Jak zapewnić odpowiednią wentylację w domu?

2015-06-23 10:53

Kanał nawiewny "Z" górna rzędna czerpni +2,33 wlot na poziomie 30cm od podłogi. Czy chodzi o to, żeby powietrze wpadało bezpośrednio z dworu do kotłowni na wysokości 30cm czy najpierw na wysokości 2,33 i rurą w dół do wysokości 30cm (rysunek w załączniku). Nie wiem co to znaczy rzędna czerpni? Czy doływ powietrza do kominka musi być w lini prostej z dworu do kominka czy może być z załamaniami, jak na rysunku w załączniku?

Zacznijmy od wyjaśnienia co to jest rzędna: Zwykle jest to druga współrzędna w prostopadłym układzie współrzędnych (czasami nazywanym też kartezjańskim), czyli dwuosiowym. Oznacza się ją literką Y na osi OY. W

 

Pana wypadku jest to po prostu wysokość, na której powinna się znaleźć czerpnia powietrza. Każdy budynek ma rzędne. +/- 0,0 to wysokość podłogi parteru. Trudno mi zgadywać, ale domyślam się, że ma Pan dom parterowy, nie podpiwniczony, a więc wysokość +2,33 to wlot powietrza na wysokości 2,33 m od wysokości podłogi a jego wylot powinien się znaleźć na wysokości 0,3 m od podłogi. Nie musi Pan budować tego wlotu w „Z”.

 

Tak budowano kiedyś… dawno, dawno temu… kiedy piece nie były odpowiednio przystosowane a okna nie do końca szczelne. Teraz zaawansowane technicznie kotły poradzą sobie i z prostym dopływem. W kwestii wentylacji i kominów nie ma w 100 % uniwersalnych rozwiązań. Wszystko jest zależne od dużej ilości czynników, takich jak miejsce w którym Pan buduje, jak często pada deszcz, czy wieje więcej niż w innych regionach kraju, jak szczelne ma Pan okna itd. Dlatego zawsze doradzamy kontakt z naszymi regionalnymi doradcami albo miejscowym kominiarzem. Proszę spróbować podpytać sąsiadów jak mają zbudowany dopływ powietrza, do jakiego kotła i czy ich rozwiązanie się sprawdza. To zawsze dobry pomysł.

 

Jeżeli coś sprawdza się u sąsiada to są duże szanse, że i u Pana się sprawdzi, a jeżeli sąsiad narzeka to będzie Pan wiedział jak nie budować. Jeżeli chodzi o dopływ powietrza do kominka - nic mi wiadomo o Pana kominku – np. czy jest otwarty czy zamknięty? Ale odpowiem, że dopływ powietrza nie musi iść prosto. Może Pan skorzystać z popularnych elementów plastikowych (proponuję ok. 50 x 150 mm) dostępnych w większości marketów budowlanych.