Czy ściany z betonu komórkowego mogą pozostać przez zimę nieotynkowane?

2015-06-17 8:51

Jeżeli wybuduję przed zimą dom z BK, przykryję go dachem, ale nie otynkuję to czy powinienem go w jakiś specjalny sposób zabezpieczać przed wodą? Zamierzam wybudować dom z jak najlżejszej klasy BK. Czy oznacza to że jak nie otynkuję przed zimą to mi woda wsiąknie i mróz porozsadza bloczki?

Przechowywanie materiału powinno się odbywać na paletach w opakowaniach fabrycznych. Mogą być one przechowywane w ten sposób "pod chmurką". Wiata wtedy nie jest potrzebna. Nie chcemy dopuścić, by np. składowano materiał np. na gruncie, bez folii, by na nich zalegał śnieg, który będzie topniał, a woda będzie wsiąkać w materiał od góry i od podłoża. Sytuacja jest patalogiczna dla każdego w ten sposób składowanego materiału.

Jeśli jest to budynek zadaszony, z odprowadzeniem wody z dachu, a ściany nie są otynkowane, to można w ten sposób zostawić budynek na zimę (nawet niejedną). Dzięki zadaszeniu nie ma niebezpieczeństwa zaciekania ogromnej ilości wody zbieranej z dachu. Poza tym od dołu ściany są zabezpieczone hydroizolacją. Jedynie będzie na nie zacinał deszcz i śnieg, który nie spowoduje wgłębnego zawilgocenia materiału, ponieważ wiatr te ściany przewieje i szybko wyschną z powierzchniowego zawilgocenia. Tak to wygląda. Trzeba być świadomym, że patologie się zdarzają na budowie i nie chcemy do tego dopuścić, ponieważ nie oprą się temu żadne materiały. Uważam, że trzeba do tego podchodzić ze zdrowym rozsądkiem.

Pozdrawiam, Tomasz Rybarczyk