Czy gotowe schody betonowe można wykończyć kostką brukową?

2011-05-09 10:51

Mam gotowe schody, wylane z betonu. Czy mogę je wykończyć kostką brukową. Pytam, ponieważ większość schodów, które widziałam do tej pory, to schody wykonane od podstaw z elementów palisadowych i kostki...

Jest możliwe ułożenie kostki brukowej lub płyt betonowych na schodach z wylanego betonu, nie wykorzystując do wykańczania palisad. Natomiast przede wszystkim należy określić ile miejsca zostało od progu do drzwi i jakiej wysokości są stopnie.

Jeżeli odległość od progu do drzwi wynosi ok. 5 - 6 cm można zastosować kostki brukowe barwione w masie lub bruk klinkierowy, które ze wszystkich stron mają równomierną nawierzchnię np. kostkę brukową Castello Antico lub klinkier Terca. Nie wymagają one skomplikowanych zakończeń. Jeżeli odległość od progu do drzwi jest mniejsza schody można wyłożyć płytami tarasowymi np. Bradstone Old Town, Bradstone Blue Lias czy Bradstone Travero – posiadają one wykończenia brzegowe i wymagają jedynie przycięcia do szerokości podstopnic. Płyty płukane La Linia, Pastella, Corona Brillant czy Picola, które nie posiadają wykończeń brzegowych można np. wykończyć listwą ze stali nierdzewniej.

Natomiast, przy wykładaniu schodów wykonanych z betonu czy kostką brukową czy płytami betonowymi należy pamiętać aby zastosować fugę wodoodporną i zadbać o to by wody opadowe nie dostawały się pod materiał przyklejony do betonu. Wody opadowe mogą m.in. powodować odczepianie się materiału ale również pobudzić i przyspieszyć naturalny proces powstawania wykwitów wapiennych.