Ważna zmiana w programie Czyste powietrze dotycząca pomp ciepła od 14 czerwca
Trwa proces weryfikowania jakości pomp ciepła w programie Czyste powietrze. Zgodnie z zapowiedzią NFOŚiGW będzie dłuższy czas na badania pomp ciepła z europejskimi znakami jakości. Od 14 czerwca do 31 grudnia 2024 na liście ZUM będą mogły znajdować się także pompy ciepła ze znakami jakości: EHPA-Q, HP Keymark lub Eurovent.
Autor: AD
Spis treści
- Dofinansowanie do pompy ciepła - zmiany w programie Czyste powietrze
- Do 31 grudnia także pompy ciepła ze znakiem jakości
- Badania pomp ciepła w programie Czyste powietrze
- Kontrola pomp ciepła
Dofinansowanie do pompy ciepła - zmiany w programie Czyste powietrze
Od 14 czerwca lista ZUM będzie obowiązkowa przy wyborze pomp ciepła dofinansowywanych w programie Czyste powietrze. Zgodnie z wcześniejszymi zmianami w regulaminie programu od 14 czerwca na liście ZUM mają znajdować się tylko pompy ciepła przebadane w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym w kraju UE lub EFTA. Wyniki badań mają potwierdzać parametry techniczne pomp ciepła deklarowane przez producentów, importerów lub dystrybutorów w dokumentacji, np. karcie produktu lub etykiecie energetycznej.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który prowadzi program Czyste powietrze, śledzi przebieg procesu wpisywania przebadanych pomp ciepła na listę ZUM. Z rynku dobiegały sygnały, że ze względów proceduralnych i organizacyjnych wiele urządzeń może nie uzyskać w wymaganym terminie wpisu na listę ZUM.
Do 31 grudnia także pompy ciepła ze znakiem jakości
W tej sytuacji NFOŚiGW postanowił przedłużyć czas wpisu na listę ZUM dla nieprzebadanych pomp ciepła do 31 grudnia. Dotyczy to wyłącznie urządzeń, które mają europejski znak jakości EHPA-Q, HP Keymark lub Eurovent. To znaczy, że już wcześniej jakość tych pomp ciepła została w pewnym zakresie zweryfikowana Na przykład, żeby uzyskać znak jakości Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła EHPA-Q, urządzenie musi przejść badania zgodnie z międzynarodową normą EN 14511, EN 16147 oraz EN 12102. Testy urządzeń są wykonywane przez niezależne akredytowane ośrodki badawcze.
Czytaj też: Ile kosztuje pompa ciepła do domu 150 m²? Cena pompy ciepła z montażem
Badania pomp ciepła w programie Czyste powietrze
Znaki jakości są wydawane na podstawie określonych warunków danej organizacji certyfikującej. Mogą się one różnić od wymogów zapisanych w programie Czyste powietrze, tak jak to jest w przypadku wyżej wymienionego znaku EHPA-Q.
Pompy ciepła, które będą od 14 czerwca wpisane na listę ZUM i dofinansowywane w programie, powinny docelowo uzyskać pozytywne wyniki pełnych badań wykonanych zgodnie z rozporządzeniami Unii Europejskiej 811/2013, 812/2013, 813/2013, 814/2013 i normami EN 14511, EN 14825, EN 12102, EN 15879.
W tej chwili w prezentacji pomp ciepła na liście ZUM jest ich opis oraz następująca dokumentacja:
- etykieta energetyczna,
- karta produktu,
- deklaracja zgodności produktu CE,
- dokumentacja techniczna.
Od 14 czerwca będzie również dołączony raport z badań. W przypadku nieprzebadanych pomp ciepła informacja o posiadaniu znaku jakości będzie umieszczona w dokumentacji jako dodatkowa.
Wczytując się w dokumentacją przygotowaną przez producentów, importerów lub dystrybutorów, można znaleźć tam odniesienia do wielu norm i rozporządzeń. Wprowadzenie nowych regulacji w programie Czyste powietrze ma zapewnić równe warunki dla wszystkich firm oferujących pompy ciepła. Wszystkie urządzenia powinny spełniać takie same wymogi, tak żeby można było je porównywać. Wszystko to ma na celu stworzenie warunków do wspierania dofinansowywaniem wysokiej jakości pomp ciepła, które będą montowane w domach poddawanych termomodernizacji.
Sprawdź: Pompa ciepła – warto poznać fakty i mity o tych źródłach ciepła
Kontrola pomp ciepła
NFOŚiGW poinformował również, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie prowadził kontrole pomp ciepła oferowanych na rynku. Weryfikowana będzie zgodność rzeczywistych parametrów urządzeń z deklaracjami producentów. To ma pomóc wyeliminować niskiej jakości pompy ciepła, które ,między innymi, mogły być przyczyną wysokich rachunków za prąd, które otrzymywali inwestorzy.