Czy potrzebuję zgody sąsiada do wykonania remontu ogrodzenia?

2015-06-10 10:28

Chciałem zapytać o remont ogrodzenia pomiędzy mną a sąsiadem. Za poprzedniego sąsiada wykonałem ogrodzenie z prefabrykatów betonowych (jakieś 8 lat temu) oczywiście za jego zgodą (ustną). właściciel zmarł i rodzina sprzedała dom z działką. Teraz są nowi właściciele i.... coś im nie pasuje (wydaje im się że wszedłem w ich szkodę jakieś 5-7 cm, ja uważam że ogrodzenie jest po mojej stronie granicy działki). Prace, które zamierzam zrobić to zdemontować fragment ogrodzenia (na odcinku 20 metrów), poprowadzić w linii prostej wstawić nowe słupki i zrobić podmurówkę (obecnie podmurówki nie ma i trochę się pokrzywiło). Jak wygląda kwestia składowania ziemi opata o panel ogrodzenia betonowego (zdjęcie w załączniku)? Czy muszę mieć oficjalną zgodę sąsiada na piśmie? Jak merytorycznie przekonać sąsiada do takiego rozwiązania?

Jeżeli jest tak, jak Pan twierdzi, a mianowicie, że ogrodzenie jest w granicy Pana działki to może Pan przeprowadzić remont, zbudować ogrodzenie, zrobić fundament. Należy tylko pamiętać o zasadzie, iż to, co Pan zbuduje nie będzie powodować negatywnego wpływu na życie Pana sąsiadów. Jeżeli jest tak, jak twierdzi sąsiad, że ogrodzenie jest w granicy działki to wszystkie prace powinny być wykonywane w porozumieniu z nim.

 

Co do składowania ziemi opartej o ogrodzenie to uważam, że przy tak solidnym ogrodzeniu jakie pan zastosował tak niewielka ilość opartej ziemi nie powinna mieć wpływu na ogrodzenie. Co do przekonania sąsiada wydaje mi się że dobrym argumentem jest taki, że wykonał Pan ogrodzenie na swój koszt i na swój koszt je remontuje. Jeżeli sąsiad uważa, że ogrodzenie jest w granicy działki to może go Pan poprosić aby wynajął geodetę i żeby na swój koszt wymierzył granicę działek. Później może ją ogrodzić własnym kosztem w granicy swojej działki, ponieważ Pan nie będzie musiał się zgadzać na postawienie ogrodzenia na granicy, ani też może Pan nie chcieć partycypować w kosztach. Takie rozwiązanie będzie dla sąsiada dużo droższe, a przede wszystkim stawiając ogrodzenie w granicy własnej działki straci teren zajęty przez ogrodzenie.