parametry instalacji c.o.

2010-12-27 12:39

Dzień dobry, Mam pytanie dotyczące parametrów instalacji c.o.. Obecnie modne staje się projektowanie instalacji na niższe parametry tj. 70/55 itp. Chciałabym uzyskac od Panstwa szczegołowego wyjasnienia dlaczego tak jest? W mojej analizie zrodłem ciepła jest wezel cieplny. (jesli chodzi o zrodlo takie jak pompa ciepła czy kociol kondensacyjny to jest to dla mnie oczywiste dlaczego instalacja musi byc zaprojektowana jako niskotemperaturowa). Zdaje sobie sprawe, ze przy nizszych parametrach otrzymujemy lepszy konfort cieplny w pomieszczeniach i przy nizszej delta T poprawe reggulacji przepływu w zaworach podpionowych i grzejnikowych. Ale skoro nizsze parametry powoduja wieksze naklady inwestcyjny zwiazane z wiekszymi grzejnikami, wiekszymi srednicami przewodów, wieksza pompa, ponadto dochodzi wiekszy zład to mimo tego jaki argument przemawia za nizszymi parametrami?

Główną przyczyną obniżania temperaturowych parametrów pracy instalacji grzewczych jest, wymuszona przepisami o ochronie cieplnej budynków, ograniczona strata ciepła przez przegrody zewnętrzne.
Mówiąc prościej do pokrycia mniejszych strat wystarcza niższa temperatura (przy tym samym przepływie). Oczywiście drugą przyczyną nie mającą raczej zastosowania w wypadku węzła cieplnego ale jak najbardziej jeśli chodzi o kocioł kondensacyjny czy pompę ciepła jest koszt eksploatacyjny systemu. I teraz jak się to ma do zwiększonych nakładów inwestycyjnych na grzejniki, pompę, etc.? Koszt inwestycyjny ponosimy raz na początku, roczny koszt eksploatacyjny zazwyczaj kilkanaście razy, a obecne standardy wymiarowania instalacji grzewczych (w tym typowe temperatury pracy) są wynikiem optymalizacji obydwu tych wydatków.