Problem z zaparowaną szybą zewnętrzną

2012-10-01 14:30

Okna trzyszybowe U 0,5 w budynku wolno stojącym. Na szybach zewnętrznych pojawia się mgła, rosa. Podobno wynika to z dobrej izolacyjności szyb. Pytanie: Czy w zimie takie zjawisko również występuje i czy pojawią się zamarznięte wzorki na szybie zewnętrznej?

Problem z zaparowaniem szyb od strony zewnętrznej pojawia się najczęściej w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy jeszcze nasze domy czy mieszkania nie są ogrzewane, a temperatura na zewnątrz znacznie spada nocą.
Drugim niezwykle istotnym czynnikiem jest wilgotność powietrza. Przy wysokiej wilgotności i spadkach temperatury nocą, nad ranem wszystko pokryte jest rosą (trawa, samochody itp.). Dlatego w takich warunkach może dochodzić do sytuacji, kiedy zaparowanie okresowo pojawia się również na szybach od strony zewnętrznej pomieszczenia. Oczywiście zależy to jeszcze od wielu innych czynników, jak otoczenie okna (roślinność potęguje to zjawisko), ruch powietrza (okno od strony zacisznego podwórka będzie zdecydowanie bardziej narażone na zaparowanie niż od strony otwartej przestrzeni, tak jak od strony północnej w stosunku do strony południowej czy zachodniej). Problem ten wynika wyłącznie z praw fizyki i jest konsekwencją wysokich walorów ciepłochronnych pakietów szybowych.

W zimie, kiedy panują znacznie niższe temperatury, problemu z zaparowaniem generalnie nie ma. Dzieje się tak dlatego, że po pierwsze przy temperaturach poniżej zera wilgotność powietrza maleje, ale przede wszystkim dlatego, że pomieszczenia są intensywnie ogrzewane. Część ciepła, pomimo świetnych walorów termoizolacyjnych szyb, wypromieniowuje na zewnątrz, ogrzewając przy tym powierzchnię szyby, co powoduje, że para nie kondensuje na nich.
Co samych wzorków, to w przypadku zwykłych, pojedynczych szyb naszych babć i dziadków, tworzyły się one od wnętrza pomieszczenia. Współcześnie mamy problem tylko z przejściowym zaparowaniem szyb zewnętrznych.


Z poważaniem,
Stanisław Szewczyk
Kierownik Działu Serwisu OKNOPLAST Sp. z o.o.