwości uzgodnień z sąsiadami, może to być utrudnienie. Na pewno takie miejsce trzeba zaślepić i oznaczyć. W przyszłości przy takim przygotowaniu tzw. „sięgaczy” dla sąsiadów ,powinna być możliwość odzyskania części poniesionych kosztów. Warto od razu to skalkulować. Firma Wavin oferuje lekkie prefabrykowane studzienki z tworzyw o rożnych wymiarach (średnica 315, 400, 425, 600 lub 1000 mm) – optymalne do sąsiedzkich podłączeń powinny być Tegry 425 (możliwość łączenia pod kątem 45 stopni), które mogą mieć zwieńczenia dla każdego rodzaju nawierzchni i różnych obciążeń komunikacyjnych. Z pewnością projektant będzie mógł wybrać takie rozwiązania, które będą łatwe w montażu, pasujące do sytuacji i trwałe.