Spis treści
Styropian spadkowy pozwala w prosty sposób wykonać spadek na dachu płaskim lub tarasie. Styropian jest i tak potrzebny, żeby ocieplić te fragmenty budynku, więc można go wykorzystać w dodatkowym celu. Spadek z odpowiednio przygotowanych płyt styropianu można zbudować bardzo szybko, co też ma znaczenie podczas budowy lub remontu dachu. Producenci styropianu oferują wiele rodzajów płyt spadkowych i klinów, które są przeznaczone na różnie wykończone dachy, a także pozwalają wykonać pewne detale.
Styropian spadkowy
Jest produkowany ze styropianu o większej wytrzymałości na ściskanie, oznaczonego Dach/Podłoga, po którym można chodzić, bo wytrzyma większe obciążenia. Zwykle jest to EPS 100 lub EPS 80, czyli mający wytrzymałość na ściskanie odpowiednio 100 lub 80 kPa. W razie potrzeby, na mocno obciążanym dachu, można też wykorzystać płyty spadkowe z EPS 150, a nawet EPS200.
Do wyboru są płyty spadkowe różniące się współczynnikiem przenikania ciepła lambda, tak żeby ocieplenie dachu odpowiadało standardowi domu. Do dyspozycji są płyty o współczynniku lambda od przeciętnych – 0,040-0,038 - do najcieplejszych – 0,032-0,030 W/(mk). Zależnie od właściwości termoizolacyjnych będą to płyty styropianu białego lub grafitowego.
Czytaj też: Zobacz, jak może wyglądać nowoczesny ogród przed domem. Ten dostał prestiżową nagrodę
Styropian spadkowy z papą
Ponieważ dachy płaski są bardzo często kryte papą, można kupić płyty styropianu zespolonego z papą podkładową. Nie trzeba więc już układać tej warstwy na dachu, wystarczy dodatkowa – wierzchniego krycia. Dostępne są płyty z papą zespoloną jednostronnie lub dwustronnie.
Kształtki dachowe
Podczas wykańczania dachu czy tarasu potrzebne są nie tylko płyty spadkowe jednokierunkowe, lecz również różnego rodzaju kształtki i kliny spadkowe, które pozwalają wykonać elementy specjalne. Na dachu płaskim odwadnianym centralnie należy wodę opadową skierować w jedno miejsce, na przykład na środku dachu. W tym celu można wykorzystać płyty spadkowe korytkowe ze spadkiem w jednym miejscu. Kliny spadkowe ułożone wzdłuż krawędzi dachu pozwolą skierować wodę do spustów przy niej umiejscowionych. Kliny można zastosować też przy kominach i innych elementach wystających z dachu. Będą pełnić funkcję odbojów, żeby odprowadzić wodę z tych miejsc. Wzdłuż attyk okalających dach można zastosować kliny attykowe, które pozwolą bezpieczniej ułożyć papę (bez załamań pod kątem prostym stanowiących miejsca zagrożone pękaniem).

i
Jak kupować styropian spadkowy?
Płyty spadkowe ze styropianu wykonuje się na zamówienie. Zostaną przygotowane na wymiar i zgodnie z wymaganiami zawartymi w projekcie. Każdy projekt jest wyceniany więc indywidualnie. Żeby złożyć zamówienie, należy przesłać do producenta styropianu:
- projekt dachu z wymiarami (rzut i przekrój),
- informację o minimalnej grubości styropianu i wymaganym współczynniku przewodzenia ciepła,
- informację o kącie nachylenia dachu.
Wraz z ofertą i wyceną otrzymuje się również plan rozłożenia płyt na dachu.
Styropian spadkowy jest droższy od standardowego. Na stronach internetowych można znaleźć orientacyjne ceny, np. 345–760 zł/m3.
Czytaj też: Konwalia majowa - czy jest trująca? Jak uprawiać konwalię w ogrodzie?