Czy gres należy impregnować? Jak zabezpieczyć gres przed fugowaniem

2014-01-13 13:54

Czy gres polerowany Arkesia Beige należy impregnować? Jak zabezpieczyć go przed fugowaniem?

Płytki gresowe Arkesia przynależą do grupy o nasiąkliwości wodnej E≤0,5%, (grupa BIa) i nie wymagają dodatkowo zabezpieczenia powierzchni impregnatami. Najogólniej, jako producent okładzin ceramicznych nie polecamy środków impregnujących, bowiem powodują one zmianę parametrów technicznych płytki. Wtedy właśnie impregnat „przejmuje” właściwości użytkowe, tworząc warstwę „naskórka” na powierzchni i odpowiadając finalnie za wygląd okładziny.

 

Natomiast należy pamiętać o tym, że niedbałe wykonanie spoinowania płytek może spowodować pozostanie zanieczyszczeń z fugowania - w szczególności dotyczy to tych płytek, do których zastosowano kontrastową fugę. Dlatego też w trakcie fugowania płytek nieszkliwionych należy zachować większą ostrożność niż przy płytkach szkliwionych. Postępując zgodnie z zaleceniami producentów spoin problem przebarwień nie występuje.

 

Większość producentów fug zaleca: „…przed fugowaniem całej okładziny, należy wykonać próbę spoinowania na niewielkim jej fragmencie (najlepiej na odpadzie płytki) i przeprowadzić kontrolne czyszczenie, w celu określenia wpływu fugi na użyty rodzaj płytek…”. W przypadku powstania przebarwień przed fugowaniem można powierzchnię zabezpieczyć impregnatem lub zastosować inny kolor spoiny. Aby uzyskać właściwy efekt wyglądu okładziny ceramicznej fugowanie i ewentualne impregnowanie musi się odbyć zgodnie z instrukcją producenta zawartą na opakowaniu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele impregnatów różnych producentów – ich ewentualny wybór pozostawiamy więc klientowi.

 

Ekspert Paradyż