Plamy na kominie ceglanym - jak rozwiązać ten problem?

2013-12-27 12:48

Mój komin zbudowany jest z cegły z rozbiórki wcześniejszego domu (cegła ma około 100 lat). Po kilku miesiącach od jego budowy zaczęły wychodzić plamy na ścianach. Czy wklad kominowy rozwiąże ten problem?

Najczęstsza przyczyna pojawiania się plam na kominie ceglanym to stosowanie urządzenia grzewczego, generującego spaliny mokre, z których wytrąca się kondensat i przesiąka przez cegłę oraz spoiny. Zastosowanie stalowego wkładu jest sposobem rozwiązania tego problemu. Zjawisko przenikania wilgotnych substancji przez ceglany komin może mieć miejsce nawet w przypadku stosowania niektórych paliw stałych, np. gdy w kominku spalane jest wilgotne drewno.

 

Jeśli jednak komin odprowadza spaliny suche i tym samym nie mamy do czynienia z kondensatem, to proszę zwrócić uwagę czy pojawiające się plamy nie mają związku np. z obfitymi opadami deszczu. W takim przypadku należałoby wylot komina zabezpieczyć daszkiem.

 

Dodatkowo warto sprawdzić prawidłowość wykonania obróbek blacharskich w przejściu komina przez połać dachu, które również mogą być miejscem przenikania wody deszczowej.