Podwyższona rata kredytu hipotecznego z powodu braku transakcji kartą kredytową

2013-12-10 19:31

Posiadam kredyt hipoteczny wraz z pakietem karty kredytowej. Umowa kredytowa mówi, iż należy w miesiącu dokonywać transakcji na określoną kwotę. Niestety w wyniku przeoczenia regularności płatnością karty podwyższono mi ratę kredytu. Bank nie dał mi ani jednego ostrzeżenia, że nie dotrzymałam warunku umowy z tytułu korzystania z karty tylko automatycznie podniósł ratę kredytu. Oczywiście kredyt cały czas był regularnie płacony a jedynie z kartą przeoczyłam termin. Czy takie zachowanie banku jest prawidłowe? Wydaje mi się, że gdyby było jakieś pismo z ostrzeżeniem, po którym złamałaby po raz kolejny warunki to wtedy byłby argument do zmiany warunków umowy - podwyższenia raty. Proszę o opinię w tym temacie.

Często zdarza się tak, że ewentualni przyszli Kredytobiorcy jakiegoś banku są mamieni lepszą ofertą kredytu hipotecznego, jeśli dodatkowo skorzystają z innych produktów banku. Jeśli nie doczytamy dokładnie, lub jeśli doradca bankowy nie poinformuje nas jakie są konsekwencje, jeśli nie wywiążemy się z regulowania np: stałych wpływów na nowo otwarte konto niby do kredytu, czy nie skorzystamy z karty kredytowej to zostanie nam podwyższone oprocentowanie kredytu, który uzyskaliśmy. Małym problemem jest jeśli ta podwyżka trwa tylko, np.: jeden miesiąc i w momencie kiedy dotrzymujemy warunków z korzystania z produktów dodatkowych mamy znowu kredyt na preferencyjnym oprocentowaniu.

Zawsze może Pani złożyć skargę do banku, że nie była Pani poinformowana o tym, że korzystanie z karty kredytowej, może mieć taki wpływ na zmianę wysokości raty. Proszę jednak przeczytać uważnie umowę kredytową, bo pomimo tego, że składa się ona z wielu stron, niektóre paragrafy są naprawdę istotne przy spłacie kredytu i warto o nich pamiętać.