Dobudowa poddasza użytkowego - jak wzmocnić strop?

2013-12-26 15:08

Mam pytanie w związku z poddaszem użytkowym. Dom ma ponad 80 lat. Na stropie są belki i legary. Czy jest możliwość dobudowania poddasza? Jak wzmocnić te belki, żeby się nie ugięły? Jakąś wełną czy konieczna będzie wymiana belek? Czym ocieplić?

W pierwszym kroku należy ocenić stan techniczny (czy drewno jest "zdrowe" tzn. czy nie ma śladów butwienia, czy nie jest zarobaczone itp.). Sprawdzenia tego koniecznie należy dokonać w miejscach podparcia belek na murze. Kolejny krok to sprawdzenie nośności poprzez określenie wielkości przekroju belek (wysokość i szerokość) oraz długości pomiędzy ścianami, na których belki są podparte. W tym celu konieczne są obliczenia konstrukcyjne, które wykona osoba z uprawnieniami budowlanymi. Ona też poda ewentualne sposoby wzmocnienia belek.

 

Jeżeli jest to typowy strop międzypiętrowy a górne pomieszczenie będzie ogrzewane wówczas izolacja termiczna nie jest tak ważna jak izolacja akustyczna stropu. Aby skutecznie zaizolować akustycznie taki strop można nawet przy lekko ugietych a nośnych belkach odciążyć strop ze starej, ciężkiej polepy (która prawdopodobnie w stropie tym zalega) i wprowadzić izolację akustyczną i poziomującą z lekkiego Leca KERAMZYTU układając na nim płyty suchego jastruchu.

 

Przykładowe rozwiązanie na rys.