Jak wzmocnić ogrodzenie wybudowane z bloczków betonowych na piaszczystym gruncie?

2012-10-23 19:42

Murarz wykonał mi ogrodzenie - podmurówkę i słupki z bloczków betonowych na piaszczystym gruncie na jednym poziomie posadowienia, ale bez zbrojenia. Po 4 miesiącach zainstalowano bramę wjazdową 4 m długości. Na jednym słupku zaraz przy bramie pojawiło się pęknięcie Całe ogrodzenie ma 20 m długości. Mam pytanie czy jest szansa aby pozbyć się tego pęknięcia i co zrobić, aby nie było dalszych pęknięć na pozostałych słupkach, gdy zostaną zainstalowane przęsła.

Sądzę, że nie uniknie się powstawania dalszych uszkodzeń. Dobrze jest wykonać mimo wszystko podwalinę jako element zbrojony. W ten sposób można zapobiec ew. wpływu niestabilności gruntu na ogrodzenie.

W przypadku bramy dobrze jest nawet połączyć stopy słupków za pomocą belki, by dynamiczne obciążenie bramy nie powodowało uszkodzeń słupków.

Proponuję przez najbliższy czas obserwować, czy rysy (pęknięcia) ogrodzenia się nie powiększają i czy nie występują nowe. Jeśli nie, można by było to naprawiać za pomocą specjalnych mas naprawczych do betonu.

Pozdrawiam
Tomasz Rybarczyk