Zobacz, jak może wyglądać nowoczesny ogród przed domem. Ten dostał presiżową nagrodę

2024-05-09 15:58

Ten piękny, nowoczesny ogród przed domem w Garwolinie warto poznać bliżej. Projekt Nowoczesna Elegancja autorstwa Pauliny Jończyk z pracowni Ogrodowa Aura został wyróżniony niezwykle prestiżową nagrodą A’Design Award & Competition. Zobacz zdjęcia.

Spis treści

  1. Nowoczesny ogród przed domem w Garwolinie z nagrodą A’Design Award & Competition
  2. Ogród Nowoczesna Elegancja zaprojektowano w harmonii z domem
  3. Trawy ozdobne, rośliny cebulowe i byliny

Nowoczesny ogród przed domem w Garwolinie z nagrodą A’Design Award & Competition

Międzynarodowa nagroda A’Design Award & Competition to najbardziej znane i najbardziej prestiżowe wyróżnienie, jakie może uzyskać projekt z dziedziny designu. Nagroda przyznawana jest m.in. projektom z dziedziny architektury krajobrazu, a zwycięzcą tegorocznej edycji okazał się ogród Nowoczesna Elegancja, zaprojektowany przez pracownię Ogrodowa Aura.

– Ta nagrodą to ukoronowanie mojej siedemnastoletniej projektowej pracy i znak, że ogrody mojego autorstwa mogą konkurować z innymi ogrodami z całego świata. Ależ się cieszę! – nie kryje radości zwyciężczyni, Paulina Jończyk.

Ogród Nowoczesna Elegancja zaprojektowano w harmonii z domem

Minimalistyczny, nowoczesny ogród przed domem został zaprojektowany w 2019 r. Projekt zrealizowano w Garwolinie (woj. mazowieckie) między jesienią 2019 a jesienią 2020 r. Ogród Nowoczesna Elegancja powstał na niełatwej, dość wąskiej działce o wymiarach ok. 57 na 27 m. Wyzwań było zresztą więcej – ogród z jednej strony miał zapewnić piękny widok z okien salonu (które przedtem wychodziły na stojący po sąsiedzku budynek gospodarczy), a z drugiej nie mógł przytłoczyć okolicznej, naturalnej zieleni. Projektantka postawiła na minimalizm, dobrze komponujący się z nowoczesnym domem jednorodzinnym.

– Wszystkie elementy nawierzchni, podjazdu, chodników i tarasów nawiązują barwami do fasady domu. Elementy małej architektury takie jak (…) plac zabaw, ławki przy palenisku wykonano z drewna. Plac zabaw zaprojektowano osobno, w stylu minimalistycznym, co uczyniło go elementem dekoracyjnym ogrodu. (…) System nawadniania i oświetlenie wykorzystują technologię smart home – można przeczytać na stronie konkursu A’Design Award & Competition.

Trawy ozdobne, rośliny cebulowe i byliny

Ogród, który miał służyć czteroosobowej rodzinie, zaprojektowano tak, żeby prezentował się pięknie o każdej porze roku. Zaważyło to na doborze roślin. Wiosną pierwsze skrzypce grają kwitnące rośliny cebulowe, latem wzrok przykuwają przede wszystkim krzewy i byliny, zaś jesienią główny element dekoracyjny stanowią trawy ozdobne.

Tu również postawiono na minimalizm, czy też, jak to ujmuje Paulina Jończyk, „umiar w doborze gatunków roślin”. Wykorzystano m.in. takie rośliny jak:

– Wygląd ogrodu widoczny na zdjęciach to zasługa inwestora, który osobiście dba o ogród, przycina go, pielęgnuje – podkreśla projektantka. – Właściciele niczego w projekcie nie zmienili. Co zostało zaplanowane, to zostało zrealizowane.

Efektem końcowym jest ogród, który stanowi rodzaj łącznika pomiędzy nowoczesnym budynkiem a wiejską, naturalną zielenią, która go otacza. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu oświetleniu ogród prezentuje się magicznie także po zachodzie słońca, a obecność placu zabaw oraz paleniska otoczonego ławkami zachęca do spędzania tu czasu zarówno dzieci, jak i dorosłych.

#MuratorOgroduje: Rabaty na kartonach
Pozostałe podkategorie