ściany jednowarstwowe domku rekreacyjnego

2010-12-17 14:29

Zwracam się z uprzejmą prośbą o doradzenie w kwestii doboru materiału do budowy domków rekreacyjnych - celowo piszę rekreacyjnych, a nie letniskowych, ponieważ zamierzam je użytkować także poza sezonem letnim, będą wyposażone w piecyk wolno-stojący tzw. koza, lub kominek tradycyjny murowany. Zamierzam wybudować 5 domków o powierzchni zabudowy około 35 m2. Początkowo zamierzałem wykonać ściany z bala o gr. od 10 do 12 cm., po wstępnym sprawdzeniu dostępności materiału i ekipy fachowców, postanowiłem także przemyśleć kwestię budowy w technologii murowanej. Rozważam kilka opcji:: 1) Ściana jednowarstwowa z bala o przekroju prostokąta, grubości od 10 do 12 cm, wysokości od 18 do 20 cm, z wpustem na obce pióro, uszczelniana na łączerniach od wew. i zew. liną (bez izolacji) 2) Ściana z bloczka betonu komórkowego, sorbetu, pustaka ceramicznego lub cegły, itp grubości od 12 do 18 cm, na którą od zewnątrz założe deskę elewacyjną grubości 2-3 cm imitujące bal, natomiast od wew. boazeria grubośći około 1,5 cm. 3) Ściana jak w wersji 2, dodatkowo ze styropianem miedzy bloczkiem, a deską elewacyjną, ewentualnie wełną między bloczkiem a deską boazeryjną. Nie znam się kompletnie na tych całych współczynnikach przenikania ciepła i nie wiem która z wersji oraz jakie materiały były by najlepsze do tego rodzaju budowy. Naczytałem się na temat wilgotności i chłonności niektórych materiałów, dlatego nie potrafię zdecydować która wersja była by optymalna tj. wystarczająca jak na tego typu budynek oraz co ważne najłatwiejsza i tańsza. Będę ogromnie wdzięczny za doradzenie w tej kwestii.

Jesli sciana jednowarstwowwa to polecam beton komorkowy (ma najlepsze parametry termiczne) ale grubosc sciany powinna byc na poziomie 50cm. + na to deska elewacyjna Duzo lepszym roziwazaniem jest sciana warstwowa z ociepleniem z wełny. Tu proponuje mozliwie waska sciane ( 15- 20cm ) + ocieplenie z wleny na poziomie 12- 15cm + elewacja z desek na ruszcie drewnianym lub aluminiowym.
Tak ocieplone sciany (glownei dzieki izolacji z welny) beda generoaly niewielkei straty energi a tym samym spore oszczdosci na ogrzewaniu.