Wybudować ścianę jedno- czy dwuwarstwową?

2015-06-17 9:03

Mały domek jednorodzinny parterowy bez poddasza użytkowego. Co jest lepsze i bardziej ekonomiczne - ściana 1 czy 2 warstwowa? Jakie grubości materiałów zastosować, żeby osiągnąć przyzwoitą energooszczędność?

W tym temacie napisano już wiele. Jeśli ma to być budynek ze ścianami jednowarstwowymi, to powinny być zastosowane bloczki SOLBET Ideal 42cm, które powinny być wymurowane na zaprawę do cienkich spoin. W ten sposób wykonane ściany osiągają współczynnik U=0,25 W/m2K, co jest zgodne z obecnymi wymaganiami. Wykonawczo to rozwiązanie jest łatwiejsze niż wykonanie ścian z ociepleniem, ponieważ ściany jednowarstwowe są murowane a następnie na nie nakładane są tynki.

 

Jeśi bydynek będzie ocieplony, to wystarczy zastosować bloczki o grubości 24cm i klasie gęstości 500 lub 600. Ściany można wykonać na cienką spoiną lub na zaprawę tradycyjną. W tym wariancie uzyskany współczynnik U zależy od grubości zastosowanego ocieplenia. Do mojej porady załączam wykres, z którego można odczytać, jakie parametry zostaną osiągnięte przy zastosowaniu różnej grubości styropianu. By ocenić i porównać te rozwiązania pod względem kosztów należaoby by porównać wykonanie 1 metra kwadratowego ściany na gotowo.

 

Jest jeszcze jeden aspekt różniący te dwa rozwiązania. Ściany ocieplone mają delikatniejsze powierzchnie zewnętrzne, niż ściany jednowarstwowe. Często widać to w na budynkach w postaci różnego rodzaju uszkodzeń. (załączone zdjęcia).

 

Pozdrawiam,

Tomasz Rybarczyk