Czy w oknach z roletmi nie robi się nadproży?

2012-10-01 13:22

Czy w oknach z roletami nie robi się nadproży? Zauważyłem, że w domach z roletami ludzie mają nadproża. Choć znalazłam też info. o tym, że można ich nie robić. Wykonawca stwierdził, że zrobimy tylko jakieś wzmocnienie nad oknami?

Wg naszej najlepszej wiedzy kwestia nadproża i montaż rolet to absolutnie powiązane zagadnienia, jednakże należałoby to rozdzielić na dwie sprawy.

Nadproże jest elementem konstrukcyjnym (belką), której zadaniem jest przeniesienie obciążeń oddziałujących na ścianę ponad otworem. Brak nadproża moim zdaniem zaburza całkowicie statykę otworów okiennych.
Temat rolet jest trochę bardziej złożony, ponieważ rozróżniamy kilka systemów w różny sposób adoptowanych do wnęk okiennych.
Przykładowo roleta SOL jest systemem potocznie zwanym naokiennym, która jest mocowana bezpośrednio do okna i całość kotwi się do nadproża. Propagowanym obecnie rozwiązaniem jest montaż rolet Luna do systemowych poszerzeń okien i możliwe, że o tym rozmawiała Pani z wykonawcą. Realizacja polega na tym, że do okien Oknoplast montuje się poszerzenia ze wzmocnieniami, natomiast roleta znajduje się z zewnątrz pomieszczenia.
Powyższe realizacje niezależnie od sposobu montażu zawsze podlegają mocowaniu do nadproża.

Pozdrawiam,
Rafał Szamajda
Manager ds. Sprzedaży Rolet OKNOPLAST Sp. z o.o.